Mithat KARABUDAK
KARSAC Havalandırma ve Ekipmanları A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı

“Global pazarda daha da büyüyeceğiz”

Karsac olarak, 25 yıllık deneyimimiz, kalitemiz ve yenilikçi yaklaşımımızla Türkiye’nin lider işletmelerinden biri olmaktan gurur duyuyoruz.

DUCT markamızla havalandırma kanalları, FIXING markamızla ise askılama ve bağlantı ekipmanları üretiyoruz. Türkiye’de yer aldığımız konsept ve elit projelerle, yeni yatırımlarımızla sektördeki liderliğimizi pekiştirmeyi ve uluslararası arenada daha da güçlü bir konuma gelmeyi hedefliyoruz. Teknolojik yatırımlar ve Ar-Ge çalışmalarımızla sektöre yenilikçi çözümler sunarak liderliğimizi sürdürmeyi ve ürün yelpazemizi genişleterek büyümeyi planlıyoruz. Müşteri memnuniyetini ve üretim kalitesini her zaman ön planda tutarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Yeni kurumsal yapılanmamızda havalandırma kanallarını DUCT, askılama ve bağlantı ekipmanlarını ise FIXING markası altında sunmaya başladık. Her projeye uygun, kaliteli havalandırma kanalı ve askılama ve bağlantı ekipmanlarımız ile 42 ülkeye ihracat yapmaktayız ve yılın ilk yarısında ihracat ciromuzdaki payımızı sektörün çok üzerinde bir oranla %30 artırdık. DUCT ve FIXING’in kurumsal tanıtımlarını artırarak devam edeceğiz.

2023 yılı, bizim için hem verimli hem de birçok konsept projede yer aldığımız bir dönem oldu. Dış ticaret alanında yeniden yapılandık ve ihracat odaklı çalışmalarımızı artırdık. Bu çerçevede, ihracatımız ciromuz içindeki payını yüzde 40 artırarak önemli bir büyüme kaydettik. Yıllık üretim kapasitemizi 750.000 m2 olarak revize ettik. 2022’de %23,55 büyüme göstermiştik ve 2023 yılında da bu büyüme trendi devam ederek %24,31 büyüme kaydedildi. Yapılan makine alımlarıyla üretim kapasitemizi artırdık ve aynı zamanda üretim maliyetimizi düşürdük. Müşterilerimizin sürekli memnuniyetini sağlamak amacıyla yüksek kalitede, yenilikçi, güvenilir ve katma değerli ürünler sunarak istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyoruz.

Teknolojik yatırımlarımız ve Ar-Ge faaliyetlerimizle sektördeki inovasyon liderliğimizi korumak ve mevcut ürün gamında daha da genişleme sağlamak hedeflerimiz arasında yer almaktadır Özellikle Karsac Duct ve Karsac Fixing projeleri kapsamında, ürün dayanıklılığı, çeşitliliği ve kalitesini gelecekte de korumak için üretim yöntemlerimizi sürekli güncelliyoruz. Yeni ürünlerimizi, sektörün ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştiriyoruz ve üretim tesisimizi en son dijital teknolojik makinelerle yeniliyoruz. Hızın önem kazandığı bir dönemde, Avrupa standartlarında imalat ve üretim hatlarıyla müşterilerimize kaliteli ve verimli hizmet sunmaya devam edeceğiz.

Karsac Havalandırma olarak, inovasyonu vizyonumuzun merkezine koyan bir firmayız. Toplam kalite, enerji verimliliği, Ar-Ge, sürdürülebilirlik ve en son teknolojik yatırım konularını önceliğimiz olarak belirleyerek, bu alanlarda yatırımlarımızı sürekli artırıyoruz. Özellikle lazer teknolojisine büyük önem veriyoruz ve ürün yelpazemizi geliştirerek, üretim kapasitemizi ve verimliliğimizi artırarak pazar payımızı daha da genişletmeyi hedefliyoruz.

Dış ticarette faaliyet gösteren firmalarla iş birliği yaparak küresel pazardaki payımızı artırmayı ve varlığımızı daha da güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Sektörel etkinliklere ve fuarlara katılım sağlayarak sektördeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Ayrıca, her ülke ve bölge için gereken ürün sertifikasyonlarını tamamlayacağız. Orta vadede ihracatın genel ciromuz içindeki payını yüzde 60’ın üzerine çıkarmayı hedefliyoruz.  Şimdiye kadar 42 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. Amacımız, tüm dünya ülkelerine ürünlerimizi ulaştırmaktır.

Yakın zamanda müşterilerimize daha iyi hizmet sunabilmek adına “Call Center” projesini hayata geçireceğiz. Böylelikle müşteri taleplerine daha duyarlı olacak, anlık tedbir ve önlemlerimizi alarak iyileştirme ve geliştirme çalışmalarını hızlı bir şekilde gerçekleştireceğiz.

Bunların yanında fabrikamızı genişleterek büyümeye devam ediyoruz. 2025 yılında 30.000 m2 yeni tesisimizi faaliyete geçirerek, üretim kapasitemizi, ürün çeşitliliğimizi ve global pazar payımızı daha da artıracağız. KARSAC olarak, büyüyen marka olmaya devam edeceğiz.

İnsan yaşamında önemli bir yer tutan temiz ve sağlıklı hava gereksinimine olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Sanayinin gelişmesi, yüksek yapıların inşa edilmesi ve insanların toplu olarak bulunduğu mekanların artması sebebiyle havalandırmanın önemi ve gerekliliği daha da önemli hale gelmiştir.

“Taze havanın önemi konusundaki bilinç ve talebin artmasına paralel, sektörümüzde de bu tür ürünlere olan talep artmaya devam edecektir”

Önceki İçerik“20. yılımızda güven ve kalite odaklı büyümeye devam ediyoruz”
Sonraki İçerik“Karbon salınımının azaltılmasına yönelik çalışmalar baca sektörünün geleceğini belirleyecektir”