Kıvanç ARMAN
Bosch Home Comfort Group
Türkiye, Orta Doğu, Kafkasya ve Orta Asya Satış Genel Müdürü

“2023 yılındaki büyümemizin önemli bir kısmını ısı pompaları ve hibrit ısı pompası sistemleri sağladı”

Bosch Home Comfort Group olarak, iklimlendirme sektöründe dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen üreticilerinden biriyiz. ‘Ar-Ge, üretim ve ihracat üssü’ olarak öne çıkan Manisa Fabrikamızda, Türkiye ve dünya pazarı için kombi üretiyoruz.

Son yıllarda sektörümüzü etkileyen, hatta geleceğini şekillendiren en önemli gelişmelerin başında, sürdürülebilirlik konusundaki bilincin artması geliyor. Tüketiciler iklimlendirme ürünü için tercih yaparken kaliteli ve enerji olduğu kadar, doğaya zarar vermeyecek ürünlere yöneliyor. Biz tüketicisiyle çok yakından ilişki kuran bir şirket olarak bu beklentiyi çok iyi anlıyor ve en iyi şekilde karşılamaya çalışıyoruz. Sürdürülebilir ve verimli enerji teknolojileri geliştiriyor ve sunuyoruz. Global marka vizyonumuz olan Make.Home.Comfort.Green’den hareketle Türkiye’de çevre ve iklim alanında Ekoloji (Ecology), son kullanıcıya yönelik alanda Toplum (Society) ve tüm paydaşlarımızla birlikte yeşil dönüşümü gerçekleştirmek üzere Sürdürülebilir İnovasyon (Sustainovation) başlıklarında projeler üreterek hayata geçiriyoruz.

Isı pompasının tüketiciye sağladığı faydaların yanı sıra çevre dostu olması çok önemli bir nokta. Herhangi bir fosil yakıt kullanmaması ve atmosfere karbon salımı yapmaması nedeniyle sürdürülebilir bir ürün.

Bosch Home Comfort Group olarak, Bosch ve Buderus markalı ısı pompalarımızı geçen yıl nisan ayından bu yana tüketicilerle buluşturuyoruz. Pazara sunduğumuz ısı pompalarının en büyük avantajı, üç işi yani ısıtma, soğutma ve sıcak su tedarikini tek bir cihazla yapabilmesi ve bunu yaparken elektrik hariç hiçbir fosil yakıt kullanmaması. Ayrıca geleneksel sistemlerde ürünlere ayrı ayrı servis hizmeti almak gerekiyorken, ısı pompalarında müşterilerimiz tek marka servisle tüm ısıtma ve soğutma çözümlerine hizmet alabiliyor.

Avrupa Isı Pompaları Birliği’nin (EHPA) verilerine göre, Avrupa’da 2022 yılında ısı pompası satışında rekor kırılmış ve 3 milyon adetlik satış gerçekleşmişti. EHPA, 2030 yılına kadar Avrupa’da ek 43 milyon ısı pompasının satılacağını öngörüyordu. Ancak geçen yıl satışlarda yüzde 5 oranında gerileme yaşandı. Son 10 yıldır sürekli yükselen satış grafiği ilk kez tersine döndü. Bunun arkasındaki en büyük neden, AB’nin sektörü desteklemek amacıyla 2024’ün başlarında yayınlayacağı Isı Pompası Eylem Planı’nın ertelenmesi oldu. Ancak AB’nin net sıfır hedefi göz önünde bulundurulduğunda bu planın hayata geçmesinin çok da geciktirilemeyeceğine ilişkin görüşler ağır basıyor. Dolayısıyla bu pazarın büyüme potansiyeli hala çok yüksek.

 

Avrupa genelindeki bu duruma karşın Almanya’da ısı pompası satışları yüzde 84, hibrit ısı pompası satışları ise yüzde 46 oranında arttı. Bosch Home Comfort Group, 2023 yılındaki büyümesinin çok önemli bir kısmını ısı pompaları ve hibrit ısı pompası sistemlerinden sağladı. Her iki segmentteki büyüme, sırasıyla yüzde 51 ve yüzde 12 olan pazar büyümesini oldukça aştı. Bu rakamlar, Bosch Home Comfort Group’un sürdürülebilir ısıtma çözümlerindeki lider konumunun ve ısı pompası teknolojisinin tüm Avrupa pazarı için artan öneminin altını çiziyor. Bina Enerji Kanununun 2026-2028’den itibaren tam olarak yürürlüğe girmesiyle ısıtma pazarında elektrifikasyon için sürdürülebilir bir artış öngörülüyor. Bosch Home Comfort Group bu talebi karşılamaya yönelik hazırlık ve yatırımlarını sürdürüyor. Halen şirketimizin elektrifikasyon portföyü, yeni yapılar için ısı pompası çözümlerine ek olarak, konut bölgeleri ve mevcut binalar için sübvansiyonlara uygun yenilikçi ve enerji tasarruflu çözümler de içeriyor. Grubumuz, gerekli kapasiteyi sağlamak için 2030 yılına kadar ısı pompalarına yönelik Avrupa geliştirme ve üretim ağına 1 milyar Euro’dan fazla yatırım yapacak.

Isı pompası, Türkiye’de henüz başlangıç aşamasında olan, ancak gelecek vadeden bir ürün. Geçen yıl 15.000 yeni evde kullanılmış olması, pazarın büyümekte olduğunu gösteriyor. Ancak iç pazarda yılda satılan kombi sayısı 1 milyon civarında. Dolayısıyla ısı pompası açısından gidilecek daha çok uzun bir yol var.

Ülkemizde doğalgazın yaygın olması, tüketicilerin doğalgazla ısınmayı tercih etmesine yol açıyor. Isı pompasının ilk yatırım maliyetinin yüksekliği de pazarın istenen hızda büyümesini engelliyor. Ancak biz ısı pompalarının tüketiciye daha iyi anlatılması, devlet tarafından kullanımının teşvik edilmesi, yeşil enerjiye geçişte stratejik bir teknoloji olarak giderek daha fazla ortaya çıkmasıyla ülkemizde de pazarın büyüyeceğini öngörüyoruz. Daha iyi konfor, enerji ve maliyet tasarrufu ve çevresel sorumluluk arzusu, daha fazla tüketiciyi ve işletmeyi ısı pompasına yönlendirecek.

Bosch Home Comfort Group olarak evdeki konforu en üst düzeye çıkarmak için bölgesel koşullara mükemmel şekilde uyarlanmış modeller geliştiriyoruz. Örneğin, bu yıl Las Vegas’ta gerçekleştirilen CES’te, Kuzey Amerika’nın soğuk bölgeleri için özel olarak tasarlanmış, eksi 25 santigrat dereceye kadar dış ortam sıcaklıkları için yeni bir havadan havaya ısı pompasını tanıttık. Bu ürün, fosil yakıt bazlı ısıtma sistemlerinden elektrikli alternatiflere geçmek isteyen daha soğuk iklimlerdeki insanlar için cazip bir seçenek olarak ortaya çıkıyor. Böyle bir geçiş sadece enerji değil, aynı zamanda maliyet tasarrufu da sağlayabiliyor.

Bosch Compress 3400i ısı pompası, ısıtma, soğutma ve sıcak kullanım suyu işletimleri sırasında kullanıcısına her zaman maksimum konfor sunan, çevre dostu teknolojiyle ısıtma maliyetlerini azaltan bir ürün. 60 C’ye varan gidiş suyu sıcaklığı ve 8 ila 14 kW arasında 3 farklı kapasite seçeneğiyle ısıtma, soğutma ve sıcak kullanım suyu için her ihtiyaca özel sistem tasarımıyla verimli bir çözüm sunuyor. 8 ve 10 kW kapasiteli ürünler R32 soğutucu akışkan kullanılarak, yüksek enerji verimliliğiyle çevre dostu olarak çalışıyor.

Buderus’un ısıtma sistemleri sektöründe 300 yıla yakın uzmanlığının ürünü olan havadan suya ısı pompası Logatherm WLW166i de iklimi koruyan özelliklerinin yanı sıra yüksek enerji verimliliğiyle müstakil ve yarı müstakil evler için ideal bir ısıtma sistemi olarak tasarlandı. Çevre dostu soğutucu akışkanla bir ısı kaynağı olmadan 60°C’ye varan gidiş suyu sıcaklığı ve 8, 10, 14 kW kapasite seçenekleriyle yüksek verim ve performans sağlıyor. Logatherm, duvar tipi ve entegre boylerli kule tipi olmak üzere iki iç ünite seçeneğine sahip bulunuyor.

Önceki İçerik“Isı pompası ve VRF sistemlerinin Türkiye’de yaygınlaşmasına öncülük ediyoruz”
Sonraki İçerik“E.C.A ısı pompalarımız, kullanıcılarımıza yüksek verimlilik sunarken düşük maliyetler sağlamaktadır”