Eneko AŞ Satış ve Pazarlama Müdürü Mehmet ÖNCEL

 

Taze havanın önemi konusundaki bilinç ve talebin artmasına paralel, sektörümüzde de bu tür ürünlere olan talep artmaya devam ediyor”

 

 

“Firmamız HVAC sektöründe yer alan firmalar arasında teknolojik liderler arasında yer almaktadır. Üretimimizde yer alan ürünlerin % 65’inden fazlasını Avrupa’ya ihraç etmekteyiz. Ar-Ge’miz tarafından tasarlanan ve/veya geliştirilen ürünlerimizi kendi markamızla Türkiye ve yakın ülkelere satışı gerçekleştirirken, OEM olarak da Avrupa’da yer alan dev birçok firmanın üretimini yapmaktayız. Pandeminin etkisiyle de tekrar gündeme gelmiş olan taze havanın önemi konusundaki bilincin ve talebin artması ile de sektörümüzde talepler gerek yurt içinde gerekse de yurt dışında çok fazla artmış durumda. Son dönemlerde yaşanan ekonomik konjonktürden bazı projelerde yavaşlamalar olsa bile genel olarak tüm pazara baktığımızda artan talepler nedeniyle olumsuz bir etkilenmemiz olmadı, tam tersine planlı olarak büyümemizi gerçekleştirmiş olduk ve büyümeye devam ediyoruz.

Faaliyet gösterdiğimiz HVAC sektörünün olumlu yanı pandeminin de etkisiyle taze havaya verilen önemim artmış olmasından dolayı ve de küresel ısınma nedeniyle özellikle de Avrupa tarafında soğutma taleplerinin artmış olmasından dolayı talebin ve pazarın artış yönünde ilerlemesidir. Sektörümüzün olumsuz yönleri aslında diğer birçok sektördeki olumsuz yönler ile benzerlik göstermekte. Örneğin, teknolojisi yüksek ürünlere sahip olduğumuz için teknolojik açıdan birçok detayda farklarımızın yer almasına ve bunların gerek cihazın ömrü gerek çalışması sırasındaki işletme maliyetlerini doğrudan etkilemesine rağmen bazen ekonomik durumların da etkisiyle satın alım yapan firmalar sadece cihazların genel özellikleri üzerinden değerlendirme yaparak işletme maliyeti vb detaylara çok fazla önem verilmeden ilk yatırım maliyetine göre en ucuz ürünü tercih edebilmektedirler. Ancak bu şekilde sadece ilk yatırım fiyatına göre bakılıp karar verilen projelerin sayısı da satın alım yapan firmaların yaşadıkları kötü tecrübeler nedeniyle gün geçtikçe iyice azalmaktadır. Dünya genelinde sektörümüzde yer alan pazara baktığınız zaman, çok basit bir gruplama ile fiyat endeksli pazar ve teknoloji endeksli pazar arasında olarak pazarı özetleyecek olursak firmamız teknoloji endeksli pazarda yer alan ve ürettiği bu üst teknoloji ürünleri en ekonomik olarak satışa sunan bir firmadır.

 

Ürünlerimiz markamızın adında da yer aldığı üzere tamamen ENerjiEKOnomisi sağlayan ısıtma, soğutma ve havalandırma için kullanılan standart tip ürünlerden (tavan tipi ısı geri kazanımlı havalandırma cihazları, kompakt santraller, mutfak egzoz ekoloji ürünleri, havuz nem alma santralleri) ve projeye özel seçim yapılan klima-havalandırma santrali tip ürünlerden oluşmaktadır.

 

İnovasyon ve teknoloji anlamında özellikle de Avrupa’da yer alan birçok firmanın üreticisi de olduğumuzdan Ar-Ge’miz yenilikleri çok yakından takip ederek daha yüksek enerji ekonomisi sağlayan ürünleri sürekli olarak geliştirmekte ve iyileştirmektedir. Örneğin kendinden otomasyonlu Tak-Çalıştır mantığında üretilen klima santralleri konusunda firmamız en eski, en öncü firmalardan biridir. Bunun gibi piyasada yer alan birçok ileri teknoloji yenilikler konusunda çalışmalarımız devam etmektedir.

 

Tüm ürünlerimiz üretimi tamamlandıktan sonra tek tek final kalite kontrol testlerine tabi tutulmaktadır. Bu sayede sahada yaşanabilecek sorunlar neredeyse tamamen yok edilmiş olmaktadır. Cihazlarımızda yer alan entegre otomasyon sistemleri ile müşterilerimizin cihazın otomasyonu konusunda talep ettikleri tüm fonksiyonlar sağlanabilmektedir, ayrıca bakım ve servis konusunda da söz konusu akıllı otomasyon sistemleri sayesinde çok rahat arıza saptanabilmekte ve işletmelere kolaylık sağlanmaktadır.

 

Önümüzdeki kısa ve orta vadeli döneme ilişkin planlarımızın başında şimdiye kadar da olduğu gibi en öncelikli olarak sürekli olarak devam eden geliştirme faaliyetlerinin devamı yer almaktadır.  Avrupa’ya yer alan satışlarımızla birlikte yurt içi ve yakın ülkelere satışlarımızı da arttırmayı planlamaktayız. Tüm dünya pazarında şüphesiz hala henüz ulaşmamış olduğumuz birçok yatırımcı yer almaktadır. Ürün gamımızda yer alan yüksek teknolojiye sahip ürünlerimizi hem Türkiye’deki bir üretici olarak ülkemizi temsil ederek hem de yeni kullanıcıların kullanmasını sağlayıp farklılıklarımızı da daha yakın görmelerini sağlayarak büyümeye devam etmeyi planlıyoruz.”

 

 

 

Önceki İçerikDaikin 2050 yılında kadar 1 milyon ağaç hedefine adım adım ilerliyor
Sonraki İçerik“Endüstriyel havalandırma alanındaki satışlarımız savunma sanayinin gelişmesi doğrultusunda artmaktadır”