Baymak, Yenilenebilir Enerji ve Çevreci Çözümleriyle Geleceği Şekillendiriyor

Baymak, 1969 yılında kurulan ve Avrupa’nın önde gelen şirketler grubu BDR Thermea tarafından desteklenen bir Türk markası olarak iklimlendirme sektöründe öncü bir rol üstlenmektedir. Pınar Canlı, şirketin Satış ve Pazarlama Direktörü olarak, sürdürülebilirlik, yenilikçi ürün dizilimi ve geniş hizmet ağıyla sektörde nasıl bir fark yarattıklarını dergimiz için değerlendirdi. Baymak’ın çevreci yaklaşımları, enerji verimli çözümleri ve gelecek vizyonuna dair kapsamlı açıklamalarda bulunan Canlı, sektördeki büyüme trendleri ve şirket stratejileri üzerine önemli bilgiler paylaştı.

Baymak’ın köklü geçmişi ve sektördeki konumunu anlatır mısınız?

Bugün iklimlendirme sektörünün güçlü aktörlerinden birisi olarak öne çıkan olan Baymak 1969 yılında kuruldu. 2013 yılından itibaren de Avrupa’nın önde gelen şirketlerinden BDR Thermea Group bünyesinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Tuzla’da 60 bin metrekarelik iki üretim tesisimizde çevre dostu iklimlendirme cihazları üretirken, “İşimiz sizi anlamak” mottosuyla, tüm iş süreçlerimizde müşteri memnuniyetine öncelik verdiğimiz stratejimizle iklim sektörünün tüm ihtiyaçları için yenilikçi çözümler üretmeye devam ediyoruz.2023 yılını yaklaşık yüzde 65 oranında bir büyüme ile kapattık ve toplam ciromuz 200 milyon Euro’ya ulaştı. 2023’ü klimada yüzde 30, kombide yüzde 20, ısı pompasında yüzde 50 ve su ısıtıcıları grubunda yüzde 80’in üzerinde bir büyüme ile tamamladık. Ayrıca ısı pompasında da geçtiğimiz yıl yüzde 52 oranında büyüme sağladık.

Isıtma ve soğutma alanındaki ürün ve hizmetlerinizden bahseder misiniz?

Isıtma ürün yelpazesinde yoğuşmalı kombi, duvar tipi ve yer tipi yoğuşmalı kazan, merkezi sistem kazan ve kat kaloriferi, brülör, radyatör, oda termostatı, vana ve genleşme tanklarını ürün gamında bulunduran Baymak olarak, soğutma alanında ise duvar ve salon tipi split klimalar, multisplit klimalar ile sektörün en geniş ürün portföyüne sahip şirketleri arasında yer alıyoruz. Ar-Ge ekibimizin BDR Thermea Group iş birliğiyle geliştirdiği yüksek Avrupa teknolojisine sahip ürünleri ile yenilenebilir enerji alanında; ısı pompaları, güneş kolektörleri, biomass kazanlar, fotovoltaik sistemlerle sektördeki öncü rolümüzü pekiştirirken, su ısıtıcıları ve su teknolojileri alanında da termosifon, termoboyler, gazlı şofben, boylerler, sirkülasyon pompaları, havuz pompaları, dalgıç pompalar, atık su pompaları, çok kademeli kendinden emişli santrifuj pompalar ve hidroforları tüketicilerinin beğenisine sunuyoruz.

Türkiye genelindeki hizmet ağınız hakkında bilgi verebilir misiniz? Ayrıca, ihracat çalışmalarınız hakkında da bilgi alabilir miyiz?

Şu an tüm Türkiye genelinde 600’den fazla bayi, 2100’den fazla satış noktası ve 300’den fazla yetkili servis noktasında yaygın hizmet ağımızla tüketiciye ulaşıyoruz. Sektördeki rekabette bayi örgütlenmesi ve satış sonrası servis kalitesinin belirleyici rolü olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle yeniden yapılanma planlamamıza uygun olarak, bu alanı da sürekli geliştiriyoruz. Bayilerimiz ve satış noktalarımıza değer katan projeler geliştirdik ve uygulamaya bu başladık. İster münhasır bayi ister satış noktası olsun, mükemmelliği yakalamak öncelikli hedefimiz. İhracatta ise şu an 60’tan fazla  ülkeye de ihracat gerçekleştiriyoruz. İhracat yaptığımız ülkeler arasında Arjantin, Azerbaycan, Gürcistan top 3 listesinde yer alırken Danimarka ve Fransa’da listeyi takip ediyor.

Baymak olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilginiz ve bu alandaki çalışmalarınız dikkat çekiyor. Bu konudaki çalışmalarınızı öğrenebilir miyiz?

Baymak 2013 yılından itibaren bünyesinde yer aldığı BDR ThermeaGroup’un global stratejisi doğrultusunda, alternatif yakıtlara ve enerji verimliliğine odaklanan yenilikçi çözümlere ve geleceğin teknolojilerini bugüne taşımaya odaklanıyor. Ar-Gefaaliyetlerimizin odağında enerji verimliliği var. Bu kapsamda, Avrupa ve Türkiye’de gelecekte kullanılacak hidrojen yakıt teknolojisi kullanımına uygun olan Lunatec kombi, %20 hidrojen ve %80 doğal gaz içeren yakıtlar için özel olarak geliştirildi. Fabrikamızda PV hattımız sayesinde elde ettiğimiz enerjiyle 216 kw elektrik üretiyoruz. Önemli bir yenilenebilir enerji konseptiise, öncelikle müstakil konutların ısı pompası ile ısıtma, soğutmasını yapabileceği, güneş kolektörü ile sıcak su ve PV ürünleri ile elektrik ihtiyaçlarını karşılayabileceği, hane sahibinin aracını şarj edebileceği, fazla ürettiği enerjiyi de depolayabileceği bir sistem olan Baymak Green House projemiz.

Çevreye duyarlı bir şirket olduğunuzu biliyoruz. Çevresel sürdürülebilirlik konusundaki yaklaşımınızı ve uygulamalarınızı öğrenebilir miyiz? üretim süreçlerinizde, ürünlerinizde ve diğer operasyonel faaliyetlerinizde çevresel etkiyi azaltmaya yönelik hangi adımları atıyorsunuz?

Faaliyetlerimizi yürütürken; çevresel, sosyal, ekonomik etkilerin yönetimine öncelik veren politikalar benimsiyoruz. Sürdürülebilirlik önceliklerimiz ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarıhem faaliyetlerimize hem de performans sonuçlarına yön veriyor.Sürdürülebilirlik; pandemi döneminde daha fazla öne çıkan bir kavram olsa da Baymak’ın bu konudaki yaklaşımı, kuruluşundan bu yana tüm iş süreçlerine entegre edilerek, bir şirket kültürü olarak geleceğe taşınıyor.İklim değişikliği ile mücadele, inovasyon ve teknoloji odaklı üretim modelleri, cinsiyet eşitliği, tedarikçi ve çalışan güvenliği, müşteri memnuniyeti, sorumlu tedarik uygulamaları, karbon azaltım çalışmaları başta olmak üzere çok sayıda hedefi şirket politikalarımızın odağına aldık. Bugün; ısıtma, soğutma ve havalandırma gibi iklimlendirme sistemleri, sera gazı emisyonlarının büyük bir kısmını oluşturuyor. Şirketlerin geleceğin dünyasında var olabilmesinin koşulu olarak, emisyonları azaltmak ve iklim değişikliği ile mücadeleye katkı sağlamak büyük önem taşıyor. Biz de 55 yıldır daha yaşanabilir bir dünya için sorumluluk alarak, sunduğumuz çevreci ürünlerle dünyanın sürdürülebilirliğine katkı sağlayarak değer yaratıyoruz.

Sektördeki rekabet ortamı hakkında nasıl düşünüyorsunuz? Baymak’ın rekabet avantajları nelerdir?

Küresel enerji talebindeki artışın, iklimlendirme sektöründe yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimi arttıracağını ve bu dönüşümün stratejik bir öncelik kazanacağını söylemek mümkün. Türkiye’nin 2053 yılına kadar net sıfır emisyon hedefine yönelik attığı adımların da bu dönüşümü hızlandıracağı öngörülüyor.Yenilenebilir enerjideki kurulu gücün payının 2035 yılında yüzde 65 olması bekleniyor. Güneş enerjisinin ise yüzde 53 oranıyla yenilenebilir kurulu güç içinde en büyük paya sahip olacağı biliniyor.  Ayrıca ülkemizde doğalgaz altyapısının genişlemesi de kombi pazarında ciddi bir büyüme yarattı. 2020 yılında 1 milyon 292 bin 226 adetlik satış gerçekleşirken 2023 yılında bu rakam 1 milyon 350 bin adete ulaştı. Yine 2023 yılında klima satışları pandemi öncesi dönemin iki katına çıktı. Küresel anlamda yaşanan iklim değişikliğiyle uzayan yaz sezonları klimalara olan talebi artırırken, konut tarafında yaşanan yenileme yatırımları da klima pazarını büyütmeye devam ediyor.Baymak’ın bu rekabet ortamında en büyük avantajı; alanında uzman bir ekiple pazarın dinamiklerinden dünyadaki gelişmelere, müşteri beklentilerinden dijital dönüşüme kadar pek çok parametreyi aynı anda değerlendirerek kısa, orta ve uzun vadeli stratejik planlamalarını oluşturması ve hayata geçirmesidir.

Gelecek planlarınız ve hedefleriniz nelerdir? Şirket olarak hangi alanlarda yatırım yapmayı ve büyümeyi hedefliyorsunuz?

Önümüzdeki dönemde gerek pazarlama gerekse üretim yatırımı planlamalarımızı kademeli olarak hayata geçirerek, pazarın büyümesine katkı sağlayacağız. Bu kapsamda, üretim tesisimizde yeni boyler hattı için 8,2 milyon euro yatırım yaptık. Yeni yatırımımızı 2025 yılı içerisinde devreye alacağız. Emayeli ve emayesiz olmak üzere 2 ayrı ürün için montaj hattı olacak. Böylece mevcut üretim kapasitemize 175 bin adete eklemeyi planlıyoruz. Bununla birlikte 138 kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz. Sürdürülebilirlik kapsamında hatlarımızın bir kısmında doğalgaz yerine elektrik kullanacağız, böylelikle daha az karbon ayak izibırakacağız. Ayrıca bizim için çok önemli olan bayi yapılanmamızda var olan sistemi daha da sadeleştirerek, hizmet kalitemizi bir üst düzeye taşıyacağımız yeni bir sisteme geçeceğiz.

Son olarak neler eklemek istersiniz?

Yeşil enerji kaynaklarını kullanarak, enerji tüketimini optimize eden ve çevre dostu bir yaklaşımla geliştirdiğimiz ‘Baymak Green House’ konseptini 4 – 6 Nisan tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşen 16’ıncı Uluslararası Güneş Enerjisi ve Teknoloji Fuarı Solarex’te lanse ettik. Green House Baymak’ın yeşil enerji odağının bir ürünü olarak ortaya çıktı. Baymak Green House ile bir evin enerji tüketimini neredeyse ‘sıfır’ durumuna getirmek mümkün. Şöyle ki; Isı pompası, güneş kolektörü, pv panel, araç şarj istasyonu ve boyler ürünlerini kullanarak, havadan ve güneşten gelen enerjiyle evde ısıtma, soğutma, sıcak su sağlayabilen bu ev konsepti günümüzde ‘akıllı ev’ veya ‘enerji verimli ev’ olarak adlandırılıyor. Baymak olarak, bu ürünlerle paket veya bireysel alımlarda sunacağımız hizmeti ve kapsamı yeni projemiz olan ‘Baymak Green House’ olarak adlandırdık.

Öncelikle müstakil konutların; ısı pompası ile ısıtma, güneş kolektörü ile sıcak su ve PV ürünleri ile elektrik ihtiyaçlarını karşılayacağımız, hane sahibinin aracını şarj edebileceği, fazla ürettiği enerjiyi de depolayabileceği bir sistem çözümü sunacağız. Şirket olarak, sürdürülebilir bir enerji geleceği için yenilenebilir enerji projelerine yönelip, çevresel etkimizi azaltarak uzun vadeli başarı sağlayabileceğimizin bilinciyle hareket ediyoruz.

 

Önceki İçerikYanmar Turkey, kritik projelerin kesintisiz enerji ihtiyaçlarını karşılamaya hazır
Sonraki İçerikİklimlendirme Sektöründe Bosch’tan Yüksek Teknoloji ve Sürdürülebilir Çözümler