Daikin Türkiye CEO’su Hasan ÖNDER

 

Her yıl ciro hedeflerimizdeki başarılarla paralel gelişen ihracat başarımız da katlanarak artıyor

 

“Daikin Türkiye olarak Ortadoğu ve Türkiye’ye bağlı Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan, Tacikistan, Gürcistan, Kuzey Irak, Moğolistan, KKTC gibi ülkeler olmak üzere 44 ülkeye geniş kapsamlı ihracat gerçekleştiriyoruz. Hendek üretim tesisimizde; Split Klima, Klima Santrali, Fancoil, Kombi ve VRV üretimi yapılmakta. Geniş ürün yelpazesinde gerçekleştirdiğimiz bu üretim bizim ihracat alanında da daha büyük pazarlarda yer almamızı sağılıyor. 2021 ciromuzu 5,5 milyar TL olarak gerçekleştirirken toplam cirodaki başarımız doğal olarak ihracata da yansıyor. Geçen yıl ihracat ciromuzu yaklaşık 261 milyon euro olarak gerçekleştirdik. Hedefimiz bu pazarlardaki gücümüzü pekiştirmek ve 2025 yılında 500 milyon euro ihracata ulaşmak.

 

İklim ve enerji krizi gibi problemler artık tüm dünyanın sorunu. Buna paralel enerji verimliliği yüksek ve çevreye duyarlı ürünlerin pazar payı daha çok artmaya başladı. Bu nedenle bu pazarlarda da yüksek teknolojiye sahip ürünlerin kullanımını arttırdı. Özellikle enerji krizi ile ortaya çıkan sorun ısıtma sektöründe büyük değişimlere ve gelişmelere neden oldu. Bu alanda yapılan Ar-Ge çalışmaları özellikle önem kazandı. Bizim de bu anlamda sektöre sunduğumuz yeni nesil akıllı kombiler hem kullanım kolaylığı hem de tasarruf anlamında değer katan ürünler olarak öne çıkmakta. Bununla birlikte son gelişmelere baktığımızda ise; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan, ‘Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in Resmi Gazete’de yayımlanması ile birlikte standart binalara göre enerji verimliliği daha fazla olan ve kullandığı enerjinin belirli bir kısmını yenilenebilir enerji kaynaklarından temin eden ‘Neredeyse Sıfır Enerjili Binalar’ konseptine geçiş, aşamalı olarak zorunlu hale getirilecek. Bu yeni uygulama ile beraber yenilenebilir enerji ve yeşil binalar, inşaat sektöründeki tercihleri etkiliyor. Geliştirdiğimiz çevreci ürünler ve yenilikçi yaklaşımımızla, mucidi olduğumuz ısı pompası sistemleri ve R-32 soğutucu akışkanını birleştirerek, bu alanda çevreci ve avantajlı ürünü kullanıcılarımıza da sunmanın gururunu yaşıyoruz. Havadan suya ısı pompalarının mucidi Daikin Altherma, dünyada 800 bini aşan kullanıcısının ısınma ve sıcak su ihtiyacını ekonomik ve çevre dostu bir konfor ortamında karşılıyor. Fosil yakıtlı kazanlara göre çok daha az enerji tüketen Daikin Altherma, ısıtma, soğutma ve sıcak su kullanımında kullanıcılara önemli bir maliyet avantajı sunuyor.

 

Her yıl ciro hedeflerimizdeki başarılarla paralel gelişen ihracat başarımız da katlanarak artıyor.  Daikin Türkiye olarak kendine bağlı ülkelerde 64 satış noktası ve 100’e yakın yetkili servisleri ile müşterilerimize kesintisiz hizmet veriyoruz. 2021 yılında “iklimlendirme sektörü”, 5 milyar dolarlık ihracat hedefini 1 milyar 200 milyon dolar arttırarak 6 milyar 196 milyon dolarla yılı kapattı.  Biz de Daikin olarak, 2021 yılını 261 milyon euroluk ihracat ile kapatarak 2022 ihracat hedefimizi euro bazında yüzde 25 arttırarak 322 milyon euro ihracatı hedefliyoruz. 25 Mayıs 2022 tarihinde Hendek’teki fabrikamızda devreye aldığımız VRV üretim tesisi ile 2021 mali yıl sonuçlarına göre 262 milyon euro olan ihracatımızı 100 milyon euro daha artırmasını öngörüyoruz. Yıllık 54 bin adet VRV dış ünite üretiminin yüzde 30’u iç pazarda değerlendirilirken yüzde 70’i de Türkiye’nin yanı sıra Ortadoğu ve CIS ülkelerine ihraç edilerek ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlayacak. Özellikle bu alanda ihracatta çok güçlüyüz ve bir nevi Avrupa’nın da üssü olmayı başardık.

 

İhracat alanındaki sürekli yükselen performansımızın sonuçlarını da ödüllerimizle alıyoruz. İSİB İhracat Yıldızları değerlendirmesinde Daikin olarak 3 ayrı ödül aldık.  2019 yılının ‘En Çok Split Klima İhracatı Yapan Firma’ ve ‘En Çok Klima Santrali, Rooftop, Fancoil, Paket Tip Klima İhracatı Yapan Firma’ kategorilerinde birinci; ‘En Çok İhracat Yapan Firma’ kategorisinde ise ikinci olarak toplam 3 ödülün sahibi olduk. Yine 2020 yılının ‘En Çok Split Klima İhracatı Yapan Firma’ kategorisinde birinci, ‘En Çok İhracat Yapan Firma’ kategorisinde ikinci, ‘En Çok Klima Santrali, Rooftop, Fancoil, Paket Tipi Klimalar İhracatı Yapan Firma’ kategorisinde üçüncü olduk. Bu başarılarımız da Daikin’in iklimlendirme sektöründeki öncü konumunu göstermektedir.

 

Dünyada 160’dan fazla ülkede faaliyet gösteren bir şirket olarak sürdürülebilirlik raporumuzu ve hedeflerimizi 2021 Sürdürülebilirlik Raporu’muz ile kamuoyuyla paylaşmıştık. 2050’ye kadar tüm faaliyetlerimizde, sattığımız ürün ve çözümlerimizde sera gazı emisyonlarını net sıfıra indirmeyi hedefliyoruz. FUSION 25 hedeflerimize ulaşmak için stratejimizi; küresel çevresel sorunların çözümlerine ürün ve hizmetleri ile liderlik eden iklimlendirme markası olmak ve karbon nötr şirket haline gelmek şeklinde belirledik. Daikin FUSION 25 ise, çevre ve hava için yeni değerler yaratılarak hem Daikin’in büyümesi hem de sürdürülebilir bir topluma aynı anda katkı sağlayabilmek için oluşturulmuş bir strateji programıdır. Günümüz dünyası artık ekolojik dengenin önemini fazlasıyla kavradı. Artık her üretimin dünya için daha sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji odaklı olması zorunlu hale geldi. Küresel bağlamda son gelişmeler tüm dünya ülkelerinin pandemi sürecinde ve savaş durumlarında birbiriyle ne kadar sıkı sıkıya bağlı olduğunu gösterdi ki bu da tüm ülkelerin ihracat dengelerini ve stratejilerini değiştirmek zorunda bıraktı. Daikin Türkiye olarak biz plan ve stratejilerimizi bu değişen ve gelişen prosedürlere göre çok hızlı uyarladık. Bunu gerçekleştirebilmemizde de en önem etken Daikin olarak vizyon ve misyonumuzun ürünlerimizi hep çevreye duyarlı ve enerji tasarruflu olarak tasarlayıp üretmemizi gerektirmesi. Bu doğrultuda da üretmeye devam ediyoruz.

 

Daikin özellikle bu konuda ürünlerini geliştirmeye özen veren bir marka ve bu nedenle gaz değişimi yaparak R32 olarak ifade edilen soğutucu gaza geçti. Klasik gazlara göre üçte bir daha az karbon ayak izi bırakıyor. 2027 yılından sonra karbon ayak izini sıfıra yakın bir seviyeye getirecek. 2050 yılı için Daikin’in de net sıfır karbon hedefi var. Bu nedenle ürünlerimizin yanı sıra üretimde de bu konuya özen gösteriyoruz ve fabrikalarımız yeşil fabrikalar.  Hendek’teki fabrikamız, bütün enerjisini kendisi üretiyor.

 

Hendek’teki fabrikamızda hayata geçirdiğimiz yeni üretim bandımızla 2022 yılında Sensei adını verdiğimiz ‘Duvar Tipi Tam Yoğuşmalı Kazan’ların üretimine başladık. Kompakt boyutları, sınıfının en iyi komponentleri, kaskad sistemlerde ürün ömrünü artıran ‘eş yaşlandırma’ fonksiyonu ile öne çıkan Daikin Sensei, binalar, hastaneler, ofisler, villalar ve fabrikalar için mükemmel bir çözüm oluşturuyor. ‘Duvar Tipi Tam Yoğuşmalı Kazan’ hattı ile yıllık 10 bin adet üretim planlıyoruz. Böylece ihracat değeri olan yeni bir seriyi de ürün gamına eklemiş olduk. ‘Duvar Tipi Tam Yoğuşmalı Kazan’ Daikin Sensei’nin öne çıkan özelliklerinden biri de Daikin Group içinde sadece Türkiye’de üretiliyor olması. Bu da bizi üretim gücü anlamında güçlü bir konuma taşıyor. Konut, okul, fabrika, villa ve hastane gibi yapıların merkezi sistem ısıtmasını ve kullanım sıcak suyunu sağlayan ‘Duvar Tipi Tam Yoğuşmalı Kazan’ Daikin Sensei; üstün teknik özellikleriyle benzerlerinden ayrışıyor. Sınıfının en iyisi paslanmaz çelik eşanjör ve bakır su boruları sayesinde uzun ürün ömrüne sahip olan cihaz, parazit önleyici harmonik filtre (EMC) sayesinde üstün koruma sağlıyor. Tüm baca sistemlerine uyum sağlayan Daikin Sensei, tam Hermetik ve yarı Hermetik olarak çalışabilmektedir. Kullanımı kolay kullanıcı paneli sayesinde farklı ihtiyaçlara göre programlanabilen Daikin Sensei, MODBUS sistemine uyumlu olduğu için akıllı binalarda rahatlıkla entegre edilebiliyor. Isıtma klasmanında Daikin markalı kombilerimiz de büyük bir ivme kazanarak ciro içindeki payını da hızla artırıyor. Bu alanda ilk 3 marka arasına girmeyi hedefliyoruz. Daikin Türkiye tarafından dizayn edilerek fabrikamızda üretilen kombiler, başta Fransa, Almanya, İtalya olmak üzere diğer bağlı ülkelere ihraç ediliyor. Daikin, segmentinin en küçük hacimli yoğuşmalı kombisi Daikin Premix NDJ ve tam yoğuşmalı Daikin Premix VZ kombi yenilenen özellikleriyle tüketicilere bu ürün gamında mükemmel bir alternatif sunuyor. Özellikle büyük ilgi uyandıran Türk mühendisler tarafından üretilen sektörün en küçük kombisi Daikin Premix Kombi ile birlikte yeni nesil akıllı kombimiz NDJ Smart’ın da bu ürün gamında bizi güçlü kılacağına inanıyoruz.”

Önceki İçerik“İklimlendirme sektöründe ihracatın yolu ‘tasarruf ve verimlilikten’ geçiyor”
Sonraki İçerik“İhracatın Türkiye ekonomisi açısından dış ticaret dengesini sağlanmasının yanı sıra istihdam ve üretimin artması bakımından da çok önemli olduğunu biliyoruz”