Anıl Tol
Aldea Isıtma Sistemleri
Yurtdışı Projeler Müdürü- Makine Mühendisi

 

“2024 yılında dış pazara yönelik ciddi pazarlama faaliyetlerimiz olacak”

2023 yılının finansal ve teknik açıdan değerlendirmesini yaptığımızda;

 

Öncelikle 2023 yılının başında hepimizi derinden etkileyen büyük bir deprem felaketi yaşandı. Yaşanan felaketin ardından Aldea olarak üzerimize düşen görevleri yerine getirdik, yardımlarımıza devam ediyoruz ve edeceğiz.

 

Finansal değerlendirmemize gelince kredi faizlerinin yükseltildiği, kredi kartı taksitlerinin azaltıldığı ve talep hızını azaltmak için sürekli yeni uygulamaların eklendiği süreçlerden geçtik.

 

Yüksek enflasyonla mücadele edebilen bu dönem işverenler için zor bir yıl oldu. Böyle olunca firmalar kendilerine yeni pazar arayışına girdi ya da üretim maliyetlerini düşürecek yeni yöntemler geliştirmek üzere çalışmalara başladı.

 

2023 yılında bu çerçevede biz de Almanya’daki şirketimizin kurulumunu gerçekleştirdik. Almanya, İsviçre, Makedonya ve İtalya’da distribütör anlaşmalarımızı yaptık. Avrupa pazarının tüketim alışkanlıklarını öğrenirken lojistik, servis ve montaj konularını deneyimledik.

 

İç piyasada endüstrideki yüksek enerji maliyetleri firmaları doğalgaz, kömür kullanımdan uzaklaştırıp ısı pompası kullanımına teşvik etti. 2022 yılının neredeyse 3 katı endüstriyel cihaz satışı gerçekleştirdik.

 

Artık tavuk çiftliği, sera ve fabrikalarda ısı pompasının nasıl çalıştığını ve faydalarını müşterilerimize anlatma ihtiyacı duymuyoruz. Müşterilerimiz kendi kapasitelerini belirleyerek bize satın alma taleplerinde bulunuyorlar.

 

2023 yılında hedeflediğimiz ciro eylül ayı itibariyle gerçekleşti. Yıl sonunu hedeflediğimiz cironun yüzde 20 üstü ile kapatıyoruz.

 

Diğer bir değerlendirme unsurumuz, biliyorsunuz 3 tip cihazımız var;

 

Konutlar için Isı Pompaları

 

Konutlarda 410 gaz ile çalışan cihazların üretimini tamamen bitirdik. 2024 yılında R32 akışkan gaz ile çalışan cihazlarımızla konut pazarında hizmet vermeye devam edeceğiz. R290 soğutucu akışkan gazı ile ilgili testlerimiz devam etmekte. 2024 yılının yaz mevsimine kadar bu konudaki çalışmalarımızı sonuçlandırmış olacağız. 2024 yılı sonunda ise R290 gaz ile çalışan cihazlarımız da üretime girmiş olacak.

 

Endüstriyel Tip Isı Pompaları

 

Endüstriyel tip ısı pompalarında 2023 yılında gerçekleştirdiğimiz iki gelişmemiz var.

 

Bu gelişmelerden birincisi, cihaz kapasitemizi tek cihazda 340 kW’a kadar yükselttik. Ayrıca endüstriyel tip ısı pompalarımızın kompresörlerinde bir güncelleme gerçekleştirdik. Yeni güncelleme sayesinde endüstriyel tip cihazlarımızın kompresörleri sıralı çalışma özelliğine sahip.

 

Gerçekleştirmiş olduğumuz bir diğer gelişme ise yüksek sıcaklıklı inverter ısı pompalarımızın kapasitelerini 120 kW’a çıkarmış olmamız. Artık 12o kW’a ihtiyaç duyan tüm müşterilerimize bu cihazlarımızdan sunabiliyoruz.

 

 

Havuzlar için Isı Pompaları

 

Havuz ısı pompalarımızıntamamındaR32 akışkan gaz kullanıyoruz.

4kW’tan 41 kW’a kadar olan bütün havuz ısı pompalarımız inverter olarak 2023 yılında stoklarımızda yer almaya başlamıştı. 2024 yılında da stoklarda yer almaya devam edecek.

 

2024 yılının ilk 6 ayında 2023 yılında uygulanan ekonomi politikalarının devam edeceğini ön görüyoruz. Bunun sonucunda iç pazarda geçtiğimiz yıllarda gerçekleşmiş olan konut ısı pompalarındaki satış oranının düşeceğini tahmin ediyoruz.

 

Yurtdışı pazarında ise ısı pompası arzı aynı şekilde devam ettiği takdirde büyümeye devam edecektir. Aldea olarak bizim de hedefimiz Türkiye’de yarattığımız Aldea marka algısını Avrupa’da da gerçekleştirmek. 2024 yılında dış pazara yönelik ciddi bir pazarlama faaliyetimiz olacak. Bu pazarlama faaliyetleri arasında fuarlar, dergiler ve eğitimler yer alıyor.

 

Bunların dışında sektörümüzde, yeterli planlama ve kontrollü çalışma ortamının sağlanmadığını maalesef gözlemleyebiliyoruz. Daha sağlıklı çalışma ortamını sağlamak ve yeterli bir planlama yapabilmek adına kendi bayilerimizi özenle seçiyoruz.

Türkiye’de bireysel ısıtma ve soğutma pazarında neredeyse her son kullanıcı, yapılan işlerden şikayetçi oluyor. Bu durum sadece zaman ve iş kaybına neden olmakla kalmıyor, aynı zamanda yanlış sistem uygulamaları hem bireysel hem endüstriyel anlamda ciddi bir milli gelir kaybına yol açıyor. Bu konuya devlet ve millet olarak daha fazla önem vermemiz ve daha düzenli, daha yetkin iş yapma koşullarını oluşturmamız gerekiyor.

Aldea olarak, her bayimiz ve müşterimizle bu vizyon doğrultusunda çalışarak bu sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz. Referanslarımız ile sürdürdüğümüz yeni projelerle bu anlayışımızın karşılığını alacağımızı biliyoruz. Bu anlayış bize mutluluk veriyor ve önümüzdeki sene için de umut dolu olmamızı sağlıyor.

Sonuç olarak, 2023 yılında yaptığımız bu yatırımlar ve inovasyonlar, firmamızın rekabet gücünü artırmamıza olanak sağladı. Ayrıca müşterilere daha değerli çözümler sunmamıza yardımcı oldu. Gelecek dönemde de bu alanda sağlam adımlar atmaya devam ederek, sürdürülebilir büyümemizi desteklemeyi hedefliyoruz. 2024 yılının Türkiye’de her işletmede daha verimli, sağlıklı ve başarılı bir yıl olmasını temenni ederiz.

 

 

Önceki İçerik2024-2025 yılı için HVAC sektörü ile ilgili Türkiye’de bayi kanal yönetiminin daha önemli hale geleceği kaçınılmazdır
Sonraki İçerik“2023 yılında fabrikamızı yenileyerek üretim ve ihracat için etkili bir koşul sağladık”