MegaGaz’ın değer merkezli yaklaşımı: güven, kalite ve ulaşılabilirlik

MegaGaz Genel Müdürü Muhammet Özkan ile gerçekleştirdiğimiz söyleşi, şirketin başarı hikayesini ve değerlerini derinlemesine keşfetmemizi sağladı. Özkan, söyleşimizde MegaGaz’ın güvenilirlik, kalite ve müşteri memnuniyetini öncelikli tutan yaklaşımını vurguladı. MegaGaz’ın bu temel değerler üzerine inşa edilen başarısının detaylarına birlikte göz atalım…

Öncelikle bizlere MegaGaz’ın sektördeki konumundan söz eder misiniz?

MegaGaz’ı 2020 yılında pandemi döneminde kurduk. İlk olarak e-ticaret yaparak sektöre giriş yaptık. E-ticarette büyük bir ivme yakaladık. Bunun sonucunda müşterilerimizden gelen yoğun bir talep gördük ve e-ticaretimiz devam ederken somut birebir ticarete geçmeye karar verdik. Mağazamızı İstanbul Çekmeköy Anadolu yakasın da kurmaya karar verdik. Talepler üzerine ticaretimizi daha ileri seviyeye taşımaya ve bölgemizde bayilik anlaşmaları yaparak dahada iyi bir konuma gelmesini sağladık. Sonrasında şirketimizi normal ticaret platformuna dönüştürerek iyi bir ivme kazandırdık.

Ayrıca, Çekmeköy’de iç tesisat malzeme grubu sektöründe de ihtiyaçlar olduğunu gördük ve değerli bir marka olan Baymak grubu ürünlerin, satışını yapmaya karar verdik. Bunu da yaparken bölgemizde hangi firmaların bayiliğinin olmadığını araştırdık. Baymak’ın bayiliğinin olmadığını fark ettik. Bunun üzerine Baymak’a başvuruda bulunarak, Baymak bayilik anlaşması yapmak istediğimizi belirttik, başvurumuz olumlu bir şekilde karşılandı ve bölge temsilcisi olduk. Sadece bayilikle kalmayıp iç tesisat proje çizim, uygulama ve onay konusunda da uzmanlaştık ve başarılı projelere imza attık.

Özetlemek gerekirse, hem endüstriyel sanayi malzeme grubunda satış yapıyoruz, hem de Baymak ürünleri ile iç tesisat proje onay hizmeti sunuyoruz. Yani, hem OSB bölgelerine hem de iç tesisat yapı grubu ürünlere destek sunmaktayız. Müşterilerimizin taleplerini ve sorunlarını çözmeye odaklanıyoruz ve bu çabalarımızın meyvelerini topluyoruz.

Şu anda en fazla talep gören ürününüz veya ürün grubunuz hangisi? Özelliklerinden genel hatlarıyla bahseder misiniz?

MegaGaz olarak bayilik usulü çalışıyoruz. Bayilik usulü iç tesisat grubunda yardımcı malzemeler çok talep görüyor. Kaynaklı sch40 malzemeler ve iç tesisat grubunda siyah dişli grubu, domestik hatlarda filtre, solenoid vana ve shutoff regülatör basınç düşürücü grupları, en çok talep gören ürün gruplarıdır. Ancak MegaGaz olarak en hızlı ilerlediğimiz alan şuanda Baymak Kombi ürün grubu ve proje çizim uygulama grubudur.

Artık sadece ürün değil, hizmet kalitesinin de önemli olduğu bir dönemdeyiz. Kalite politikanız ve satış sonrası süreçleriniz hakkında da bilgi verebilir misiniz?

Hizmet kalitesinde öncelikle güvenilirliğe önem veriyoruz ve sektörde güvenilir bir firma haline gelmiş durumdayız. Ulaşılabilir bir firma olmak da dikkat ettiğimiz hususlardan biridir. Bunun için şirket telefonlarımız gerek sosyal medya grubu, gerek Google hizmetleri haritalar üzerinden paylaşarak, müşterilerimizin bizlere hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlıyoruz. Sorunları çözme odaklı çalışmayı tercih ediyor ve müşterilerimizin ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılamak için çözümler sunuyoruz. Ayrıca bu şekilde artı puanlar kazanarak müşterilerimizle daha yakın bir ilişki kurmaya çalışıyoruz. Güvenilirlik ve ulaşılabilirlik bizim için en önemli hususların başında geliyor.

Sektörün zaman içindeki gelişimini ve ürün yelpazesindeki gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz? İçinde bulunduğumuz süreç doğalgaz sektörünü nasıl ve ne yönde etkiler?

Gelişme ve ilerlemelerin doğalgaz sektöründeki etkilerini değerlendirirken, mekatronik grubumuzdaki enerji hatlarının otomasyona geçtiğini gözlemliyoruz. Bu geçiş, güneş enerji sistemlerinin kullanımı ve tabii kaynaklar doğalgaz gibi enerji kaynaklarının kullanılmasıyla birlikte gerçekleşiyor. Mekatronik alanında belirli bir ivme kazandık ve şimdi otomasyon sürecine doğru ilerliyoruz. Otomasyon sürecinde, şirketlerin süreci uzaktan takip etmek istemesi dikkat çekiyor. Yani bir kişi bulunduğu yerden uygulamaya girerek, şirketinin, fabrikasının üretimini, tüketimini, analiz raporlarını ve ne kadar enerji birikimi ya da tüketimi yaptığını görebilecek çalışmalara imza atabiliyor. Bu önceden mümkün değildi, ancak şimdi mümkün hale geldi. Aynı şekilde, tüketmiş olduğu enerjinin maliyetini hesaplayarak, enerji dağıtıcı veya yüklenici firmalardan ekonomik güç sağlamak suretiyle anlaşmalara imza atarak üretimlerini yönlendirebiliyorlar.

Bizim odaklandığımız nokta ise, otomasyon sistemlerinde nasıl yerimizi alabileceğimizdir. Ön çalışmalarını yaptığımız ürün grupları tamamlandı ve şu anda test aşamaları devam ediyor. Belirlemiş olduğumuz osb sanayi pilot bölgelerinde test sahalarımız bulunmakta ve olumlu sonuçlar alarak hedeflerimize ilerliyoruz. Ayrıca, çalışmasını yapmış olduğumuz ürünle ilgili bölgesel bayilikler oluşturarak dağıtımınıyapmak ve yaptırmak istiyoruz ve bu yönde anlaşmalar yapıyoruz. Ürünler testlerden geçti ve sadece bölgesel pilot bölgetest aşamaları devam ediyor. Yeni yıl ile birlikte satışa hazır hale gelecektir.

Sektörel gelişimin devamlılığı ve rekabet gücünün artırılması konusunda neler yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Rekabetin artırılabilir olması hususunda öncelikle bayilik usulü çalışan rekabetçi firmaların birbirlerine karşı dürüst olması gerekiyor ve fiyat politikalarını ana bayi, alt bayi, son kullanıcı şeklinde gruplandırarak belirlemeleri gerekiyor. Bunu yapmadıkları sürece rekabet hususunda sıkışıklarla karşılaşabiliyoruz. Bu durum satış performansımıza olumsuz yönde yansıyor. Bu sorunu nasıl çözebiliriz? Bayiliğini yaptığımız üretici firmalara, haftalık veya aylık toplantılarda ve sunmuş olduğumuz raporlarda dile getiriyoruz, ancak markaların yönlendirme veya yönetimsel tarafında bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Rekabetin artırılması ve güvenilir hale getirilmesi için neler yapılabilir? Bayilik sisteminin kesinlikle gözden geçirilmesi gerekiyor. Çünkü kimse dürüst oynamıyor, kimse dürüst değil ve gizlilik politikalarına uyum sağlayamıyorlar. Bahsetmiş olduğum hususlar sağlanamadığı sürece başarı veya rekabet olumsuz yönde etkilenecektir. Bu durum, kar oran paylarımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Yani toparlayacak olursak bayiliğini yapmış olduğumuz üretici firmaların bayilik sistemini ve fiyat uygulama politikalarını gözden geçirmelerini yüksek sesle, ivedilikle rica ediyoruz.

2023 yılını geride bıraktık. Geçtiğimiz yılı ne şekilde değerlendiriyorsunuz. 2024 yılına ilişkin planlarınız ve sektöre ilişkin öngörüleriniz nelerdir?

Sektöre çırak olarak çalışmaya başladığım yıllarda, aylık ciro performans kontrolleri yapardık. Şimdi kurucusu olduğum firmamın aylık cirolarını kaydederek şirket ciro performansımızı kontrol ediyorum. Her zaman daha ileriye ve iyiye gitmek için çaba sarf ediyoruz. Bu çabalarımızın karşılığını da, aldığımızı düşünüyorum. Dünya ekonomisinin değiştiği ve dar bir boğazdan geçtiği şu zamanlarda yapılması gereken doğru hamleleri yerinde ve zamanında yaparak hedeflerimize ilerliyoruz.

Bu çerçevede 2023’ü değerlendirirken, başta da bahsettiğim gibi ticari ahlak terbiyesi fiyat politikaları ve stratejilerle her zaman daha iyiye ve ileri gitmeye çalışıyoruz, çabalıyoruz. Aslında 2023 yılına çok iyi bir başlangıç yaptık. Ülkemizde gerçekleşen seçimlerin ekonomiye olumsuz yönde yansıdığını düşünüyorum. Stratejimizi, hedeflerimizi ve projelerimizi bu durumdan en az etkilenerek MegaGaz’ı daha ileriye taşımak tek hedefimizdi. Özellikle sanayi malzeme gruplarında talebin azalmasıyla, MegaGaz olarak; proje onay ve iç tesisat yapı malzeme grubundaönemli kampanya ve hamleler yapmaya başladık. Bayiliğini yapmış olduğumuz Baymak ürün gruplarını gerek e-ticaret portal, gerekse kampanya reklam duyuruları ile iç pazarımızı hareketlendirmeye başladık. Bu nedenle Baymak’ı daha da ön plana çıkarmaya ve Baymak ile ilgili reklamlar yapmaya başladık. Bu yaklaşımın oldukça olumlu etkilerini gördük. Baymak marka gücünü kullanarak projeleri üstlendik ve sanayi grubundaki daralmayı, Baymak ürün ve iç tesisat yapı malzemeleri ile kapattık.

Şu anda her iki sektörde de istediğimiz hedeflere ulaştık. Sadece bir sektöre bağımlı kalmak istemiyoruz. Endüstriyel ve iç tesisat gruplarını bir arada yürütmek istiyoruz, ancak her zaman bu mümkün olmayabiliyor.

Genel olarak MegaGaz, 2023’ten 2024’e umutlu bir geçiş yapıyor. Ancak 2023’teki ekonomik hamleler tüm sektörleri olduğu gibi bizi de etkiledi. 2023’ün ilk çeyreğinde tahmin ettiğimiz rakamlar ve ulaştığımız cirolar, ileriye dönük aylarda bizi yanılttı. İlk çeyrekteki rakamlar oldukça umut vericiydi ve böyle devam etmeliydi.2023’ün sonunda rekorlar kırardık, fakat beklentimizin biraz altında kaldık.

2024 yılında MegaGaz ihracat tarafında daha aktif olmak istiyor. Şu anda ihracat, şirketimiz içinde %7’lik bir paya sahip. 2024’te bu payı %20-25 bandına yükseltmeyi hedefliyoruz. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor ve umutlu bir şekilde ilerliyoruz. İç piyasada ve dış piyasada, hedeflerimize yönelik ilerlemek istiyoruz. Bahsettiğim gibi iç piyasada bir otomasyon işimiz mevcut. Bu hamlemiz başarılı olursa 2024’te daha üst noktalara çıkabileceğimize inanıyoruz ve buna göre adımlar atıyoruz. İhracat tarafında ise kendimize bir pazar oluşturduğumuza inanıyoruz. Bu pazarın payını nasıl artırabiliriz diye düşünerek hamleler yapıyoruz, ancak ifade ettiğim gibi bayilik sisteminde bazı sorunlar yaşanıyor ve bu da pazar payında kaymalara neden olabiliyor. Geçmişte elde ettiğimiz başarı oranlarına bakarsak, 2024’te ihracatta önemli ivmeler kazanacağımıza ve ticari başarıların peş peşe geleceğini umut ediyoruz. İç tesisat tarafında ise Baymak ürün grubunda farklı kampanyalarımız olacak. Baymak’ın sunmadığı bazı kampanya gruplarını biz aktifleştiriyoruz. Bu da son kullanıcıya olumlu şekilde yansıyor ve yorumlarımıza olumlu bir etki yapıyor. Elbette, İstanbul’un ilçeler ve bayiler arasında rekabete giriyoruz ancak aldığımız olumlu yönde yorumlar bize motivasyon sağlıyor. Röportajın başında güven, kalite ve ulaşılır olmanın önemine dikkat çekmiştim. MegaGaz olarak bu unsurları hak ettiğimizi,değer verdiğimiz müşterilerimiz vetamamlamış olduğumuzprojelerimizden anlıyoruz. Buradan da anlıyoruz ki müşteri her zaman kaliteye önem verir.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

2024 yılında belirlenecek üretici bayi fiyatlarını bekliyoruz. Geçtiğimiz dönemdeki gibi umarız artış olmaz. Çünkü iç tesisat ve sanayi malzemeleri grubu tarafında ciddi bir fiyat artışı yaşandı. Bu durumun 2024’e yansımamasını umuyoruz. Endüstriyel alanda ise durağanlık söz konusu. Açıklanacak olan asgari ücret zam oranına göre ivme kazanacağını düşünüyorum. Dileğimiz, fiyatların hak edilebilir şekilde artırılması ve rekabet edilebilir bir şekilde de bayiliklere devam edilmesidir. Tüm ticari arkadaşlarımıza ve partnerlerimize başarılı ve bereketli bir yıl dilerim.

 

Önceki İçerikAldağ, bir marka değerinin ardındaki gizli gücün satış sonrası hizmetler olduğunu vurguluyor
Sonraki İçerikTuzla Paslanmaz: Kalitede Güvence ve Müşteri Odaklı Başarı Hikayesi