Vaillant Group Türkiye Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erol KAYAOĞLU

 

“Önümüzdeki dönemde özellikle yüksek verim sağlayan yenilenebilir ürünlerin, başrolü üstleneceğini düşünüyorum”

 

“Vaillant, yaklaşık 150 yıldır sadece iklimlendirme sektörüne odaklanan ve yatırım yapan bir marka. Şofben ve kombinin mucidiyiz. Sürdürülebilirliğe önem veriyoruz. Premium segmentte, evimizde ve çevremizde daha iyi bir iklim oluşturmak hedefiyle çalışıyoruz. Sürdürülebilirlik alanında, anlaşmalarca belirlenen hedeflere ulaşma yolunda en büyük katkıyı sağlayacak ürünlerin geliştirilmesinde lider rol oynuyoruz. Isı pompaları ve hidrojenle çalışan ürünlerle hem enerji çeşitliliği sağlıyor hem de bu enerjilerin tüketicilerin kullanımına sunulması için önderlik ediyoruz.

 

Sektörümüzdeki son gelişmelere bakacak olursak; sunulan teknolojik ürünler sayesinde sektörümüz en zorlu dönemlerde bile büyüme başarısı gösteriyor. Türkiye, yaklaşık 1 milyon adetlik kombi pazarı ile bu alanda üs ve üretim merkezi konumunda. Sektörümüz son yıllarda sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalara odaklandı. Bu nedenle içinde bulunduğumuz dönemde üzerinde en çok durulan konular; Neredeyse Sıfır Enerjili Binalar (NSEB) ile ErP, yani Enerji İlişkili Ürünler Yönetmeliği. Sektörümüzde de bu yönetmeliklere uyumlu ürün ve hizmet sunma yolundaki çalışmalar devam ediyor. Biz Vaillant Türkiye olarak yoğuşmalı cihazlara geçişin ülkemize büyük katkısı olacağını öngörmüştük. ErP Yönetmeliği’nin özellikle sektörümüzdeki yansıması anlamında da bu sürece öncülük ettik.

 

İklimlendirme sektöründe gezegenin sürdürülebilir geleceği adına yüksek verim ve enerji tasarrufu sağlayan ürünlerin geliştirilmesi için son 5 yıldır önemli çalışmalar yürütülüyor. Özellikle ısı pompaları, sürdürülebilir konfor için tercih edilen en önemli ısıtma ve soğutma sistemleri. Geleceğin teknolojisi olarak görülen ısı pompasında Avrupa pazarı son 5 yılda 4 kat büyüdü. Türkiye’de ise pazarın 10-15 bin adet bantlarında olduğu tahmin ediliyor. NSEB ve gelecekte karbon ayak izini azaltma hedefi ile yayınlanacak birçok yönetmelikle birlikte çok daha yüksek adetlere ulaşan bir ısı pompası pazarı göreceğimizi düşünüyoruz. Verimlilik ve çevreye duyarlılık açısından çok büyük avantajlar sağlayan ısı pompaları hem ısıtma hem soğutma ihtiyacını tek cihazla karşılayabiliyor. Isı pompaları çevreci özelliği ve tüketiciye sağladığı tasarruf ile kaynakları koruma noktasında en yenilikçi çözüm olarak öne çıkıyor. Dünya çapında konut ve ticari tesislerin ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarını karşılayan ısı pompaları, aynı zamanda enerji maliyetlerini, enerji tüketimini ve karbon ayak izini de azaltıyor. Bu açıdan çok büyük gelecek vadediyor.

 

Verimlilik konusunda VRF sistemlerine de dikkat çekmek gerekiyor. VRF sistemleri, dış ünite üzerinde basınçlandırılan soğutucu gaz, akış dağıtıcıları yardımıyla ihtiyaç duyulan debide birden çok iç üniteye gönderiliyor. Böylelikle birden çok alan iklimlendirilebiliyor. VRF sistemleri de gerek soğutmada gerekse ısıtmada yüksek çalışma verimliliği ve yüksek konfor ile iklimlendirme sistemlerinde her türlü ihtiyaca çözüm sunmasıyla öne çıkıyor. Gelişmiş ısı geri kazanımı, ısıtma, soğutma ve havalandırma işlemlerini aynı anda tek bir sistem üzerinden yapma özelliği ile VRF’ler, enerji verimliliğini arttırarak işletme maliyetini azaltıyor.

 

Tüketicimizin bilinç düzeyi giderek artıyor. Önümüzdeki dönemde özellikle yüksek verim sağlayan yenilenebilir ürünlerin, başrolü üstleneceğini düşünüyorum. Vaillant Türkiye olarak kombi nezdinde yaptığımız araştırmaya göre, tüketicilerin yüzde 87,4’ü, kombinin yoğuşmalı ve tasarruflu olmasına öncelikli olarak önem verdiğini belirtiyor. Ürünün sunduğu verimlilik, tercih sıralamasında fiyatından bile ön plana geçmiş durumda.

 

Biz de Vaillant olarak geleceğin teknolojilerine yatırım yapıyoruz. Çevreye en duyarlı ve teknolojik ürünleri pazara sunmaya devam ediyoruz. Isı pompaları, odak alanlarımızdan biri. 2021 yılının ilk çeyreğinde sektörde yer alan benzer ürünlere göre 700 kat daha çevreci bir soğutucu akışkana sahip olan yeni nesil ısı pompası aroTHERM plus’ı sektöre kazandırdık. Türkiye’de kullanılan kombilerin A ve altı enerji verimlilik sınıfına sahip olduğu düşünüldüğünde, A+++ verimlilik sunan aroTHERM plus ısı pompasının verimliliği ve çevreciliği pazarda müthiş bir etki yarattı. Öte yandan çevreci Green iQ konseptli ürünlerimizle daha fazla tasarruf sunuyoruz. Akıllı iletişim teknolojileri ile tüketicilerimizin konfor seviyelerini de artırıyoruz. Green iQ etiketli ecoTEC Exclusive yoğuşmalı kombimiz; diğer yoğuşmalı kombilere kıyasla multi-yoğuşma teknolojisi sayesinde özellikle sıcak su temininde yüzde 8’e varan ek tasarruf ve düşük maliyetli enerji kullanımı vadediyor. Kablosuz ağ modülü sayesinde akıllı telefon uygulamasına bağlanabilen ve evdeki diğer akıllı cihazlarla iletişim kurabilen ecoTEC Exlusive, akıllı kontrol kullanımı ile A+ sistem ısıtma enerji verimliliğine, yüzde 9 düşük modülasyon oranıyla anlık ısı ihtiyacına göre otomatik kapasite ayarına sahip. Teknolojik, sürdürülebilir ve verimli ürünler üreterek sektörümüzün parlak geleceğine katkıda bulunma yolundaki çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Önceki İçerik“Önümüzdeki dönemde ısı pompalarına olan talebin şu anki talebe göre çok fazla artış göstereceğini tahmin etmekteyiz”
Sonraki İçerikAlfa Proje Dış Ticaret, mühendislik çözümleri ile projelere değer katmaya devam ediyor