İklimlendirme sektörünün buluşma noktası ISK – SODEX’in yeni dönem hazırlıkları başladı

 

İki yılda bir iklimlendirme sektörünü tek çatı altında buluşturan ve 2021 yılında 95 ülkeden 86 bin ziyaretçi ve 27 ülkeden 812 katılımcı firmayı ağırlayan ISK – SODEX’de, yeni dönem için hazırlıklar başladı. 2023 yılında da ivmesini yükselterek dünyanın ilgisini çekmeye devam edecek olan fuara yerli ve yabancı 90 bin ziyaretçi ve 1.000’in üzerinde firmanın katılması beklenirken, ikili iş görüşmelerinin de katkısıyla 500 milyon dolarlık ticaret hacminin yakalanması hedefleniyor.

Tam 26 yıldır düzenlenen ve iklimlendirme sektörünün en güçlü fuarlarından biri olan ISK-SODEX – Uluslararası HVAC&R, Yalıtım, Pompa, Vana, Tesisat, Su arıtma, Yangın, Havuz ve Güneş Enerjisi sistemleri Fuarı, her fuar sonrası gerçekleştirilen 500 milyon dolarlık ticaret hacmi ile dünyanın ilgi odağı haline geldi. 2021 yılında 95 ülkeden 12 bini yabancı olmak üzere toplam 86 bin ziyaretçiyi ağırlayan fuar, 27 ülkeden 812 katılımcı firmaya ev sahipliği yaptı. 53 ülkeden 300 profesyonel satın almacının katıldığı ikili iş görüşmelerine imkan sağlanan ISK-SODEX Fuarı, 2023 yılında da yükselişini sürdürecek. 25 – 28 Ekim 2023 tarihleri arasında yerli ve yabancı 90 bin ziyaretçi ve 1.000’in üzerinde firmanın katılması beklenen fuarın, 500 milyon dolarlık ticaret hacmi yaratması hedefleniyor.

İklimlendirme sektörünün merkezi

İlk olarak 1997 yılında düzenlenmeye başlayan, yıllar içerisinde geldiği nokta ile Türkiye ihracatına büyük katkılar sağlayan ve 2021 yılında gerçekleşen versiyonuyla 2023 yılına kadar gerçekleştirilmek üzere 500 milyon dolarlık ticaret hacmi yakalayan ISK-SODEX Fuarı, geçmişten bugüne iklimlendirme sektörüne sağladığı katkıyı sürdürdü. Isıtma, soğutma, klima, havalandırma, yalıtım, pompa, vana, tesisat, su arıtma, yangın, havuz ve güneş enerjisi sistemleri sektörlerine dair binlerce çeşit ürün ve hizmetin ziyaretçilerle buluşturulduğu fuar,bir ziyaretçi rekoruna da imza attı. Bugüne kadar binlerce katılımcı ve yüz binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan ISK-SODEX,2021 yılında 36.000 metrekarelik alanında 95 ülkeden 12 bini yabancı ziyaretçi olmak üzere, 2019 yılına kıyasla yüzde 27’lik artışla 86 bin ziyaretçiyi ağırlarken, 27 ülkeden 812 katılımcıya ev sahipliği yaptı. 53 ülkeden 300 profesyonel satın almacının katılımıyla ikili iş görüşmelerinin gerçekleştiği ISK-SODEX, milyonlarca dolarlık ihracat potansiyeli elde etti. Fuar düzenlendiği her dönem oluşturduğu Forum Alanı ile katılımcıların yeni ürün ve çözümlerini anlatabilmelerine imkan tanırken, son zamanlarda özellikle ısı pompaları, akıllı ve yüksek otomasyona sahip enerji verimliliği yüksek iklimlendirme ürünleri, temiz hava üniteleri, düşük enerjili ve çevre dostu ürünler, dijital ve hijyenik soğutucular ile birlikte yeni nesil küresel ısınma potansiyeli düşük olan veya doğal soğutucu akışkana sahip cihazlar öne çıktı.

Sektöre dair konferans ve etkinlikler

Asya, Orta Doğu  ve Kuzey Afrika ülkeleri için her zaman büyük ilgi merkezi olan fuar ayrıca düzenlendiği her yıl iklimlendirme sektörünün tüm iş kollarından önde gelen isimlerinin konuşmacı olduğu etkinlik ve konferanslarla da iklimlendirme sektöründeki son trendleri ve gelişmeleri takip etmek isteyenlere de imkan tanıdı. Ayrıca fuar, sektörün nitelikli teknik personel ihtiyacına dikkat çekmek amacıyla düzenlediği Ustalar Ligi yarışması ile de zamanlama, doğru montaj, projeye uygunluk ve estetik gibi kriterlerde yarışıp dereceye giren katılımcılarını ödüllendirdi.

2023 yılı pazarın büyümesi için bir fırsat

Son yıllarda iklim değişikliğine paralel olarak sıcaklıkların da mevsimsel bazda çok sık değişiklik göstermesi ve mevcutta hissettiğimiz iklim krizinin etkilerinin gelecekte daha çok yükselecek olması sağlıklı iklimlendirme çözümlerinin önemini daha da arttırdı. Pandeminin de bu konuya ilgiyi artırmasıyla birlikte yaşam alanları ve altyapılarda uygulanacak çözüm yöntemleri ve bunların sergilendiği fuarları öne çıkardı. Geçtiğimiz yıl 36.000 metrekarelik alanda düzenlenen fuar, 2023 yılında 42.000 metrekarelik alanı olan yenilenmiş İstanbul Fuar Merkezi’nde 25-28 Ekim 2023 tarihleri arasında ziyaretçilere açılacak. ‘Sağlıklı İklimlendirme Çözümleri’ mottosuyla gerçekleşmesi planlanan Uluslararası ISK-SODEX 2023 Fuarı’nda alternatif enerjiyle çalışabilecek ürünler, temiz ve konforlu iç hava kalitesinin oluşturulması, akıllı HVAC-R otomasyon sistemleri, daha az enerji tüketen, daha yüksek performanslı ve çok fonksiyonlu ürünlerin ön plana çıkması bekleniyor. Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’dan binden fazla katılımcı, dünya genelinden 90bin ziyaretçinin gelmesi beklenen fuarda ayrıca TC Ticaret Bakanlığı destekleri ile İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) tarafından organize edilecek olan Sektörel Nitelikli Alım Heyeti kapsamında gerçekleştirilecek olan B2B ikili iş görüşmeleri aracılığıyla da sektörün ticaret hacmine büyük katkı sağlanması amaçlanıyor.

Önceki İçerik4.İstanbul İç Tesisat Buluşması, ziyaretçileriyle buluşmaya hazırlanıyor
Sonraki İçerikJenesis, Özbekistan Caitme Fuarı’nda ‘En Hızlı Yükselen Firma’ ödülünü aldı