Kombi Klima Shop, 2022’nin ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre % 127 büyüdü

2021 yılının son çeyreğinde ivmelenen kombi sektörünün, 2022 yılının ilk yarısında stabil pozisyonda devam ettiğini söyleyen Kombi Klima Shop Genel Müdürü Deniz Kaya, Kombi Klima Shop’un ilk 6 aydaki büyüme rakamlarına ilişkin şu bilgileri verdi: “Geçen senenin ilk 6 aya göre cirosal olarak %127 büyüme gerçekleştirdik. Yine aynı dönem için kombide %8, klimada %15 diğer ürünlerde ise %40’a yakın miktarsal büyümemiz oldu.”

Kombi Klima Shop için 2022’nin ilk yarısı nasıl geçti? Sektör olarak içerisinden geçtiğimiz dönem sizi nasıl etkiledi?

2021 yılının son çeyreğinde ivmelenen sektörümüz, 2022 yılının ilk altı ayında ise stabil olarak devam etti. Kombi Klima Shop olarak geçen senenin ilk 6 aya göre cirosal olarak %127 büyüme gerçekleştirdik. Yine aynı dönem için kombide %8, klimada %15 diğer ürünlerde ise %40’a yakın miktarsal büyümemiz oldu.

Uzun yıllardan sonra enflasyonist bir dönem içine girdik. Sektörümüz genellikle genç firmalardan oluştuğu için ticarette ilk kez enflasyonla karşılaştılar. Bizde firmalarımıza, stoklu çalışarak, dönemsel olarak 5 – 15 gün ödeme opsiyonlu sipariş girmelerini sağlayarak, bankalarla işbirliğimiz ile farklı finansal imkanlar sunarak ve tek nokta çoklu çözüm ilkemizle bu döneme daha kolay adapte olmalarını sağladık. Mevcut altyapımız ile bu dönemi başarı ile geçirdik.

Isıtma sektörünün önümüzdeki dönemde nasıl bir seyir izleyeceğini düşünüyorsunuz?

Türkiye kombi pazarı bir milyon adet üstüne oturmuş durumda.  2022 yılında da kombide 1.000.000 ile 1.100.000 adet civarında satılacağını öngörüyoruz.  İnşaat sektörünün yavaşlaması ve yeni doğal gaz verilen bölgelerin azalması ile bu pazarlara yapılan satışlar olumsuz etkilenmiştir. Değişim pazarı büyümesinde ise 2 sorun bulunmaktadır. Birincisi; alım gücünün azalmasına bağlı olarak talep ötelenmektedir. İkinci el kombi satışları ise diğer bir sorundur. İkinci el kombi satışları, sadece satışı etkilememekle beraber hayati bir sorunda olabilir.

Son yıllardaki sac ve dolar artışı, panel radyatör maliyetlerini arttırmıştır. Bu sebepten yerden ısıtma pazarı da çok hızlı büyümüştür. Buna bağlı olarak panel radyatör satışları azalmaktadır. Binaların ısı yalıtımlarının artması da yine panel radyatör metrajlarını azaltmıştır.

Özellikle kombi sektöründe dövize bağlı fiyatların yükselmesi nedeniyle ikinci el piyasasının oluştuğunu duyuyoruz. Bu konudaki fikriniz ne? Sizce bunun önüne nasıl geçilebilir?

Az önce kısaca bahsettiğim ikinci el kombi piyasasını, daha da detaylandırmak üzere bu soru ile fırsat verdiğiniz için öncelikle sektörümüz adına teşekkür ederim.  Döviz kurundaki artış, emtia tedariğindeki sorunlar ve kombi komponentlerinin döviz bazlı artışları sebebi ile kombi fiyatları son 1 yılda 3 kattan fazla artmıştır.  Ve hala fiyatları aylık olarak artmaya devam etmektedir. Dolayısı ile halkımız da daha ucuz olması sebebi ile ikinci el kombiyi de tercih edebilmektedir. Diğer ikinci el ürünlere göre kombi çok farklıdır. İkinci el kombilerde hiçbir denetleme ve kontrol yoktur. Doğal gazlı bir cihazın hiçbir denetim olmadan duvara takılması hayati bir sorun oluşturmaktadır. Ayrıca eski ve hermetik cihazlar olduğu içinde yakıt tüketimleri de çok fazladır. Kısa dönemde oluşacak arızalar sebebi ile de masrafları daha da fazla olacaktır. Bu sebeplerden hem üreticilerin hem de doğal gaz dağıtım firmalarına çok önemli görevler düşmektedir. Son kullanıcının bilinçlendirilmesi ve ikinci el kombi satışlarının denetimi konusunda çok daha aktif rol almalıdırlar.

Kombi ve klima ürünleri marka ve modele göre çeşitlilik gösteren ve bu parametreler doğrultusunda keşif yapılması gereken ürünler. Bünyenizdeki firmaların ürünlerine keşif hizmeti verirken nasıl bir strateji uyguluyorsunuz?

Sektörümüzün teknik konularda bir sıkıntısı yok, teknik adam olarak da bilgi olarak da fazlasıyla yeterliyiz. Sektörümüzün güçlü yanlarından bir tanesi. Kombi Klima Shop olarak perakende satış yapmıyoruz. Ayrıca üretim yapmayarak, üretici firmalara da 81 ilde Pazar payı kazandırıyoruz. Nihai müşteriye satış yapan firmalara satış yapıyoruz. Firmaların satın almasından tahsilâtına, muhasebesel işlemlerine kadar neredeyse tüm iş süreçlerini yönetebildikleri franchising sistemi oluşturduk ve herhangi bir bedel almadan ısıtma soğutma sektöründeki tüm firmaların kullanımına sunuyoruz. Keşif ve montaj da onların işi, yine de herkes her şeyi bilecek diye bir durum yok tabi ki, talep olması durumunda ihtiyacı, biz ya da üretici yetkilileri ve yetkili servisleriyle karşılayabiliyoruz.

Kombi satışları kışın, klima satışları ise yazın artar. Sizin 2022 yılının ilk yarısında gerçekleşen satış rakamlarınız nasıl? Bu rakamların iklimsel değişikliklerle olan paralelliğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bizim ilk yarıyılımız her iki ürün grubunda da pazara oranla iyi geçti. Özellikle klimada geçen yılın aynı dönemine göre %15 büyüdük. Kombide ise %8 adetsel büyüme gerçekleştirdik. Kombi, klima, termosifon, şofben, radyatör, soba, ısı pompası, kazan, tesisat malzemesi, plastik malzeme, yapı grubu, ankastre ürünler ve mekanik malzemelerin pazarlama & satışını yapıyoruz.

Kombide ulaştığımız 100.000 adet üzeri satış – %10 pazar payından memnunuz, kalıcılığı için çok da verimli çalışmalar yapıyoruz. Hatta istisnai dönemlerde pazar payımızı arttırabiliyoruz. Diğer ürün gruplarında ise potansiyelimizi her yıl arttırarak büyüyoruz. Diğer ürün gruplarında potansiyelimizi nasıl daha iyi kullanabileceğimizi belirledik. İş ortaklarımızın tüm ihtiyaçlarını bizden temin etme istekleri doğrultusunda tedarik ve satış altyapımızı geliştiriyoruz. Klima pazarı, kombi pazarı kadar zorunlu bir ihtiyaç olmadığı için şanslı değil. Bu yılda genellikle hava sıcaklığı, mevsim şartlarının altında seyretmesinden dolayı klima pazarı küçüldü. Özellikle klima satışlarının yoğun olduğu haziran ve temmuz aylarındaki sıcaklık, son kullanıcıyı bunaltacak kadar olmadığı için satın almayı tetiklememiştir.

Distribütörlüğünüzü yaptığınız DolceVita markası büyümesi nasıl gidiyor? Marka için neler yapıyorsunuz?

BDR Thermea Grup şirketi olan Baymak ile Dolce Vita markası için 2019 yılında anlaştık. Baymak’ın zengin ürün gamını Dolce Vita markası ile de pazara sunuyoruz. Kombi dışındaki ürünlerde de distribütörlük yapmaya başlamış olduk. Kombi Klima Shop’a özel marka ve model çalışmalarındaki tecrübemizle Dolce Vita özelinde çok başarılı sonuçlar aldık. Dolce Vita kombi satışımız ilk altı ayda geçen seneye göre 3,5 kat arttı.

Bu marka için özel dağıtım kanalı oluşturduk. Dağıtım kanalı için Dolce Vita kombi demosu, stand, yelken bayrak, poster, vinil afiş ve cam stickeri hazırlayarak marka bilinirliğini arttırdık. Fiyatlandırma ve kampanya yapmak tamamen bizim sorumluluğumuzda olduğu içinde mal sattığımız firmaların karlılıklarını arttırabiliyoruz.

Her markanın kendine özel belirlediği kampanya dönemleri oluyor. Siz bu kampanya ve indirim dönemlerine uyum gösteriyor musunuz yoksa Kombi Klima Shop olarak belirlediğiniz ayrı dönemler mi oluyor? Tüketici ve perakendecilere sunduğunuz fiyat avantajları konusunda nasıl bir politika izliyorsunuz?

Kombi Klima Shop faaliyete başladığından beri kampanyalar sunmaktadır. Diyebilirim ki hızlı büyümemizin nedenlerinden biri de yaptığımız kampanyalar olmuştur. Doğru zamanda, doğru marka ile doğru miktar ile doğru firmaya, doğru kampanyalar yapıyoruz. Bu konuda da iddialıyız.

İlk yıllarımızda kampanya bütçelerinin tamamını kendi marjımızdan karşılıyorduk, hem de rekabetçi ürün satış fiyatıyla, bunu ciromuzun yüksek, genel giderimizin düşük olması sayesinde oluşturduğumuz pozitif fark sayesinde yapabildik. Zaman içerisinde yeni distribütörlük anlaşmalarımızda üreticilerden aldığımız ek kampanya bütçeleri ile sektörde ses getiren kampanyalara imza attık, az öncede söylediğim gibi satışlarımızı önemli seviyede arttırdı. Bunun yanında toptancı bayisi olduğumuz üreticiler de bize kampanya desteği sunmaya başladı ki onlar için yönetilmesi zor, pek de denenmemiş bir iş modeli olmasına rağmen başarılı bir şekilde yönettik hep beraber faydalarını gördük. Bu sayede hem bizim hem de kampanya yapmamıza imkan veren üreticilerin satış miktarları arttı. Ayrıca üreticilerin yapmış oldukları kampanyaları direkt çalıştığımız firmalara sunuyor ve bu kampanyalardan yararlanmalarını sağlıyoruz. Yılın 365 gününde de mutlaka kampanyalarımız oluyor.

Ayrıca üreticilerin sunmuş oldukları Kulüp sistemleri var çok da etkin kullanıyorlar, bağlılık oluşturmak adına iyi imkanlar sunuyorlar. Biz de mal sattığımız firmaları kulüp üyesi yaparak faydalanmalarını sağlıyoruz. Tüm kredi kartlarına 12 taksit imkanı sunuyoruz. Bu avantajı bayilerimiz, tüketiciye kullandırarak, ödeme kolaylığı sağlıyor. Pazarın ihtiyacına göre kampanyalarımıza yön veriyoruz. Panel radyatörde firmalarımızın ağır stok yüküne girmemesi için “karışık ölçü 14 mt ve katları panel radyatör siparişlerini, firma adreslerine ücretsiz sevk ediyoruz.” Yine tesisat malzemelerinde ihtiyacı kadar satın alabilmesi için “500 TL üstü karma marka & model tesisat malzemesi siparişini firma adresinize kargo ile ücretsiz sevk ediyoruz.”

Satış sonrası hizmetler artık tüm sektörün önem verdiği gündem maddeleri arasında yer alıyor. Hatta büyük ve kurumsal firmalarda satış sonrası hizmetler departmanı oluşturuluyor. Siz satış sonrası teknik destek konusunda nasıl bir hizmet veriyorsunuz? Sattığını ürünlerin müşteriler gözündeki memnuniyet oranlarını nasıl belirliyorsunuz?

Kombi Klima Shop’un kendi ürettiği veya bir üreticiye kendi adına ürettirdiği ürün bulunmamaktadır. Hiçbir iş ortağımıza rakip olmayı düşünmüyoruz; ne üreticilere ne bankalara ne de mal sattığımız firmalara…

Sektörümüzdeki üreticiler; ya global firmalar -ki birçoğu 150 yılı aşkın tecrübesi olan köklü büyük firmalar ya da ulusal büyük firmalar. Dolayısıyla üreticiler gerek ürün kaliteleri gerekse satış sonrası hizmetleriyle güvenilir & konforlu hizmet sunabilmekteler. 10 yıla kadar garanti verebilmekteler hem de bakım yaparak ürünün verimli çalışmasını sağlamaktalar.

Bizim tek sorumluluğumuz var, ürünü iş ortağımızın iş yerine zamanında ve sağlam teslim etmek. Bunu da çok iyi yapmaya çalışıyoruz. İlk sorumluluğumuz talep edilebilecek birçok markayı ve tüm modellerini stoklamak -ki fazlasıyla yapıyoruz, karlarını arttırmaları için yeni markalar dahi sunuyoruz. Toplu iş taleplerini bile anında karşılıyoruz. Fiyat geçişlerinde zaman tanıyoruz. Diğer bir konu da hızlı sevk; İstanbul’da yarım günde teslimat yapıyoruz. Diğer yerlerde ise iline ve ilçesine göre 1 ile 5 günde teslimat gerçekleştiriyoruz. Hem de ücret almadan teslim ediyoruz. Hasarsız ve hızlı sevk edebilmek adına il ve ilçe hatta müşteri bazında 50’ye yakın farklı lojistik şirketli ile çalışıyoruz.

Kombi Klima Shop’un hem fiziki hem de mobil tarafta bayilerine sunduğu ayrıcalık ve avantajlardan bahseder misiniz?

Kombi Klima Shop olarak 2012’de başlattığımız ve kısa sürede tamamladığımız Dijital Dönüşüm’ü sektörümüzün kullanıma sunduk. HVAC sektöründe sadece Türkiye’de değil dünyada dijitale ilk yatırım yapan ve kullanan firmalardan biriyiz. Oluşturduğumuz Dijital Franchising sistemimiz ile firmalarımıza, Mobil Uygulamamız ve b2b.kombiklimashop.com üzerinden ödeme, sipariş, tahsilat bilgilendirme ve bunun gibi tüm hizmetlerimizi 7/24 kesintisiz sunmaktayız. En önemli hususta tüm faaliyetlerimizi sadece son kullanıcıya hizmet veren perakendeci firmalara yönelik yapmaktayız.

Sektörümüzdeki genç ve teknik insan çoğunluğu, halkımızın teknolojiye yoğun ilgisi sayesinde yaygın bir şekilde kullanılmaya başladı. Nihayetinde %10 pazar payına sahip bir firmayız. Dolayısıyla müşteriler diğer mal aldıkları, öncelikle üreticilerden ardından bölgesindeki toptancılardan da aynı hizmeti talep etmeye başladılar. Sektörümüzün topyekun gelişimine öncülük etmiş olduk, bu sayede birçok sektörün hatta sektörel olarak dünyada ilk sıralara geldiğimizi söyleyebilirim.

Biz çok dinamik ve yenilikçi bir firmayız. Hemen hemen her gün ya yeni bir kampanyamız oluyor ya ürün gamımız genişliyor. Tabii böyle hızlı bir firma olunca yaptıklarımızı da sektörle paylaşmak için her türlü iletişim kanalını kullanıyoruz. İş ortaklarımızla hem geleneksel hem de dijital kanalları kullanarak etkin iletişim kurmaya çalışıyoruz. Sektörel dergilerle de etkili iletişim içindeyiz. Gerek ön kapak ilanlarında gerekse sayfalarda röportajlarımızla, haberlerimizle ya da dergilerin dijital platformlarında banner’larımızla yer alıyoruz. Bunun dışında geleneksel pazarlamada da fark yaratmaya devam ediyoruz. İl bazlı bölgesel tanıtım toplantıları yapıyoruz, iş ortaklarımızla ve potansiyel iş ortaklarıyla yönetim ekibi olarak bir araya gelme fırsatı yakalamış oluyoruz. Pazarlama & satış ekibimiz Edirne’den Ardahan’a her ilimizi her ilçemizi yoğun bir şekilde ziyaret ediyor. Bu noktada diyebilirim ki hem ziyaret hem de hızlı sevk olarak bölgesel toptancılardan daha iyi hizmet veriyoruz. Vermiş olduğumuz hizmetin kalitesi ile 4.000’e yakın firmaya satış yapıyoruz. Türkiye genelinde saha satış ekibimizi oluşturduk ve büyütüyoruz. Çalıştığımız her firmaya dokunmak istiyoruz.

Önceki İçerikLüks yaşam alanlarında Pa-Flex Kauçuk imzası
Sonraki İçerik“Dünyada fosil yakıtlarının yerini yeşil enerjili ürünler alıyor”