Ayvaz, meslek lisesi öğrencileri için fabrika gezisi düzenledi

 

Eğitim alanındaki sosyal sorumluluk faaliyetleriyle adından sıkça söz ettiren Ayvaz, iş birliği içerisinde olduğu Hadımköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri için özel bir fabrika gezisi düzenledi. Ayvaz’ın üretim sorumlularının bire bir rehberlik ettiği gezi, öğrencilerden tam not aldı.

 

Ayvaz eğitime destek faaliyetlerine bir yenisini daha ekleyerek İstanbul Sanayi Odası protokol okullarından olan Hadımköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine yönelik bir fabrika gezisi gerçekleştirdi. Geziye okulun Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri ve Makine Tasarımı bölümlerinde eğitim gören yirmi öğrenci ve öğretmenler katıldı. Ayvaz personelinin rehberliğinde gerçekleştirilen gezide öğrenciler Ayvaz ürünlerinin üretim süreçlerini yerinde görme ve sorularına birinci ağızdan cevap bulma fırsatı yakaladı.

 

Gezinin ilk durağı esnek metal hortumların üretim alanları oldu. Ayvaz Hortum Yalın Ofis Lideri Armağan Tüfekçi’nin rehberliğinde başlayan gezi, bir imalat biriminde yönetilen organizasyonlar ve oluşabilecek sorunlar hakkında genel bilgi verilerek başladı. Hortum kaynak, formlama, ekstrüzyon, örgü ve test aşamalarını yerinde inceleme fırsatı bulan öğrenciler; paslanmaz çelik hortumun hammadde aşamasından paketlenmesine uzanan geniş bir sürece tanıklık ettiler.

 

Öğrencilerin bir sonraki durağı ise kondenstop ve seviye kontrol üretim alanları oldu. Gezinin bu bölümü Ayvaz Kondenstop ve Seviye Yalın Ofis Lideri İhsan Karaman’ın öğrencilere iş güvenliği ile ilgili kısa bir bilgi vermesiyle başladı. Seviye cihazlarının gösterim ve anlatımların yapıldığı gezide öğrenciler bu gruptaki ürünlerin üretimi, montajı ve test yöntemleri hakkında bilgi sahibi oldu. Kaizen ve 5S uygulamalarının Ayvaz’ın merkez fabrikasında nasıl uygulandığını gören öğrencilere Ayvaz kondenstoplarının üretim süreçleri ve uygulama alanları da detaylı şekilde anlatıldı.

 

Okul müdürü, fabrika gezisinden memnuniyet duydu

 

Gezinin ardından açıklama yapan Okul Müdürü Ahmet Özkan, Ayvaz’la iş birliği içerisinde olmaktan memnuniyet duyduğunu; bu fabrika gezisinin öğrenciler için değerli bir deneyim sunduğunu dile getirdi. Gezinin tüm okul için motivasyon kaynağı olduğunu söyleyen Özkan, “Ayvaz’ın uzman ekibinin özverisiyle gerçekleştirilen bu gezi sayesinde öğrencilerimiz teorik bilgilerini pratikte görme ve iş hayatını yakından inceleme fırsatı yakaladı. Bu tarz geziler öğrencilerimizin eğitimlerini pekiştiriyor, onların mesleki alanda fikir sahibi olmasını ve projelerde daha aktif rol almasını sağlıyor. Üretim alanlarını gözlemleme fırsatı yakalayan öğrencilerimiz geleceklerine daha büyük bir ciddiyetle ve umutla bakıyor” dedi. Özel sektörle yapılan iş birliklerinin eğitimciler için mutluluk kaynağı olduğunu söyleyen Özkan, “Ülkemizin alanında lider bir markasıyla gerçekleştirilen bu gezi okulumuz adına da büyük bir gururdur” diyerek duygularını dile getirdi.

 

Meslek lisesi öğrencileri Ayvaz ürünlerinin montajını yapacak

 

Okul Müdürü Özkan, Hadımköy Arnavutköy Sanayi ve İş Adamları Derneği’nin (HASİAD) gerçekleştirdiği bir organizasyonda Ayvaz’la tanıştıklarını, şirketin okulla iş birliği yapma fikrine sıcak bakmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi. “Ayvaz’la aramızda her geçen gün artan bir iş birliği olduğu için kendim, okulum ve öğrencilerim adına memnuniyet duyuyorum” diyen Müdür, Ayvaz’ın desteğiyle okul içerisinde bir atölye kurduklarını ve öğrencilerin pilot bir ürünü burada üretmeye başladıklarını müjdeledi.

 

Konuyla ilgili detaylı bilgi veren Özkan,“Okulumuzun Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri ve Makine Tasarım bölümlerinden seçilen öğrenciler, Ayvaz’ın merkez fabrikasındaki uzmanlar tarafından sıkı bir eğitime tabii tutuluyor. Mesleki deneyim ve el becerisi kazanan öğrenciler bir haftada yüz adet ürünün montajını yapıp çalışırlığını test ediyor. Atölye çalışmalarından elde edilen gelir okulun döner sermayesine katkı sağlıyor. Atölye çalışmalarına katılan öğrencilere mezuniyetleri sonrasında Ayvaz’da staj yapma imkanı tanınıyor. Akademik alanda başarılı olan öğrencilere de eğitim hayatları boyunca Ayvaz tarafından burs verilmesi planlanıyor” diyerek iş birliğinin detaylarını aktardı. “Ayvaz firmasının öğrencilerimize sunduğu maddi ve manevi imkanlar oldukça kıymetli. Öğrencilerimizin geleceklerine umutla bakmasını sağlayan bu çalışmalar, onların daha üretken olmalarını sağlıyor” diyen Özkan, Ayvaz İcra Kurulu’nun öneri ve destekleriyle gerçekleşen bu çalışmalar için tüm Ayvaz çalışanlarına teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

Önceki İçerikDoğru blower seçimi işletmelere enerji tasarrufu sağlıyor
Sonraki İçerikBaymak, Türkiye’nin her noktasında yetkili servis ağını güçlendirmeyi sürdürüyor