Daikin Avrupa, Polonya’daki ilk ısı pompası fabrikasının temelini attı

Daikin Europe N.V., Polonya’daki ilk üretim tesisi olan Łódź’da konut tipi ısı pompası üniteleri için yeni fabrikasının inşaatına 4 Nisan 2023 itibarıyla başladı. Pazar lideri Daikin’in 2030 yılına kadar 3 bin yeni istihdam yaratacak olan 300 milyon Euro tutarındaki bu yatırımı, son yıllarda Polonya’da yapılan en büyük yabancı yatırım olma özelliğini taşıyor. Nisan 2024’te tamamlanması planlanan yeni fabrika, Temmuz 2024’te faaliyete geçecek. Avrupa’nın temiz enerjiye geçişinin bir uzantısı olarak artan talebi karşılamak için enerji tasarruflu ısı pompalarının üretimini hızlandırmayı planlayan Daikin, aynı zamanda bölgedeki pazar lideri olma konumunu da sürdürüyor.

Bu yıl Avrupa’daki 50’nci yıl dönümünü kutlayan Daikin Avrupa, iklimlendirme sektörüne öncülük etmenin ve bulunduğu ülkelere değer katmanın gururunu yaşıyor. 1973 yılında Belçika’nın Oostend kentinde  kurulan ilk Avrupa fabrikasında üretime başlayan Daikin Avrupa, o günden beri kıta çapında faaliyet göstermeye devam ediyor. Şirket, 4 Nisan 2023 tarihinde Polonya’daki ilk üretim tesisi olan Łódź’da konut tipi ısı pompası üniteleri için yeni fabrikasının inşaatına başlayarak Avrupa’daki gücünü artırmayı planlıyor. Bunun yanı sıra Daikin Avrupa, 2030 yılına kadar 3 bin kişiye ulaşacak bir istihdam kaynağı da yaratarak büyümesini sürdürmeyi hedefliyor.

Daikin’in, Avrupa’da hızla büyüyen ısı pompası pazarındaki gücünü artırmayı amaçlayarak hayata geçirdiği 300 milyon Euro tutarındaki yeni fabrika yatırımı; Doğu Avrupa’daki en büyük kalifiye yetenek havuzundan faydalanmasına ve doğrudan iş yaratmayı desteklemesine olanak sağlayacak. Polonya’da fabrika için seçilen bölge, pazarlara erişim ve istikrarlı bir tedarik zinciri oluşturmak açısından birçok lojistik avantaja sahip.

Üst düzey yetkililer temel atma törenine katıldı

Daikin’in, Polonya’nın merkezindeki Łódź şehri yakınlarındaki Ksawerów’da bulunan 320 bin metrekarelik yeni sahasında, tam bir geleneksel Japon temel atma töreni şeklinde gerçekleştirilen tören; kıdemli Daikin Avrupa yöneticilerine, üst düzey Polonya hükümet liderlerine ve Japonya’nın Polonya Büyükelçisi’ne ev sahipliği yaptı. Törende yaptığı konuşmada ‘yakınlık stratejisi’ temelinde, yerel köklere sahip olduklarını belirten ve üretimlerini pazara yakın yerlerde gerçekleştirdiklerinin altını çizen Daikin Europe N.V. Yönetim Kurulu Başkanı ve Daikin Industries, Ltd.’in Kıdemli Yöneticisi Masatsugu Minaka, “Polonya’daki 300 milyon Euro değerindeki yatırımımızla, 2030 yılına kadar 3 bin kişiye istihdam sağlayacağız. Yeni yatırımımızla birlikte Polonya’daki yerel tedarikçilerle uzun yıllar boyunca iş birlikleri geliştirmeyi öngörüyoruz” dedi.

Törende konuşan Polonya Cumhuriyeti Kalkınma ve Teknoloji Bakanı Waldemar Buda ise Daikin’in 300 milyon Euro bedelindeki yatırımının büyüklüğüne vurgu yaparak şunları söyledi: “Geçtiğimiz yıl Temmuz ayı başlarında, Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki ve Daikin’in üst düzey yöneticileriyle ortaklaşa yaptığımız toplantıda Daikin’in Łódź yakınlarındaki Ksawerów’daki yeni yatırımını duyurmuştuk. Bugün Polonya ve Łódź bölgesi için son derece önemli olan bu projenin uygulanmasına devam ettiğimiz için mutluyum. Daikin’in yeni üretim tesisi, son yıllarda Polonya’da yapılan en büyük yabancı yatırım olmasının yanı sıra Łódź Özel Ekonomik Bölgesi’nde yer alan şimdiye kadarki en büyük yatırım. Elverişli coğrafi konumumuz, pazar büyüklüğümüz, kalifiye yetenek havuzumuz, üniversite sayımız ve yatırımcılara sunduğumuz teşvikler en önemli varlıklarımız arasında yer alıyor. Polonya ekonomisi gücünü ve ayakta kalabileceğini gösteriyor. Daikin’in yeni fabrika yatırımı bunun en önemli teyididir.”

Enerji tasarruflu ısı pompalarına talep artıyor

Avrupa’nın en hızlı büyüyen şirketlerinden biri olan pazar lideri Daikin, Avrupa’nın temiz enerjiye geçişinin bir parçası olarak artan talebi karşılamak için enerji tasarruflu ısı pompalarının üretimini hızlandırıyor. 2025 yılına kadar, Avrupa’da her yıl en az 3,5 milyon ısı pompasının kurulması ve yıllık yüzde 30’dan fazla bir büyüme oranını temsil etmesi bekleniyor. Polonya’da kurulacak yeni fabrika, Daikin’in yakınlık stratejisine tümüyle uyum gösteriyor. Bu durum Avrupa’da satılan tüm ürünlerin aynı zamanda yerel ihtiyaçları karşılamak üzere Avrupa’da geliştirilip üretilmesi anlamına da geliyor. Yeni üretim tesisi, Belçika, Çek Cumhuriyeti ve Almanya’daki mevcut Avrupa fabrikalarıyla birlikte Avrupa’daki en yüksek sayıda ev tipi Daikin ısı pompasını üretecek güçte olacak.

Önceki İçerikSPX Dağyenice Ultra Trail, COPA’nın altın sponsorluğunda gerçekleşti
Sonraki İçerikDaikin kalitesini, Türkiye Kalite Derneği yerinde gördü