Üntes Isı Pompası Satış Direktörü Onur ŞEKER

 

Isı pompası, doğada bulunan enerjiyi kullanmasından dolayı hem verimli hem de çevrecidir”

 

“ÜNTES, yarım asırdan fazla bir süredir iklimlendirme sektöründe faaliyet göstermektedir. ÜNTES kurulduğu günden bugüne hızla büyüyerek bugün 300’den fazla çalışanı ile Ankara/Kazan ve Saray’daki toplam 120.000 m2  alandaki fabrikaları ile iklimlendirme sektöründe lider firmalar arasındadır. ÜNTES, 2020 yılında dünyanın önde gelen ısı pompası üreticilerinden, bünyesinde 120’den fazla firmaya sahip olan NIBE Grup ile yapmış olduğu ortaklık ve yatırımlar neticesinde NIBE Isı Pompaları’nı ürün gamına kazandırarak NIBE markası ile Türkiye’nin dört bir yanında satış ve satış sonrası olarak hizmet vermektedir. 2021 yılında 2020 yılına göre pazar payını %200’den fazla artırarak iklimlendirme sektöründe olduğu gibi ısı pompası pazarında da sektörde söz sahibi firmalar arasında yerini almıştır. Ayrıca ÜNTES 2016 yılından beri dünyanın en büyük klima üreticilerinden olan HISENSE markasının da VRF Sistemlerinin Türkiye’deki satış, satış sonrası hizmetler ve pazarlama ağını yönetmektedir.

Isı pompası sistemleri ile VRF sistemler arasındaki benzerlikler dikkat çekmektedir. Her iki sistem de havayı ya da suyu enerji kaynağı olarak kullanmaktadır. İkisi arasındaki önemli fark, doğadan aldıkları enerjiyi ısı pompaları suya aktarırken, VRF sistemler havaya aktarmaktadır. Bu iki sistem de yüksek verimlilik değerleri ile düşük CO2 emisyonu değerleri sunmalarından dolayı çevre dostu ürünler olarak tanımlanmaktadırlar. Her iki ürün grubu ile sıcak yaz aylarında soğutma, soğuk kış aylarında ise ısıtma yapabilmek mümkündür. Isı pompası sistemlerinin VRF sistemlerine göre en büyük avantajlarından biri tek bir kontrol mekanizması ile ısıtma ve soğutmanın yanı sıra kullanım sıcak suyunu da üretebilmesidir.

 

Türkiye’de şu anda en çok kullanılan ısınma yöntemi doğal gazlı sistemler olarak gözükmektedir. Doğal gazın bulunmadığı bölgelerde ise ısı pompası, katı ve sıvı yakıtlı kazanlar, sobalar öne çıkmaktadır. Ancak bu sistemler arasında ısı pompası çok önemli avantajlara sahiptir. Özellikle enerji verimliliği konusunda ısı pompası, doğada bulunan enerjiyi kullanmasından dolayı hem verimli hem de çevrecidir. Türkiye’de inşaat sektörü hızlı bir şekilde devam etmektedir. Özellikle yeni yapılarda enerji verimliliği yüksek ürünlerin kullanılması ciddi anlamda tasarruf edilmesini sağlayacaktır. Avrupa Birliği, yapılan Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında CO2 emisyonunu 2050 yılının sonunda %0’a düşürmeyi planlamaktadır. Isıtma ve soğutma tarafında bu emisyonun azalmasındaki en önemli destekleyici cihazlar ise ısı pompalarıdır. Avrupa’ da ısı pompası pazarı hızla artarken kombi ve kazan tarafında ise bir daralma mevcuttur. Ülkemizde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca hazırlanan yönetmelik değişikliğiyle normal binalara göre enerji verimliliği daha fazla olan ve kullandığı enerjinin belirli bir kısmını yenilenebilir enerji kaynaklarından temin eden “Neredeyse Sıfır Enerjili Binalar” konseptine geçiş, aşamalı olarak zorunlu hale getiriliyor. Buna göre 1 Ocak 2023’ten itibaren, bir parseldeki toplam inşaat alanı 5 bin metrekareden büyük olan tüm binalar enerji performans sınıfı en az ‘B’ olacak şekilde inşa edilecek. Ayrıca bu binaların, kullandığı enerjinin en az yüzde 5’ini güneş enerjisi paneli, rüzgar enerjisi, ısı pompası gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılaması zorunlu olacak. Yayımlanan yönetmelik değişikliği ile uygulamanın 1 Ocak 2025’ten itibaren 2 bin metrekare üzeri tüm binalara yaygınlaştırılması ve kullanılan enerjinin en az yüzde 10’unun yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlaması zorunluluğu da getirilmesi planlanıyor. 2021 yılında ısı pompası pazar artışı %20’nin üzerine çıkmıştır. Hem artan enerji maliyetleri hem de yayımlanan ve yayımlanacak olan yeni yönetmelikler ile önümüzdeki yıllarda bu artış oranının daha fazla olacağı tahmin edilmektedir.

 

Nibe Isı Pompaları, düşük ses seviyeleri, yüksek enerji verimlilikleri, geniş çalışma sıcaklığı aralığı, yüksek ürün kalitesi, uzaktan kontrol sistemleri ile öne çıkıyor. Düşük CO2 emisyon değerleri ile çevre dostu olan NIBE ısı pompaları, kullanıcılarına tek bir sistemde kullanım sıcak suyu, ısıtma ve soğutma imkanı sunuyor. Günümüzde ısıtma ve soğutma sektöründe enerji verimliliği ve çevre dostu ürünler çok önemli bir yere sahiptir. Toprak, su ve havadaki enerjiyi kullanarak çalışan ısı pompaları enerji verimliliği ve çevre dostu olması sayesinde ön plana çıkmaktadır. Biz de ÜNTES olarak NIBE ürün gamımızda bulunan ısı pompaları ile yüksek verimli çözümler ve düşük CO2 emisyonu değerleri sunmaktayız. Hava, yer ve egzoz kaynaklı ısı pompası ürün gamımızla her türlü ihtiyaca karşılık verebilmekteyiz. Bunun yanı sıra cihazlarımızda standart olarak bulunan NIBE UPLINK uygulaması ile evinizin konforunu her yerden kontrol edebilirsiniz. Kullanıcı dostu son teknolojileri yakından takip eden NIBE geliştirmiş olduğu Uplink uygulaması ile kullanıcılarının, ısıtma tesisatının mevcut durumunu hızlıca görüntüleyebilmesine, ısıtma ve sıcak su konforunu etkili bir şekilde izlemesine ve kontrol etmesine olanak tanıyor. Google Play ve AppStore’den kolayca indirilebilen NibeUplink ile ısı pompasının kontrolü her ortamdan kolayca kontrol edilip, uzaktan erişim ile ev konforu istenilen şekilde rahatlıkla sağlanabiliyor.”

Önceki İçerikYapıloji satış ekibi 2021 Değerlendirme ve 2022 Planlama Toplantısı’nı Bursa’da gerçekleştirdi
Sonraki İçerik“Alternatif enerji kaynaklarında ısı pompaları herkesin ilgi odağında”