Bilime Dayalı Hedefler Girişimi (SBTi), Daikin’in 2030 sera gazı emisyonlarını azaltma hedefini onayladı

Küresel çapta faaliyet gösteren Daikin Industries, Ltd., 2030 yılı sera gazı emisyon azaltım hedefleri için Bilime Dayalı Hedefler Girişimi(SBTi)’nden sertifika aldı. SBTi oluşumu, Paris Anlaşması’nda formüle edildiği gibi, küresel sıcaklık artışını sanayi öncesi seviyelerin 1,5°C üzerinde sınırlamak amacıyla şirketlerin karbon azaltma hedeflerini en son iklim bilimiyle uyumlu olacak şekilde değerlendiriyor ve şirket hedeflerini bu şekilde onaylıyor. Dünya çapında yaklaşık 5 bin şirketin SBTi onaylı sera gazı emisyon azaltım hedefi bulunuyor.

Küresel çapta faaliyet gösteren ve Daikin Türkiye’nin bağlı çalıştığı Daikin Europe N.V.’nin ana şirketi konumunda olan Daikin Industries; ısıtma, soğutma, havalandırma ve iklimlendirme (HVAC&R) şirketi olarak sektörüne öncülük ediyor. Olağanüstü enerji verimliliği sağlayan, inverter teknolojisi ve ısı pompası teknolojisi gibi yenilikçi teknolojilere sahip ürünler geliştiren Daikin, bunun yanı sıra ısı pompalı ısıtma sistemleriyle, binalar ve kullanım sıcak suyu için geleneksel fosil yakıtlı ısıtma yöntemlerine düşük karbonlu alternatifler üretiyor. Şirket, tüm dünyaya yüksek verimli ve düşük karbonlu soğutma ve ısıtma çözümleri sunmak için bu gelişmelerden yararlanmayı hedefliyor.

2019 yılında “Çevre Vizyonu 2050”yi formüle eden Daikin, bir ara hedef belirledi. Buna göre 2019 yılını baz alarak her zamanki iş akışına (BAU*1) kıyasla sera gazı emisyonlarını 2025 yılında yüzde 30 veya daha fazla, 2030 yılında ise yüzde 50 veya daha fazla azaltmayı hedefliyor. Daikin, vizyonu doğrultusunda belirlediği emisyon azaltım hedefi için ise SBTi’den sertifika aldı.

Daikin Grubu’nun onaylanmış sera gazı emisyon azaltım hedefleri

Kapsam 1 Daikin, mutlak kapsam 1 ve 2 sera gazı emisyonlarını 2031*2 mali yılına kadar 2020*3 mali yılını temel alarak, yüzde 46,2 oranında azaltmayı taahhüt eder.
Kapsam 2
Kapsam 3 Daikin, satılan ürünlerin kullanımından ve satılan ürünlerin kullanım ömrü sonu işlemlerinden kaynaklanan Kapsam 3 sera gazı emisyonlarını aynı zaman dilimi içerisinde Japon yeni (JPY) katma değeri başına yüzde 55 oranında azaltmayı taahhüt eder.

 

 

 

Önceki İçerikSoğuk Çalışma Ortamları, İşletmelerin ‘İş Gücü Maliyetlerini’ Yüzde 10 Artırıyor!
Sonraki İçerikMasdaf, yıldızlı mühendis adaylarına pompa sektörünü tanıttı