İSİB’ten, Endonezya Refrigeration & HVAC Fuarı’na milli katılım organizasyonu

 

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), 21-23 Eylül tarihleri arasında Endonezya’nın başkenti Cakarta şehrinde gerçekleştirilen Refrigeration & HVAC Fuarı’na milli katılım organizasyonu gerçekleştirdi.

Endonezya’daki en büyük soğutma ve iklimlendirme fuarı olan Refrigeration & HVAC Fuarı’na bu sene, ulusal ve uluslararası üreticiler, distribütörler ve acentelerden oluşan 112 katılımcı firma ile 9.500’den fazla ziyaretçiyi ağırladı. Fuarda ağırlıklı olarak soğutma, havalandırma ve tesisat sistemlerine yönelik ürünler sergilendi.

 

İSİB’i temsilen Yönetim Kurulu Üyeleri Levent Aydın ve Cem Savcı ile Denetim Kurulu Üyesi Murat Bakanay’ın katıldığı fuara milli katılım kapsamında Türkiye’den 6 firma iştirak etti. Türkiye Cumhuriyeti Endonezya Büyükelçisi Ahmet Cemil Miroğlu ile Baş Ticaret Ataşesi Erkan Kiper ve Ticaret Ataşesi Burak Avcı İSİB standını ziyaret ederek fuar heyetinden ve katılımcılarından bilgi aldı. Fuarda ayrıca ASHRAE Indonesia Chapter Başkanı Yongkie Tileno standı ziyaret etti. Kendisi ile yapılan görüşmede Endonezya’nın yanı sıra Tayvan, Hong Kong, Tayland, Malezya, Singapur ve Filipinler ile ilgili ticaret hakkında bilgiler alındı. Murat Bakanay ve Cem Savcı ise İSİB’in genel tanıtımı yaparak birliğin ASHRAE nezdindeki faaliyetlerinden bahsedildi. Fuar süresince, ASISI- Soğutma ve Havalandırma Teknisyenleri Derneği, BEA – Building Engineers Derneği ve GBC Green Building Council Indonesia Derneği yetkilileri İSİB standını ziyaret ederek bilgi alışverişinde bulundu. Hepsi ile uzun dönemde eğitimden ticari faaliyetlere kadar karşılıklı işbirlikleri yapılması konusunda mutabık kalındı. Bununla birlikte Fuar organizasyon firması ile yapılan toplantıda ülkeye ticari heyet organizasyonu düzenlemesi konusunda görüş alışverişinde bulunulurken, Murat Bakanay ile fuar organizasyon firmasının kanalına verdiği röportajda İSİB ve iki ülke arasındaki iklimlendirme sektör rakamları hakkında bilgi verdi.

 

İSİB Denetim Kurulu Üyesi Murat Bakanay: “Sektör olarak ülkemizin bu coğrafyadaki varlığı küçük olmak ile birlikte hızla gelişen bir ivmesi var”

 

Refrigeration & HVAC Fuarı’na yapılan milli katılım organizasyonunun çok başarılı geçtiğini ifade eden İSİB Denetim Kurulu Üyesi Murat Bakanay şunları söyledi: “Endonezya’nın iklimlendirme sektörü ithalatı 7 milyar dolar seviyesinde. Bu ithalatının yaklaşık 3’te 2’sini ağırlıkta Çin olmak üzere Japonya, Tayland, Güney Kore ve Malezya’dan yapıyor. Sektör olarak ülkemizin bu coğrafyadaki varlığı küçük olmak ile birlikte hızla gelişen bir ivmesi var. Bu nedenle İSİB olarak Endonezya’ya stratejik olarak yaklaşıyoruz.  İSİB’in milli katılım organizasyon kapsamında 6 firma fuara katıldı. Pandeminin başlangıcından bu yana ilk kez katılım sağladığımız bu fuarda ihracatçı firmalarımız genel hatları ile ziyaretçi profilinden ve sayısından memnun kaldılar. Görüşmeler ve başlatılan işbirlikleri ile var olan ihracatımızın artacağına eminiz. İSİB olarak pazarlamadan iletişime kadar her alanda ihracatçılarımıza destek olmaktan gurur duyuyoruz.”

Önceki İçerikASHRAE’nin Global HVACR Summit ve RAL CRC Toplantısı 400’ü aşkın temsilci ile İstanbul’da yapıldı
Sonraki İçerikAlarko Carrier, inovatif ürünlerine Toshiba USX Chiller ısı pompasını ekledi