KSB Pompa Armatür Genel Müdürü Dr. Sinan Özgür:

“Enerjimizi en yüksekte tutuyor, geleceğe heyecanla ilerliyoruz”

 

Kaliteli, uzun ömürlü ve düşük enerji tüketen pompa ve vanaları ile endüstriyel tesislerden şehir su şebekelerine, binalardan arıtma tesislerine ve enerji santrallerine kadar uzun yıllardır hizmet veren KSB Pompa Armatür San. ve Tic A.Ş., ileri teknoloji ile donatılmış fabrikasında sektöre yenilikçi ürünler kazandırmaya devam ediyor. KSB Pompa Armatür Genel MüdürüDr. Sinan Özgür, Ar-Ge ekiplerinin çok önemli projeler üzerinde çalıştıklarını ifade ediyor ve ekliyor; “Kendi dalında ihracatta en tepeye yükselmiş bir firma konumundayız.”

  • KSB Türkiye, yaklaşık 60 yıllık geçmişiyle sektörde parmakla gösterilen örnek firmalarımızdan…Bunca yıla sığan sayısız ödül, Ar-Ge çalışması, sosyal sorumluluk projesi var. Firmayı bugün gelinen noktada ne şekilde tanımlarsınız?

Öncelikle Ar-Ge, inovasyon ve üretim odaklı bir firmayız. Elbette, bütün bunları yapabilecek nitelikli bir de ekibe sahibiz. Rekabetin arttığı, teknolojinin sürekli bizleri zorladığı ve rakiplerin arttığı bir döngü içinde şirketimizi geleceğe taşımaya çalışıyoruz. On sene öncesine kadar sadece konvansiyonel, mekanik bir üretime sahip ve sadece Türkiye pazarına hitap eden bir firma iken, geldiğimiz noktada aşağıda belirttiğim belgeleri almış, Ar-Ge ekibi ile Dünya için ürün tasarlayan, en ileri robot teknolojileri ile üretim yapan, kendi dalında ise ihracatta en tepeye yükselmiş bir firma konumundayız.

 

  • Bu yıl piyasaya yeni nesil kombi sirkülasyon pompalarını sundunuz ve bu ürün geniş yankı buldu. Bize biraz bu ürününüzden bahseder misiniz?

Calio SI serisi Kombi Sirkülasyon Pompaları, uzun yıllar süren Ar-Ge ve test çalışmalarının ürünleridir ve Türkiye’de üretimi gerçekleştirilmeyen bir ürünü seri üretime geçirme başarısıdır. Bu, Türkiye’de benzeri olmayan bir ürünün tasarlanıp, üretildiği anlamına gelir.

Artık kombi üreticilerinin ciddi miktarda stoklara yatırım yapmasına, ithal edip depolarında yüklü miktarda pompa bekletmelerine ve sermaye bağlamalarına gerek yok. Robotik üretim hattı ile haftalık, aylık planlar yaparak istedikleri kadar pompa bir gün içinde kullanıcılara ulaştırılabilecektir.

Bu ürün, Türkiye’deki kombi ve kazan üreticilerine ve yedek parça pazarına büyük destek sağlamayı hedeflemektedir ve ülkemiz için çok önemli bir gelişmedir. Bu sirkülasyon pompaları birçok kombiye uyumludur, yüksek verimliliği, kullanım kolaylığı ve mevcut sistemlerle uyumluluğu sayesinde büyük avantajlar sunar.

 

 

Ayrıca en önemli konu ise enerji verimliliğidir.

Calio SI serisi sirkülasyon pompaları, sabit hızlı sirkülasyon pompalarına göre yüzde 80’e kadar daha az elektrik tüketmektedir (Darmstadt Üniversitesi araştırma raporundan alınan veridir), böylece çok verimli, sessiz ve ihtiyaca göre daha konforlu bir ısınma deneyimi sunar. Bu da kullanıcılar için enerji tasarrufu ve daha çevre dostu bir ısıtma sistemi demektir. Artık sürdürülebilir bir dünya ve de kendi bütçemiz için az elektrik tüketen, çevreci ürünlere yönelmeliyiz.

 

  • Önümüzdeki günlerde pazara sunacağınız başka yeni ürünleriniz olacak mı?

Rekabetin giderek arttığı günümüzde “Değişmeyen Tek Şey Değişimdir” sloganını artık herkes kullanır hale geldi. Sürekli yeni ürünlerimiz piyasaya çıkacaktır, Ar-Ge ekibimiz çok önemli projeler üzerine çalışmaktadır. Kısaca özetlersek yeni çıkacak ürünlerimiz tamamen Dünya pazarları hedef alınarak tasarlanmaktadır. En yeni teknolojiler kullanılmaktadır. Enerji verimli ve Eko tasarıma uygun olacak şekilde tasarlanmaktadır. Aynı zamanda fiyatları da rekabetçi olacaktır. Çevre dostu ve standartlara uygun malzemeler kullanılmaktadır. Mutlaka dijital uyumlu ve diğer ekipmanlarla haberleşecek şekilde tasarlanmaktadır. Elbette ülkemize de ciddi ihracat getirisi olacak şekilde planlanmaktadır.

Günümüzde enerjinin pahalı olması, sürdürülebilirlik ve çevre bilincinin artması sebebiyle tüketiciler, enerji tasarruflu ve çevre dostu ürünlere yönelmektedirler. İlgili devlet kurumlarımız da Avrupa enerji ve çevre yönetmeliklerini süratle ülkemize adapte etmektedirler. Ayrıca arkasında güçlü firmaların bulunduğu, servis ağı geniş ve uzun yıllar problemsiz çalışacak ürünlere talep artmaktadır. Dünya’daki gelişmeler Türk tüketiciler tarafından yakından takip edilmekte, en yeni ürünler neredeyse gelişmiş ülkelerle aynı anda ülkemizde de tüketicilerle buluşmaktadır.

 

  • İhracat konusundan bahsetmişken, bu yöndeki çalışmalarınız ne şekilde ilerliyor?

 

İhracatımız giderek artmaktadır, ihraç ettiğimiz ürünler teknolojik ürünler olup, ihraç pazarımızda çoğunlukla Avrupa’dır.

Robotik üretim fabrikamız ölçek ekonomisi üzerine kurulmuş olup, yüksek adetlerde üretim ve ihracat odaklı olarak üretim yapmaktadır.

Kaliteyi en üst seviyede ve sürekli kılmak ise ihracatın olmazsa olmazıdır.

 

  • 2024 yılı için hedeflerinizi nasıl temellendiriyorsunuz? Üretim ve satış stratejilerinizde değişiklikler olacak mı?

Sürekli daha ileriye gitmek en büyük stratejik hedefimizdir. Stratejimizi elbetteki ufak ilavelerle güncelleyeceğiz. Bu güncellemenin büyük bölümü Yapay Zeka gelişmelerinin her alanımıza yansıyacak şekilde yeniden gözden geçirilmesi olacaktır. Şirketimizin Dijital Dönüşüm Projesi ise en üst seviyede devam etmektedir. İmalat sektöründeki en büyük zorluklardan biri doğru teknolojiye yatırım yapmaktır. Yenilik yapma ve rakiplerinizin önünde kalabilme yeteneği çok önemlidir, ancak yeterli değildir. Bir üretim şirketinin başarısı, iş için doğru araçlara sahip olmasına bağlıdır ve büyüyebilmeleri için bu araçların uyarlanabilir ve ölçeklenebilir olması gerekir. Bütün çabamız kaynakları doğru ve verimli kullanarak rekabet gücümüzü arttırmaktır.

 

  • Son olarak eklemek istedikleriniz?

Ülkemizin en önemli konularından biri bizce enerjinin en verimli şekilde kullanılmasıdır ki, bunda da katedilecek çok yolumuz var. Ülkemizin zenginleşmesine katkı sağlamak için yapacağımız her türlü yatırımı, atacağımız her adımı enerji verimliliği ve çevreye saygı mantığıyla dizayn etmeli, uzun yıllar problemsiz çalışacak ürünler seçmeli, ihtiyaca göre çalışan otomasyon sistemlerini göz önüne almalıyız.

KSB Türkiye, ileri teknoloji ürünlerin tasarımına ve üretimine odaklanmıştır, her projede en gelişmiş teknolojileri kullanmakta ve dünya devleriyle teknolojik rekabet içindedir. Sloganımız ise,”Biz varsak ülkemiz vardır, biz yapmazsak kim yapar?”

Ülkemizin teknolojik ilerlemesine katkı sağlayacak ve ithalatın azalmasına da ciddi bir katkı sağlayacak her türlü fırsatı değerlendirerek, enerjimizi en yüksekte tutuyor ve geleceğe heyecanla ilerliyoruz. Gelecek ülkemiz için hayırlı olacaktır, inşallah…

 

 

 

 

Önceki İçerikKarsac, global pazarda yeniden yapılanarak ihracat ağını genişletiyor…
Sonraki İçerikEsen Soğutma, EBM PAPST Türkiye ile işbirliğini duyurdu…