Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder

 

Dünyada fosil yakıtlarının yerini yeşil enerjili ürünler alıyor”

“Pandemi hem çalışma hem de ev hayatında yeni bir yaşam şekli geliştirdi. Kişilerin pandemi nedeniyle evde ve işyerinde geçirdikleri süre içerisinde bulundukları ortamın hava kalitesi daha da önemli hale geldi. Temiz hava ihtiyacı iklimlendirme sektöründe özellikle doğru hava filtreli ürünlerini ön plana çıkardı. Ayrıca enerji sektöründe yaşanan kriz ve fiyat artışları da enerji tasarruflu ve iklim dostu ürünlere yönelimi arttırdı.

İklimlendirme şirketlerinin Ar-Ge departmanları, dünyadaki iklim ve enerji krizlerine yönelik inovatif ürünler geliştiriyorlar. Özellikle dünyada fosil yakıtlarının yerini yeşil enerjili ürünler alıyor. Türkiye’de ise yanmalı teknolojilerin çevreye en az zarar veren doğal gaz yatırımları devam etmekte. Avrupa’da kombi teknolojisinden ısı pompası teknolojisine dönüş hızlanırken, Türkiye’de önümüzdeki 10 yıllık projeksiyonda kombi pazarının gücünü koruyacağını, yeni nesil kombilerde düşük emisyonlu, IoT-online kontrol cihazları ile verimliliği takip edilebilen estetik ve küçük kombilerin ön plana çıkacağını ve çevreci hibrit cihazlar ile ısı pompası dönüşümünün de yaşanmaya başlanacağını öngörüyoruz. Kişiler artık kullanacakları ürünlerin hem sağlığa hem de çevreye etkisine daha çok önem veriyorlar. Kaliteli, doğru hava özelliği olan çevreci ve enerji verimliliği yüksek ürünlere odaklanan markaların bu süreçte ön planda olacağını düşünüyorum. Bunun yanı sıra Türkiye’de ve tüm dünyadaki ekonomik olumsuz gelişmelerden bahsedecek olursak, hammadde, çip sorunu ve döviz kurundaki dalgalanmalar, tedarik zincirindeki aksamalar zaman zaman markaları zor durumda bırakıyor. Daikin Türkiye olarak biz bu dönemde hızla arttırdığımız ihracat pazarımız ve dünyada genişlettiğimiz yerel tedarik zinciri sayesinde bu dönemleri daha az sıkıntılı geçirdik. Ayrıca ihracatımızı artırarak döviz kurunu avantaja çevirdik. Bu dönemde de yatırımlarımız hız kesmeden devam ediyor.

İklimlendirme sektörü pazarında çok ciddi oyuncular var. Bu alanda dünyanın en önde gelen markalarından olan Daikin, Türkiye’de de alanının en büyüklerinden biri. 2021 yılında iklimlendirme sektörü 5 milyar dolarlık ihracat hedefini 1 milyar 200 milyon dolar arttırarak 6 milyar 196 milyon dolarla yılı kapattı. Daikin olarak, 2021 yılını biz de 261 milyon euroluk ihracat ile kapatarak 2022 ihracat hedefimizi euro bazında yüzde 25 arttırarak 322 milyon euro ihracatı hedefliyoruz. Ayrıca Hendek üretim tesislerimizde yatırımını bitirdiğimiz VRV dış ünite hatları ile de 100 milyon euro daha fazla ihracat ile hedefimizi artıracağımızı düşünüyoruz. Ayrıca bu yıl yaptığımız 15 milyon euroluk yatırımla Türkiye’de ilk defa merkezi sistem değişken debili klima üretimine geçtik. Bu bizim için stratejik bir yatırımdı çünkü teknolojik ürünler üretmeye başlayarak yan sanayimizi de geliştirmeye başladık. Daikin‘in Türkiye’de ürettiği teknolojik ürünlerin kalitesi bizi Avrupa ve dünyada kalite yönünden ön plana çıkarıyor. Bu da ihracatımızın daha da artacağının en güzel müjdesi.

 

Dünyanın en küçük kombisi Daikin Premix Kombi, Ar-Ge departmanımızdaki Türk mühendislerimiz tarafından üretildi ve tasarımıyla ödül aldık. Japonya tarihinde de ilk olan bu kombi ile yurtdışı ihracatı ile ısıtma sektöründe de yatırımlarımızı hızla artırmaya devam ediyoruz. Premix VZ model kombi modelimizi ise bu yıl kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda yeniledik. Hem tasarruf hem de çevre dostu özellikleriyle DaikinPremix VZ kombi, iki yeni kapasite ile 23 kW, 26 kW, 30kW ve 38kW olmak üzere 4 farklı kapasite seçeneği sunuyor. Bu ürünümüz yüksek modülasyon ve enerji tasarrufu özelliklerinin yanı sıra optimum performansıyla ısıtma pazarının bu yöndeki ihtiyaçlarına en efektif çözümlerden biri. ERP yönetmeliklerine uygun olarak tasarlanan yoğuşmalı Daikin Premix VZ kombi, aynı zamanda full alev modülasyonu, frekans kontrollü pompası ve fanı ile enerji tasarrufu sağlayarak, tüketicinin cebini de koruyor.  Çevreci olmasının yanı sıra kısa sürede kendini amorti eden ısı pompalarına tüketicinin ilgisi her geçen gün artıyor. Bu segmentte, fosil yakıtlı kazanlara göre çok daha az enerji tüketen Daikin Altherma ürünümüz ısıtma, soğutma ve sıcak su kullanımında kullanıcılara önemli bir maliyet avantajı sunuyor. Klasik bir ısıtma sistemine göre 5 kat daha verimli çalışıyor. Dış havadaki ısıyı kullanarak daha az enerji sarf eden Daikin Altherma, kullandığı her 1 kW’lık enerjiye karşılık en az 5 kW’lık ısı üretiyor. Kurulum ve bakım ihtiyacı düşük olduğu için inverter kompresör teknolojisi ile yüksek enerji tasarrufu sağlıyor. Elektrikli ısıtıcılara göre 4,7 kata, LPG ve mazota göre ise 4,3 kata kadar, ithal kömüre göre ise 2 kata kadar daha ekonomik bir işletim sunuyor. Sağladığı tasarrufla kısa sürede kendini amorti eden cihaz, online kontrol özelliği sayesinde cep telefonlarından takip ve kontrol edilebiliyor.

 

Daikin Türkiye olarak 10 yılda 27 kat büyüdük. 2022’nin ilk 4 ayında da euro bazında yüzde 33 büyüdük. Bu yılsonunda ihracatımızı yüzde 25 arttırarak 322 milyon euroya taşımayı planlıyoruz. Daikin Türkiye olarak üretimimizin yüzde 75’ni yerlileştirmeyi başardık. 2025 yılına kadar Sakarya’daki fabrikamıza 80 milyon euroluk yatırım planlıyoruz. Önümüzdeki 2,5 yılda ciromuzu 800 milyon euroya ihracatımızı ise 500 milyon euroya çıkarmayı hedefliyoruz. Ayrıca şu an 1800 olan çalışan sayımızı 2700’e çıkarmayı arzuluyoruz. Yine değişik alanlarda inovatif ürünlere yatırımlarımız da sürecek. Hendek’teki fabrikamızın üretim kapasitesini arttırarak ihracatımızı ve inovatif ürün üretme potansiyelimizi arttırmayı hedefliyoruz. Isıtmada da yeni enerjilerle inovatif ürünlerimiz yakında piyasada olacak. Bu yıl ayrıca çok önemli stratejik bir ortaklık da yaptık. Bu ortaklıkla Turkcell mağazaları da Daikin ürünleri satacak. İklimlendirme sektöründe bir ilk olan bu çalışma ile Daikinsplit klima ve hava temizleme cihazı ürünleri 1200 Turkcell mağazasında 36 aya varan vadelerle satılacak. Bu proje sadece bu ürün grupları ile sınırlı kalmayacak ve daha farklı projeler için de yeni çalışmalarımız sürüyor.”

Önceki İçerikKombi Klima Shop, 2022’nin ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre % 127 büyüdü
Sonraki İçerik“Dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi gittikçe artıyor”