Pa-Flex Kauçuk, Altı Sigma metodolojisi ile tüketici memnuniyetini yükseltiyor

Pa-Flex olarak markanın başarılarını daha üst seviyeye taşıyabilmek için benimsemiş oldukları ‘Altı Sigma’ metodolojisi ile kalite ve Ar-Ge çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Pa-Flex Kauçuk CEO’su Cafer Basık, “Altı Sigma, işletme başarısı için geçmişteki önemli yönetim düşüncelerini ve deneyimlerini harmanlayarak, mevcut problemleri çözmek ve Altı Sigma kalite seviyesinde yeni ürün ve süreçler tasarlamak için oluşturulmuş, süreç ve müşteri memnuniyeti odaklı bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım süreç performansını geliştirerek hata oranını minimum seviyede tutmaktadır. Biz de benimsemiş olduğumuz Altı Sigma metodolojisi ile tüketici memnuniyetinin artırılması, hataların azaltılması, iş verimliliğinin yükseltilmesini sağlayacak çalışmalar yapmaktayız” dedi.

Pa-Flex markasının sektördeki konumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce son 1 yılda ne gibi bir gelişim grafiği izlediniz?

Türkiye’de elastomerik kauçuk köpüğü ürünlerinin üretimini yapan sayılı firmalardan biri olmakla beraber %100 yerli sermaye ve yatırımlarımızla Türkiye’nin bir numaralı elastomerik kauçuk köpüğü üreticisi olma yolunda ilerlemekteyiz. Rekabetin ülke sınırlarını aşarak globalleşen markamız Pa-Flex Türkiye pazarıyla beraber diğer ülkelerin pazarlarında da rekabet göstermektedir. Güçlü marka duruşu, müşteri memnuniyeti odaklı yaklaşım, satış ve pazarlama stratejileri ve kalite gibi önemli konular üstünde durarak kendimizi geliştirmeye ve sektörün ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalarımızı sürekli olarak gerçekleştirmekteyiz.

Her geçen yıl yukarı ivmeli satış oranlarımız sayesinde 2023 yılı başlangıcında faaliyete geçirmiş olduğumuz Sakarya/Hendek bölgemizdeki yeni fabrikamızla beraber üretim kapasitemizi 2 katına çıkarttık. Son 1 yılda  artan üretim kapasitemiz, kısa süreli terminlerimiz ve kaliteli ürünlerimiz ile özel sektör ve kamu projelerinde sıkça tercih edilen marka olduk. Bu sayede çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından tarafımıza takdim edilen belge ve sertifikaları bünyemize eklemenin haklı gururunu yaşamaktayız.

2023 yılının ilk yarısını geride bıraktık. Bu yıl başlayan ve devam etme kararı alınan projelerle birlikte satış rakamlarınız nasıl hareket ediyor?

Globalleşen Pa-Flex markalı ürünlerimizin sıkça tercih edildiği yurt içi/yurt dışı, özel sektör ve kamu projeleri ile birlikte her yıl yükseliş gösteren satış rakamlarımız bu yıl da aynı grafik ile devam etmektedir. Ürün geliştirmeye yönelik sürekli çalışmalarımız sayesinde dünyadaki bilinirliğimizi bu yıl daha da yüksek bir oranla artırarak, 2023 yılı yarısına kendi rekorlarımızı da arttırmış bulunmaktayız.

Yüksek ürün kalitemiz ve sektörün ihtiyacına yönelik üretmiş olduğumuz geniş ürün yelpazemiz ile projelerin tercihi olmaya devam etmekteyiz. Ürünlerimizin tercih edildiği özel sektör ve kamu projeleri sayesinde referans sayımızı her geçen gün arttırmaktayız.

Satış, pazarlama ve ihracat departmanlarımızın sektörel araştırmaları ve çalışmaları ile doğru zamanda doğru kişiler ile iletişime geçmekteyiz. Katılım sağladığımız ve sağlayacağımız yurt içi ve yurt dışı fuarlar, sektörel ticari heyetleri, alım heyetleri gibi organizasyonlar sayesinde ulaşmadığımız ülke ve pazarlara ulaşarak Pa-Flex’i tanıtma imkanı elde etmekteyiz. Sektörün arz-talep ve piyasa dengesini inceleyerek kendi bünyemizde yürüttüğümüz satış ve pazarlama stratejileri ile ürünlerimizin tüketiciler tarafından da ulaşılabilir olmasını sağlayan çalışmalar yürüterek satış rakamlarımızın artış göstermesini sağlamaktayız.

default

Sizce önümüzdeki yıllarda sektör nasıl bir gelişim ve değişim gösterir?

Şubat ayında ülkemizde yaşanan ve birden fazla ilimizi etkileyen deprem afetinden kaynaklı olarak ülkemizin Güney Doğu bölgesinde bir hareketlilik yaşanacağını ön görmekteyiz. Depremin yaşandığı illerde daha dayanıklı, kaliteli ve sağlıklı bir yapılanma adımları atılmıştır. Böylelikle hizmet ettiğimiz havalandırma, ısıtma-soğutma ve yalıtım alanlarında ciddi bir hareketlilik yaşanacağını düşünmekteyiz. Ülkemizde bir daha böyle bir afetin yaşanmamasını temenni ediyoruz, kaliteli ve sağlıklı yapılanmanın dünyanın her noktasında uygulanacağını düşünüyoruz.

Dünyada yaşanan savaşlar, depremler ve gelişmekte olan teknoloji ile birlikte yeni yapıların inşaa oranları artış göstermektedir. Her geçen gün artan yeni yapı oranlarından kaynaklı olarak inşaat, havalandırma, iklimlendirme, ısıtma-soğutma, yalıtım vb. gibi bizim de hizmet etmekte olduğumuz sektörlerde hareketlilik görülmektedir.

Yeni ürün ve Ar-Ge konusunda ne tür çalışmalarınız var?

Pa-Flex olarak markamızın başarılarını daha üst seviyeye taşıyabilmek için benimsemiş olduğumuz ‘Altı Sigma’ metodolojisi ile kalite ve Ar-Ge çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Altı Sigma, işletme başarısı için geçmişteki önemli yönetim düşüncelerini ve deneyimlerini harmanlayarak, mevcut problemleri çözmek ve Altı Sigma kalite seviyesinde yeni ürün ve süreçler tasarlamak için oluşturulmuş, süreç ve müşteri memnuniyeti odaklı bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım süreç performansını geliştirerek hata oranını minimum seviyede tutmaktadır.

Günümüzün artan rekabet koşulları ile müşteri ihtiyaç ve beklentilerine cevap verebilecek nitelikte ürünler ve hizmetler için kalite bir tercih olmaktan ziyade; vazgeçilmez bir gereksinim haline gelmiştir. Markamızın ürün kalitesinden ve müşteri memnuniyetinden ödün vermemeyi hedefleyerek benimsemiş olduğumuz Altı Sigma metodolojisi ile tüketici memnuniyetinin artırılması, hataların azaltılması, iş verimliliğinin yükseltilmesini sağlayacak çalışmalar yapmaktayız.

Araştırma ve geliştirme departmanımızda güncel olarak ürün geliştirme ve iyileştirme çalışmaları yapılmaktadır. Bu alandaki dikkat ettiğimiz hususlara; performans, uygunluk, güvenilirlik ve dayanıklılık gibi örnekler verebiliriz. Önemsediğimiz ve benimsediğimiz politikalarımız sayesinde müşteri memnuniyeti odaklı sistemimiz ve yüksek kaliteli ürünlerimiz ile kurulduğumuz günden itibaren her geçen yıl gelişen ve büyüyen bir firma olma özelliğini taşımaktayız.

İhracat konusunda ne gibi aksiyonlar alıyor sunuz? Bu alandaki mevcut durumunuz ve planlarınız nedir?

Düzenli olarak şirketimizin inovasyon faaliyetlerinde bulunması ile hem kendimiz hem de ülke ekonomisinin büyüme ve kalkınması hususunda önemli bir işlev üstlenmekteyiz.

2023 yılında özellikle Avrupa’da yaşanan resesyon (daralma) sebebiyle alternatif pazarlara yönelik (Kuzey Afrika, Körfez Ülkeleri vb.) çalışmalar yürütmekteyiz. 2 katına çıkartmış olduğumuz üretim kapasitemiz ile beraber, sahip olduğumuz büyük depo alanlarımız ve kısa süreli terminlerimiz sayesinde katılım sağladığımız yurtdışı fuar, ticari heyet vb. gibi organizasyonlardan olumlu geri dönüşler almaktayız. Mevcut ihracat oranlarımızın artışı için her yıl inovasyon çalışmaları gerçekleştirmekteyiz. Bu çalışmalarımız doğrultusunda pazarlarında yer almadığımız ülkeler ile görüşme sağlayarak bayi ağımızı genişletmekte ve müşteri sayımızı arttırmaktayız.

Bölgesel olarak bayi ve müşterilerimizle toplantılar ve görüşmeler düzenleyerek sektörün eksiklerine ve ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yürütmekteyiz. Ülkelerin sektörel ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına sürekli yurt dışı seyahatler ve online platformlardan bayi ve müşterilerimiz ile iletişim halindeyiz. Geniş yurt dışı bayi ağımız ile yurt dışında da özel sektör ve kamu projelerinde Pa-Flex markalı ürünler sıkça tercih edilmektedir. Globalleşen markamız, her zaman daha iyi satış ve ihracat oranlarına sahip olabilmek için çalışmalarına devam etmektedir.

Karbon salınımını azaltmak adına neler yapıyorsunuz?

2022 Yılında dünyada Karbon Ayak İzi’nin önem kazandığı dönemde, bu politikayı benimseyerek ve uygulayarak karbon salınımındaki zararı azaltarak doğayı ve çevreyi korumaya yönelik çalışmalara Pa-Flex olarak 2021 yılında başladık. Oluşturduğumuz ve benimsediğimiz politikamızla; imalatçılarımızla doğada bozulmayan ambalajlar üzerinde çalıştık, ambalajsız ürünleri almayı hedefledik, elektrik tasarrufu için daha az elektrik tüketen ürünleri kullanmayı tercih ettik ve benzeri gibi doğayı ve çevreyi korumaya yönelik çalışmalar yürüttük. Bu çalışmalarımız doğrultusunda tarafımıza takdim edilen plaketi gururla taşıyoruz.

 

 

 

 

 

Önceki İçerikPanasonic Electric Works Türkiye’den yerli üretim hamlesi
Sonraki İçerikKapasiteye göre seçim imkanı sunan MIT hijyenik paslanmaz boylerler