Can ERDOĞAN
Baymak
Ürün Grup Müdürü

Baymak 55 yıllık tecrübesiyle yenilenebilir ısıtma ve soğutma çözümleri sunmaya devam ediyor

Baymak 55 yıllık tecrübe ve uzmanlığıyla, iklimlendirme sektörünün önemli aktörlerinden birisi olarak konumlanıyor. 2013 yılında iklimlendirme sektöründe Avrupa’nın ilk üç şirketi arasında yer alan BDR Thermea Group bünyesine katılan şirketimiz, bugün İstanbul’daki toplam 60 bin m2 alan üzerine kurulu iki üretim tesisinde çevre dostu iklimlendirme cihazları üretiyor. 600’ün üzerinde bayi, 2100’den fazla satış noktası ve 300’ün üzerinde yetkili servis noktası ile çalışırken 65 farklı ülkeye de ihracat gerçekleştiriyoruz.

İklimlendirme sektörüne baktığımızda ise küresel enerji talebindeki artışın, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimi arttıracağını ve bu dönüşümün sektör açısından stratejik bir öncelik kazanacağını öngörmek mümkün. Türkiye’nin 2053 yılına kadar net sıfır emisyon hedefine yönelik attığı adımlar da bu dönüşümü hızlandıracaktır.  Yenilenebilir enerjideki kurulu gücün payı 2035 yılında yüzde 65 olacak. Güneş enerjisinin ise yüzde 53 oranıyla yenilenebilir kurulu güç içinde en büyük paya sahip olması bekleniyor.  Ayrıca ülkemizde doğalgaz altyapısının genişlemesi ile birlikte kombi pazarında ciddi bir büyüme gözlendi. 2020 yılında 1 milyon 292 bin 226 adetlik satış gerçekleşirken 2023 yılında bu rakam 1 milyon 350 bin adete ulaştı. Keza 2023 yılında klima satışları pandemi öncesi dönemin iki katına çıktı. Küresel anlamda yaşanan iklim değişikliğiyle uzayan yaz sezonları klimalara olan talebi artırırken, konut tarafında yaşanan yenileme yatırımları da klima pazarını büyütmeye devam ediyor. Bu gelişmeleri ve ekonomik verileri doğru analiz ederek oluşturduğumuz Ar-Ge ve üretim stratejimizle, 2023 yılını yaklaşık yüzde 65 oranında bir büyüme ile kapattık. 2023’ü klimada yüzde 30, kombide yüzde 20, ısı pompasında yüzde 50 ve su ısıtıcıları grubunda yüzde 80’in üzerinde bir büyüme ile tamamladık.

Sürdürülebilir bir gelecek için dünyada artık daha çok çevreci ve tasarruflu ürünler gündemde. İklimlendirme sektöründe de bu yönde bir dönüşüm söz konusu. Bunun sonucu olarak öne çıkan ürünlerden biri de ısı pompası. Enerji maliyetlerini, tüketimini ve karbon ayak izini azaltan, yüksek verimlilik sunan bu ürüne Türkiye’de de ilgi giderek artıyor. Isı pompaları temelde düşük sıcaklıktaki ortamdan aldığı ısıyı yüksek sıcaklıktaki ortama aktaran cihazlar olarak tanımlanıyor. Hem teknolojisi ve konforu hem de çevre dostu özellikleriyle tüketicide tam karşılık bulan bu ürün, enerjinin yaklaşık yüzde 80’ini doğadan yüzde 20’sini ise elektrikten sağlayarak düşük enerji tüketimi ile dikkat çekiyor.

2030 dünya vizyonunda diğer elektrikli ısıtma sistemleri ile fosil yakıtlı kazanları geride bırakacağı öngörülen ısı pompalarıyla ısıtma-soğutma yapılabilirken, aynı zamanda tesisata yapılacak bir boyler ilavesiyle kullanılabilir sıcak su da elde edilebiliyor. Geleneksel ısıtma cihazlarından farklı olarak dış ortamın havasından aldığı enerji ile yüksek verim sağlayan bu ürünün bir PV sistemiyle birlikte kullanılmasıyla çok daha verimli bir sistem kurmak da mümkün.  Fosil yakıt tüketimi olmadığı için gaz, duman, koku salımı da yapmayan ürünlerin baca gereksinimi de yok.

Avrupa’da son beş yılda dört kat büyüme kaydeden ısı pompası satışları, 2023 yılında 1,5 milyon adete ulaştı.  Enerji maliyetlerini, tüketimini ve karbon ayak izini azaltan, yüksek verimlilik sunan bu ürüne Türkiye’de de ilgi giderek artıyor. Türkiye’de pazar 2020 yılından bu yana büyüme gösterdi ve 10 bin adetlerden 15 bin adetlere çıktı.

Daha çok ılıman iklim ve doğalgazın ulaşmadığı bölgelerde talep gören ısı pompaları, çevre bilincinin artması, karasal iklimde de doğru ürün seçilmesi ve  yüksek performans verebildiğinin görülmesi ile daha da yaygınlaşacağı öngörülüyor. Tüketicilerin enerji faturalarında görecekleri uzun vadeli bir tasarruf avantajının ısı pompasının yaygınlaşma ivmesini arttıracağını söylemek mümkün.

Baymak, enerji dönüşümünü temel alan vizyonuyla, hava kaynaklı ısı pompası ürünleriyle yüzde 80’e varan enerji tasarrufuna katkı sağlıyor. Doğa dostu, “Yenilenebilir Enerji Grubu”nun bir üyesi olan ısı pompası ailesi, evlerdeki iklim konforunu sağlamak için kullanılan “Split ve Monoblok Inverter” ayrıca yüksek kapasite Monoblok Plus, havuz suyunu ısıtmak için kullanılan “Monoblok Havuz, evsel ve ticari işletmelerde sıcak su ihtiyacını gidermek için kullanılan “Monoblok Sıcak Su” ürünlerinden oluşuyor.

Baymak ısı pompası ile ısıtma-soğutma yapılabilirken, aynı zamanda bir boyler ilavesiyle kullanılabilir sıcak su da elde edilebiliyor. Geleneksel ısıtma cihazlarından farklı olarak dış ortamın havasından aldığı enerji ile yüksek verim sağlayan Baymak ısı pompalarının bir PV sistemi ile birlikte kullanılmasıyla çok daha verimli bir sistem kurmak da mümkün. Gelecekte en etkin iklimlendirme teknolojilerinden biri olacağı öngörülen ısı pompasında Baymak, Avrupa ve uluslararası standartlara göre performans derecelendirmelerini onaylayan Eurovent tarafından, en yüksek verimlilik derecesi olan A+++ sertifikasyonuna sahip. Isı pompası ürünlerimiz, ısı enerjisini bir ortamdan diğer bir ortama taşıma prensibi ve elektrikle beslenen sistemiyle, 1 kW enerji harcayıp 5 kata ulaşan enerji üretimi sağlıyor. Ayrıca inverter olması sayesinde, üzerindeki sıcaklık sensörlerinden aldığı bilgiyle mekânın anlık ihtiyaç duyduğu ısıtmayı veya soğutmayı da sağlayarak, sadece ihtiyaç kadar elektrik tüketiyor. Elektrikle çalışması nedeniyle gazlı cihazlardaki riskleri de önlerken, kış aylarında split ve monoblok modellerde 65°C çıkış suyu sıcaklığı ve yaz aylarında soğutma özelliğiyle dört mevsim konfor sağlıyor. Bakteri oluşumunu engelleyen sistemi ve kolay kurulumuyla da Baymak ısı pompaları tüketici tarafından öncelikli olarak tercih ediliyor.

Önceki İçerik”Isı pompalarımız ile emisyon değeri düşük, minimum enerji sarfiyatlı çözümler sunuyoruz”
Sonraki İçerik“Hibrit ısı pompası çözümlerimiz ile pazarda fark yaratıyoruz”