1. Emin KASAN
    Termo Teknik
    Türkiye Ticari Genel Müdürü

“İyi günde, kötü günde iş ortaklarımızın yanında olmak ve müşterilerimize kesintisiz, üst düzey hizmet vermek prensibiyle hareket ediyoruz”

Türkiye’de ve Avrupa’da konut sektöründe yaşanan duraklama eğilimine bağlı olarak 2023 ısıtma sektörü için zor bir yıl oldu.

2023 yılına, bir önceki yıldan devir alınan ekonomik durgunluk ile girildi.  Mayıs ayında gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimler öncesi belirsizlik yaşandı, seçimler sonrasında ise anti enflasyonist sıkı para politikasının doğal sonucu olarak mevduat ve kredi faizleri yükseldi. Bu iki ana nedenle yılın ilk 9 ayında konut satışlarında önemli düşüşler görüldü.

İhracatımızın ana aksını oluşturan Avrupa’da da enflasyonu kontrol altına almak amacıyla sıkı para ve yüksek faiz politikası izlendi,  Rusya- Ukrayna savaşı devam etti. Yüksek faizler ve önemli bir pazarımız olan Doğu Avrupa’da devam eden savaş hali Avrupa inşaat sektörü ve konut piyasasını olumsuz yönde etkiledi ve bu piyasada küçülme yaşandı.

Yaşanan ekonomik zorluklara rağmen, sürekli yatırım ve yenileme yaklaşımımızın sonucu olarak yıllık  5.5 milyon adet panel radyatör üretimi kapasitesine sahip olan fabrikamızda 2023 yılında yatırıma devam ettik.

Çorlu’da bulunan fabrikamızda, 2023 yılında devreye aldığımız verimlilik ve çevre açısından birçok avantaja sahip olan 750 metrelik yeni toz boya hattı ile radyatörler beyaz ve antrasitin yanı sıra farklı renklerde de üretilebiliyor.

Termo Teknik’in Çorlu’da bulunan fabrikasında 2023 yılının ilk yarısında üretilmeye başlanan Termolux klasik dikey su kanallı radyatörler ısıl verimlilik ve sağlamlığın yanı sıra, dar yüzeylere uygulanabilme özelliği ve mekanlara şıklık katan görünümleri ile dikkat çekiyor.

Termolux dikey su kanallı radyatörlerin beyazın yanı sıra antrasit veya farklı renk seçenekleri ile dekorasyon tercihleri için zevkli ve modern görünümlü bir alternatif oluşturuyor.

2024 yılında üretimimizi geliştirecek, sürdürülebilirliğe katkıda bulunacak yatırımlarımızı devam ettirmeyi ve Türk tüketicisini yüksek kaliteli ürünlerle tanıştırmayı hedefliyoruz.

2023 yılında ihracatımızın önemli bir bölümünü gerçekleştirdiğimiz Avrupa Pazarı’nda daralma, Türkiye’de ise konut satışlarında düşme eğilimi gördük. Bu iki olumsuz eğilimin 2024 yılında göreceli olarak devam edeceğini tahmin etmiyoruz.

Buna karşılık ülkemizde 2024 yılının ikinci yarısından itibaren enflasyonun düşmeye başlayacağını, kur hareketliliğinin kontrollü bir çizgide devam edeceğini, 2024’ün dördüncü çeyreğinde piyasalarda açılma olacağını öngörüyoruz.

Yılın ikinci yarısında Avrupa’da çok tutulan orta bağlantılı radyatörleri tanıtmaya başlayabiliriz. Dikey su kanallı ve renkli radyatör kullanımının da 2024’de daha da yaygınlaşacağını öngörüyoruz.

Türkiye ve Avrupa’nın önde gelen ısı sistemleri tedarikçilerinden birisi olarak, Çorlu’da kurulu bulunan dünyanın en büyük panel radyatör fabrikasında, Silüet ve Termolux serisi panel radyatörleri üreterek, yurtiçi ve yurtdışına satışını gerçekleştiren, İngiltere’de, hatayı sıfıra yakın seviyeye indiren 6 sigma kalite yönetimi ile ödüllü tesislerde  üretilen  LOGIC Premix Yoğuşmalı Kombi ve EVOMAX 2 Duvar Tipi  Yoğuşmalı Kazan serisini de Türk tüketicisine sunuyoruz.

Ürünlerimize tam destek sağlıyoruz. Türkiye’nin tamamında, 180 yetkili servis ağı, 200’ün üzerinde bayi ve 500’ün üzerinde satış noktası ile tüketiciye ulaşıyoruz.

Ürünlerimizin satış, montaj ve tamirini gerçekleştiren bayilerimiz  ile birlikte büyük bir aileyiz. İş ortaklarımız ile  uzun dönemli çalışma anlayışına bağlı olarak güven esasına dayalı bir iletişim ve iş ilişkisi sürdürmeye ve geliştirmeye kararlıyız.

İş ortaklarımız faaliyetimizin en önemli parçalarından birisini oluşturuyor. Bayilerimize kesintisiz ürün sağlamaya, eğitim faaliyetlerimiz ve toplantılarımızla teknik gelişimlerine destek sunmaya özen gösteriyoruz. Ziyaretlerimizle bire bir iletişimimizi en üst düzeyde tutuyor, her koşulda ortak çözümler geliştirmeyi önemsiyoruz.

Bayilerimiz ile sıkı iletişimimiz pandemi ve deprem felaketi dönemlerinde ve sonrasında artarak sürdü. 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve Türkiye’yi derinden etkileyen büyük deprem felaketi sırasında, bir yandan AFAD, Sivil Toplum Kuruluşları ve Meslek Örgütleri ile birlikte dayanışma faaliyeti yürütülürken, bir yandan da deprem bölgesinde bulunan bayi ve servisler ile iletişime geçtik.

Deprem sonrası süreçte de iş ortaklarımıza kesintisiz ürün ve yedek parça sağlamaya, eğitim faaliyetleri ve toplantılarla teknik gelişimlerine destek sunmaya, ziyaretlerle bire bir iletişimi en üst düzeyde tutmaya ve her koşulda ortak çözümler geliştirmeye devam ettik.

Türkiye’de  58 yıllık bir geçmişe sahip,  güçlü ve köklü bir kuruluş olarak elimizdeki olanakların tümüyle, iyi günde, kötü günde iş ortaklarımızın yanında olmak ve müşterilerimize kesintisiz, üst düzey hizmet vermek prensibiyle hareket ediyoruz.

 

 

Önceki İçerik“Bayilerimiz ile sıkı iş birliğimizi 2024 yılında da sürdüreceğiz”
Sonraki İçerikTam Yoğuşmalı Kombi Modellerinde7 Yıl Garanti Fırsatı