Yeşim ONAT
Friterm A.Ş
İş Geliştirme Uzmanı

 

‘’Sürdürülebilir yatırımlarda başarılı bir yılı daha geride bıraktık’’

 

2023 yılı, ülkemiz için zorlu bir dönemle baş etme sürecini içeriyordu. Deprem, sel felaketleri, orman yangınları gibi doğal afetler, toplumumuzu derinden etkileyen acı kayıplarla dolu anlara şahit olundu. Ancak, bu zorlu dönemde ülkemiz dayanışma ruhumuzun ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha kanıtladı. Gelecekteki zorluklar karşısında da aynı birlik ve beraberlik ruhuyla hareket etme azmimizi sürdüreceğimize inanıyoruz.

 

Friterm olarak değerli kurucumuzun yokluğunda bir yıl geçirdik. Ali Metin Duruk vizyonuyla Friterm, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları çerçevesinde 2023 yılında yatırımlarını devam ettirdi. Friterm Akademi tarafında firma içerisinde ve sektörde eğitim hedeflerini gerçekleştirdiğimiz bir yıl oldu.

 

İhracatta %20’nin üzerinde bir büyüme gerçekleşti. İSİB’in düzenlediği borulu kanatlı ısı eşanjörlerinde en çok ihracat yapan 2.firma ödülümüzü aldık.

 

2023 yılında Satış Sonrası Hizmetler bölümümüz açıldı; 44 yıllık sektör tecrübemizle hem ülke hem de dünyada ihtiyaç duyulan ek hizmetleri hızlı ve kaliteli bir şekilde yürütme irademizi pekiştirdik.

 

Tuzla üretim sahamızdaki lazer sac işleme yatırımımız Şubat ayında devreye alındı. 2023 yılında yatırımlarımız devam etti. Bulgaristan fabrikamız devreye alındı. Tuzla Fabrikamızın çatısına GES santrali kurulumu için çalışmalar başladı. Bununla birlikte İzmir Torbalı’da yeni fabrika yatırımına başlandı. 2024 yılında Dilovası fabrikamızın ofislerini tamamlamayı hedeflemekteyiz.

Friterm olarak özgün projeler sunmaya devam ediyoruz. Bu alanda, yağ soğutucu ünitelerimiz, maden bataryası çözümlerimiz ve özel tasarım buhar bataryası projemiz öne çıkmaktadır. Isı pompası alanında da çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Yüksek hava ihtiyacının karşımıza çıktığı şoklama uygulamaları için geliştirdiğimiz 1000 mm fanlı şok ünitelerimiz de yoğun ilgi görmektedir. Doğal akışkanlı ürünler tarafında amonyak ve karbondioksit projelerinde artış trendi devam etmektedir.

 

Yeni ürün kategorisinde Endüstriyel V Tipi Kondenser Ünitesi modellerimiz de 2023 yılında sahada yerini aldı. Ticari modelde AR-GE çalışmalarımız devam etmektedir.  Propan, R404a ve karbondioksit akışkana uyumlu tasarlanan ürünlerimiz düşük gaz şarjı, enerji verimliliği ve kompakt olması göze çarpmaktadır.

 

Gelişen teknoloji ile birlikte yatırımcıların talepleri de zenginleşmektedir. Kalite, yüksek performans ve yüksek mukavemet gibi taleplerin ilerisinde enerji yoğunluğu düşük, uzaktan izlenebilir ve kontrol edilebilir, hijyenik ve/veya yıkanabilir ürünler gibi kavramlar karşımıza çıkmaktadır.

Hijyen standartlarının yüksek olduğu gıda işleme (et,balık,süt vb.) tesislerinde agresif içerikli yıkama sıvıları kullanılmaktadır ve bu kimyasallar alüminyum, bakır gibi metallere zarar vermektedir. Bu ihtiyaca çözüm olarak,Friterm 2023 yılında paslanmaz çelik lamel yatırımını da devreye alarak sektöre inovatif çözümler sunmaktadır.

Paslanmaz lamele ihtiyaç; yüksek sıcaklıklarda, yüksek korozyon dayanımı ve yüksek hijyen ihtiyacının olduğu alanlarda; gıda işleme tesislerinin yanında proses soğutma, baca gazı ısı geri kazanım, ürünlerin kimyasallara maruz kaldığı alanlar, çöp tesisleri, geri dönüşüm tesisleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Yalın üretim süreçlerimizi geliştirmek ve dijitalleşme projelerimizi daha ileri bir düzeye taşımak hedefindeyiz. Friterm bünyesinde geliştirilen yazılımlardan olan FPS yazılımı, web tabanlı yazılım olarak güncellenmiştir. 2024 yılında FPS yazılımımızı web sitemiz üzerinden online ürün seçimine elverişli hale getirmek için final çalışmaları devam etmektedir.

 

Geçtiğimiz yıl, ülkemizin karşılaştığı ekonomik zorluklar, sektörümüzü etkileyen çeşitli dinamiklere neden oldu. Ekonomik büyümeyi destekleyici politikaların yetersizliği, yatırımların ertelenmesine ve finansman maliyetlerinin artmasına yol açtı. Türkiye de krediye ulaşmanın güçlüğü de, yatırımcıları güvenli bölgede kalmaya teşvik ettiğini söyleyebiliriz. Ayrıca, üretim sektörü olarak genel giderlerin artış oranının, kurun yükseliş oranından önemli ölçüde farklılaşması uluslararası rekabette negatif yönde bir etki yaratarak ticari dengeyi zorladı.

 

Öte yandan devamlı büyüme ve gelişme trendi içerisinde olan iklimlendirme sektörü, daha yüksek bir büyüme potansiyeline ulaşmak ve uluslararası arenada rekabet avantajını artırmak için sertifikalı ürünleri benimsemelidir. Bu alanda sertifikalı ürünlerin öne çıkması; hem sektörel kalite standartlarını yükseltecek hem de ihracat hacmini daha da artıracaktır. Friterm, 2023 yılında Eurovent’in deklere ettiği tüm ürünlerde sertifikasyonunu tamamlamıştır. Güvenceli ürünler üretmek firmamıza, sektörümüze ve ülkemize daha sürdürülebilir bir büyüme sağlayacaktır. Önümüzdeki dönemde karşımıza çıkacak diğer bir konuda mesleki yeterliliktir. Nitelikli eleman eksikliği gün geçtikçe artmaktadır. Bu bağlamda oluşabilecek açığı engellemek adına sürekli eğitimi sektör olarak desteklemeliyiz.

 

Sağlıkla kalın…

 

 

 

Önceki İçerikEkin için; 2023’te tamamlanan hedefler ve 2024’de sürdürülebilir projeler… 
Sonraki İçerik“Pazar payımızı daha da arttırmayı hedeflemekteyiz”