Ekin Endüstriyel Basın ve Halkla İlişkiler Yöneticisi Hayriye SEVİL

Ekin için; 2023’te tamamlanan hedefler ve 2024’de sürdürülebilir projeler… 

2023 yılı Ekin için oldukça hareketli, ihracat anlamında potansiyel işbirlikleri ile geçti. Hedeflediğimiz her şeyin üzerinde kapadığımız bir yıl oldu. Bu da emek, ekip ruhu ve azimle gerçekleşti.

Kurulduğu yıldan bugüne kadar Ekin, gerek üretim gerek otomasyon konusunda hız kesmeden üretmeye geliştirmeye devam ediyor. Bizim en büyük artımız öğrenmeye açık, üretmeye endeksli bir ekip olmamız. Dinamiklerimiz bu anlamda çok kuvvetli.

Dünya genelinde iklimlendirme sektörü oldukça önemli. Biliyorsunuz gündemimizde “Yeşil Mutabakat” sözleşmesi var. Enerji kaynaklarımız tükenmek üzere ve bu bağlamda bizim de doğaya zararlı olmayan, sürdürülebilir, enerji verimliliğini ön plana çıkaran bir imalat politikamız var. Her geçen gün üretim tesislerimize de yenisini ekliyoruz. Kırklareli, Maltepe, DES Sanayi (Dudullu Organize Sanayi Bölgesi), Aksaray üretim üslerimizden sonra Karabük OSB’de 10 bin m2’lik üretim alanımızın da yer tahsisini yaptık.

Bu bağlamda 2023 yılında bünyemize eklediğimiz MITCO2 eşanjörlerimizin sürdürülebilirlik anlamında avantajları çok fazla. Soğutucu akışkan olarak CO2 kullanmak, atmosferik ozon tabakasına zarar vermemekle birlikte eşanjör ömrünü uzatarak, çevre kirliliğini önlüyor. Aynı zamanda enerji tasarrufu sağlayarak ekonomiye de katkı sağlıyor. CO2 güvenlidir ve yanıcı değildir. Yüksek ısıda bile iyi termal stabilizeye sahip olup, sızıntı durumunda insan vücudu, gıda ve ekolojiye hiçbir zararı yoktur. Bu kapsamda biz CO2 eşanjörleri ile, geleceğe yönelik alternatif bir soğutma teknolojisi de sunuyoruz. MITCO2, CO2 (R744)’li plakalı Evaporatör ve Kondanserler geleneksel HFC çözümlerine göre çok düşük karbon ayak izine sahiptir. Çünkü CO2, doğal soğutucu akışkandır ve küresel Isınma Potansiyeli (GWP) sadece 1’dir. Ozon İnceltme Potansiyeli (ODP) ise 0’dır.

Doğru ürünü tasarlayabilmek için ürün inovasyonu çalışmalarımızın yanında süreç inovasyonu çalışmaları da yapıyoruz. Müşteri geri bildirimleri bu noktada bizim için oldukça önemli. AR-GE departmanında bu geri bildirimleri de önemseyerek ürünlerimizi çağın gereklerine uygun hale getiriyoruz.  Bu kapsamda şirket içi iş yapış şeklinde değişiklikler,  ürün üretim şekillerinde güncellemeler, manuel sistemlerden otomasyonlu robot sistemlere geçiş gibi birçok faaliyette bulunuyoruz.

Sürdürülebilirlik şu an dünyanın gündemi.  Artık enerji verimliliği yüksek, doğa dostu ürünler tercih edilmeli. Bu konuda herkesin duyarlı olması gerekiyor. Biz daha çok bu bağlamda gelişiyor ve yenileniyoruz. MITCO2 eşanjörümüz gibi verdiğim örnekler bunlardan bazıları. Biliyoruz ki iklim kriziyle karşı karşıyayız. Elimizdeki kaynakları verimli kullanarak, yeşili korumalı mantığıyla hareket ediyoruz.

2024 için de globalleşme hedeflerimiz doğrultusunda farklı coğrafi bölgelere açılma planlarımız mevcut. Pazarlama stratejilerimizin başında küresel anlamda marka bilinirliğimizi artırmak, etkili pazarlama ve piyasalara daha iyi entegre olabilme planlarımız var. Biz bu anlamda dinamikleri anlamak, stratejileri belirlemek ve değişen koşullara uyum sağlamak üzerine odaklanıyoruz.

Sektör olarak beklentim ise, daha bilinçli daha duyarlı olmamız gerektiğidir. Hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını ve elimizdeki kaynakları en verimli şekilde kullanmamız gerektiğini bilmek zorundayız. Sürdürülebilirlik temelli üretimler, yatırımlar yapmalıyız. Bir diğer konu ise eğitim. Şirket olarak üzerinde durduğumuz, oldukça önem verdiğimiz bir konu bu. Gerek Sivil Toplum Kuruluşlarında gerek sektör bazlı fazlasıyla sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. Ancak temelden yetişecek olan genç nesil için daha fazla bilinç uyandırılmalı diye düşünüyorum. Herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor.

 

 

Önceki İçerik“Enerji dönüşümüne yön vermeyi sürdüreceğiz”
Sonraki İçerik‘’Sürdürülebilir yatırımlarda başarılı bir yılı daha geride bıraktık’’