Hakan UÇAR
E.C.A. / EMAS MAKİNA
Ürün Yönetim Müdürü

“E.C.A ısı pompalarımız, kullanıcılarımıza yüksek verimlilik sunarken düşük maliyetler sağlamaktadır”

Paris iklim anlaşması kapsamında yayınlanan Yeşil Mutabakat (GreenDeal) çerçevesinde Avrupa’da çevreci ve yenilenebilir enerji kaynaklarına dönüşüm başlamıştır. Bu kapsamda Avrupa’da ısı pompası, güneş panelleri gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talep, ilgi ve teşvikler artmıştır. Aynı şekilde ülkemizde tüketicilerin de bilgisi arttı ve yenilenebilir enerjiye yönelim hız kazandı. Avrupa’da tüketicilere özel teşvikler bulunmaktadır. Ülkemizde olmamasına rağmen tüketicinin bu yöne eğilmesi ile pazar artışı oldu. E.C.A. olarak yenilenebilir enerji alanında yaptığımız çalışmalarımız sonucu ısı pompası da ürün gamımıza girmiş oldu. 2023 yılı itibari ile E.C.A. Isı Pompaları tüketicilerin beğenisine sunuldu.

Isı pompaları doğadan aldığı ısı enerjisini kullanarak yaşam alanlarımızda ısıtma ve soğutma ihtiyacını karşılamasının yanı sıra sağladığı sıcak su imkanı ile tüketicilere yaz kış konfor sağlar. Enerjisini doğadan alan ısı pompaları yüksek enerji verimlilik değerleriyle de tasarruf yapmanıza da yardımcı olur.

Ülkemizde ve dünyada hava kaynaklı ısı pompaları kurulum kolaylığı ve ilk yatırım maliyetinin düşük olması sebebiyle toprak kaynaklı ve su kaynaklı ısı pompalarına göre ön plana çıkmaktadır.  Çalışma prensiplerini en basit haliyle açıklayacak olursak; ısı pompası kapalı devrelerinde soğutucu akışkanlar kullanılır. Buharlaştırıcı içinden geçen soğutucu akışkan, etrafındaki ortamdan gerekli ısıyı çekerek buharlaşır ve buharlaşan bu soğutucu akışkan, kompresör vasıtasıyla yoğuşturucuya basılır. Yoğuşturucu da kızgın buhar halindeki soğutucu akışkan etrafındaki ortama ısı vermek suretiyle, yoğunlaşarak doymuş sıvı haline gelir. Yoğuşturucudan çıkan soğutucu akışkan genleşme vanasından geçerek basınç ve sıcaklığı buharlaştırıcı basınç ve sıcaklığına düşürülerek ısı pompası çevrimi tamamlanır.

Özellikle Avrupa’da imzalanan Yeşil Mutabakatı (GreenDeal) ile çevreci ve yenilenebilir enerjiye dönüş kapsamında son yıllarda trendini oldukça arttıran ısı pompalarının satışı, EHPA verilerine göre 2022 yılında rekor kırılarak 3 milyona çıkmıştır. Ülkemizde de Avrupa’da olduğu gibi yükseliş trendinde olan ısı pompalarının yurt içi satış adetlerinde 2022 yılında %200 seviyelerinde artış gerçekleşmiştir. E.C.A. markası olarak 2023 yılında dahil olduğumuz ısı pompası pazarında, kısa vadede gerçekleşen satış adetleri ve nihai tüketicilerden aldığımız geri dönüşler bizleri memnun etmektedir. Önümüzdeki yıllardaki hedefimiz pazar payımızı kademeli olarak arttırmaktır.

Gelecekte şunu net bir şekilde söyleyebiliriz ki yenilenebilir enerji ısıtma soğutma pazarında hem ülkemizde hem de dünyada yaygın bir kullanım alanına sahip olacaktır. Gün geçtikçe yeni bir iklim sorununun baş gösterdiği dünyamızda, atık gaz oluşturan fosil yakıtların dünyaya ve atmosfere verdiği zarar insanlarca fark edilip tercih edilmemesi konusunda farkındalık oluşmaya başlandığını gözlemlemekteyiz. Bu yüzden güneş panelleri ve ısı pompaları önümüzdeki dönemde pazarı domine etmesini beklemekteyiz.

2023 yılında dahil olduğumuz ısı pompası pazarında mevcut kapasitelerimiz dahilinde hedef pazarımız orta/düşük kapasiteli ısı pompalarının kullanım alanları olan, konut projeleridir. İlerleyen süreçlerde kapasite havuzumuzun artmasıyla birlikte yüksek kapasiteli ürün ihtiyacı olan ticari projelerde de pazar payımızı arttırmayı planlamaktayız.

E.C.A Isı Pompaları çevre dostu olmakla birlikte bir diğer avantajları da yüksek COP / EER değerlerine ulaşmasıdır. COP, ısınma verimlilik katsayısı EER ise soğutma katsayısıdır, bundan dolayı minimum elektrik enerjisi harcayarak maksimum verim sağlamaktadır. Yüksek enerji verimli E.C.A. Monoblok Isı Pompalarının kurulumu kolay ve ilk yatırım maliyetleri oldukça düşüktür. Kullanım alanı çeşitliliği açısından fan coil, radyatör, yerden ısıtma, boyler destekli kullanım ile sıcak su gibi imkanlar sağlaması ile kullanıcı nezdinde birden fazla çözüm sunan kompakt bir ürün haline gelmesini sağlamıştır.

E.C.A. Isı Pompasının beraberinde gelen kumanda paneli ile haftalık programlama özelliği sayesinde yaşam alanınızın sıcaklık değerlerini düzenleyebilir, sessiz ve turbo moduyla dilediğiniz konfora erişme imkanına sahip olabilirsiniz.

Güneş enerji sistemleriyle de entegre çalışabilen E.C.A ısı pompaları düşük maliyetlerle kullanıcılarına yüksek verim sunmaktadır.

 

 

Önceki İçerik“2023 yılındaki büyümemizin önemli bir kısmını ısı pompaları ve hibrit ısı pompası sistemleri sağladı”
Sonraki İçerik“Vaillant Türkiye olarak ısı pompaları konusunda tüketicilerin farkındalığını artırmayı amaçlıyoruz”