Daikin Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Olcay AVCI

2023’te başarılarımıza yenilerini ekledik

2023 firmamızın başarılarının tescillendiği bir yıl oldu. Türkiye’de doğrudan yatırımcı olarak faaliyet göstermeye başlamamızın 12’nci yılında Türkiye’nin 500 dev şirketi arasında olma başarımızı sürdürdük. İstanbul Sanayi Odası’nın 2022 yılı ISO 500 listesinde 113’üncü sırada bulunurken; Capital 500 araştırmasında 151’inci sırada, Fortune 500 sıralamasında 125’inci sırada yer aldık. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) açıkladığı 2022 yılı ilk 1000 ihracatçı firma sıralamasında sektör şampiyonu olarak başarılarımıza bir yenisini eklerken; sadece ihracat anlamında değil tüketici nezdinde de yine ödüle layık görüldük. Marketing Türkiye ve AKADEMETRE Research and Strategic Planning iş birliğiyle, bu yıl sekizinci kez düzenlenen ALFA Awards’un Soğutma Kategorisinde bir kez daha zirveyi kimseye kaptırmadık ve üçüncü kez birincilik ödülünün sahibi olduk.

2023 hem bireysel hem de ticari tarafta ürün gamımızı genişletmeye devam ettiğimiz bir yıl oldu diyebilirim. Bunlardan biri olan; piyasaya yaz başında sunduğumuz R32 soğutucu akışkana sahip Daikin Stylish klimalar düşük GWP(Küresel Isınma Potansiyeli) değeri ve daha yüksek enerji verimliliği sayesinde inovatif ve çevre dostu bir ürünü olarak öne çıkıyor.  Buna ek olarak, Aralık 2022’de piyasaya sunduğumuz VRV 5 Isı Geri Kazanımlı Dış Ünite de R32 soğutucu akışkana sahip; önceki nesil cihazlara göre sezonsal verimlilikte yüzde 13’lük bir artış gösteriyor. Kış mevsiminde dış ortam havasının temiz hava sirkülasyonu için sürekli kullanılamayacak olması nedeniyle tüketicilerimize kaliteli iç hava sağlayabilmek için sunduğumuz iki inovatif çözümümüzden de bahsetmeden geçmek istemem. Bu çözümlerin ilki Dairesel Atışlı Kaset Tipi İç Ünite modeli için geliştirilen yeni UV Streamer Kiti. Bu kit, yalnızca büyük partikülleri yakalayan geleneksel filtrelerin aksine zararlı partikülleri yakalayarak etkisiz hale getirebilmeye imkan tanıyor. Geniş hava akışı ve 360˚ hava akışı modeli, ünitenin odanın her köşesine ulaşmasını sağlamaya yardımcı oluyor. Diğer çözümümüz ise BAF552AA160 Yüksek Verimli Filtre. Bu ürünü, hava temizleme tekniklerini HVAC sistemlerine entegre edebilmek için oluşturduğumuz Sky Air ve VRV iç ünite dairesel atışlı kaset tipi iç ünitelerde kullanılmak üzere ürettik.

 

Daikin olarak, yürürlüğe giren çeşitli mevzuatlara hızlı uyum gösteren bir şirketiz. 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren, enerji verimliliğini artırma ve karbon emisyonlarını azaltma hedefleri doğrultusunda hazırlanan LOT21 Çevreye Duyarlı Tasarım Gerekliliklerine Dair Tebliğ, Türkiye’de yürürlüğe girdi. Mevzuatın Türkiye’den önce Avrupa’da 2018 yılında yürürlüğe girmesi ile ilgili gereklilikleri karşılayan bir şirket olduk ve o tarihten beri yüksek sezonsal verimliliğe uygun ürünlerimizi hem dünyada hem de Türkiye’de 2019’dan beri tüketicilerle buluşturuyoruz, dolayısıyla global yapımız sayesinde bu alanda da öncü bir şirket olarak öne çıkıyoruz. Ülkemizdeki bir diğer önemli yönetmelik olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan ‘Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ Resmi Gazete’de yayınlanarak 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi. Yönetmelikle birlikte 5 bin metrekareden büyük olan tüm binaların enerji performans sınıfının en az “B” olacak şekilde inşa edilmesi ve tüketilen enerjinin en az yüzde 5’inin yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanması zorunlu hale geldi. “Neredeyse Sıfır Enerjili Binalar” (NSEB) konseptine geçişi aşamalı olarak sağlayan yeni yönetmelikle birlikte biz de yeni bir sistem geliştirdik. R-32 soğutucu akışkanlı ısı pompası ‘Altherma’ ile ‘Daikin Sensei Duvar Tipi Kazan’ı bir araya getirerek geliştirdiğimiz bu hibrit sistemle hem daha verimli hem de sürdürülebilir bir çözümü sektöre sunduk.

 

Daikin olarak 2050’ye kadar tüm faaliyetlerimizde, sattığımız ürün ve çözümlerimizde sera gazı emisyonlarını net sıfıra indirmeyi hedefliyoruz. Daikin olarak 5 yıllık hedeflerimiz doğrultusunda çalışıyoruz ve bu doğrultuda F25 adını verdiğimiz 2025 hedeflerimiz için belirlediğimiz stratejilerde sürdürülebilirlik önemli bir yere sahip.

Türkiye’de R32 soğutucu akışkanı içeren ilk split klimaları, 2015 yılında Avrupa ile aynı anda piyasaya sunduk. Küresel Isınma Potansiyeli  değeri, R410A’nın yalnızca üçte biri olan R32 soğutucu gazının kullanımını da yaygınlaştırmayı hedefleyen bir şirket Daikin ve biz de bu doğrultuda önümüzdeki dönemde de R32 soğutucu akışkana sahip ürün gamımızı genişletmeyi hedefliyoruz.

Yeşil bina ve sürdürülebilirlik kavramları artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Özellikle sektöre yönelik direktifler ve bina yönetmelikleri de sistemleri değiştiriyor. Daikin olarak bireysel tarafta olduğu kadar ticari taraftaki çözümlerimizde de enerji verimliliği yüksek çevreci ürünler sunarak parçası olduğumuz projelere değer katmayı ve iş ortaklarımızın sürdürülebilirlik hedeflerine katkıda bulunmaya devam etmeyi arzuluyoruz.

Önceki İçerikİnancın gücü: Fatih Aydın ve Wenta’nın ilham veren hikayesi
Sonraki İçerikSMS TORK, İnovaLİG Yarışmasında ‘Yalın Üretim’ ile ‘İnovasyon Organizasyonu ve Kültürü Kobi’ kategorilerinde ikinci oldu