Turcas Kuyucak JES’in Fransız Albioma’ya satışı tamamlandı

Fransız yenilenebilir enerji üreticisi Albioma SA, Turcas Petrol’ün yüzde 100 oranında bağlı ortaklığı Turcas Kuyucak Jeotermal Elektrik Üretim AŞ’yi satın aldı. Rekabet Kurumu onayının ve diğer tüm ön şartların sağlanmasının ardından satış süreci tamamlanmış oldu.

18 MW kurulu gücündeki jeotermal enerji santralinin sahibi ve işleticisi konumundaki Turcas Kuyucak Jeotermal Elektrik Üretim AŞ’nin, Fransa menşeli halka açık enerji şirketi Albioma SA’ya (“Albioma”) satış süreci Hisse Alım Sözleşmesi’ndeki tüm ön şartların 14 Şubat 2022 tarihinde tamamlanmasının ardından hisse devrinin gerçekleşmesiyle tamamlandı. Turcas Petrol CEO’su Batu Aksoy, Türkiye’ye uzun vadeli ve doğrudan yabancı sermaye yatırımı getirilmesine vesile olmaktan mutluluk duyduklarını vurguladı.

Turcas Petrol CEO’su Batu Aksoy, “Türkiye’nin jeotermal potansiyelini ve Turcas’ın girişimciliğini global bir yatırımcı ile tescilledik”

Turcas Kuyucak Jeotermal Elektrik Santrali’nin tüm hisselerinin Albioma’ya devredilmesinin Türkiye’yi yenilenebilir enerjide daha da ileriye taşıyacağına dikkati çeken Batu Aksoy, şöyle konuştu:Türkiye 1.600 MW’ı aşan kurulu gücü ile jeotermal kapasite açısından dünyada dördüncü sırada yer almaktadır. Böylesine bir potansiyele sahip ülkemizde Turcas Kuyucak Jeotermal Elektrik Santrali’nin Albioma gibi yenilenebilir enerji alanında uluslararası tecrübeye sahip bir şirkete devredilmesi yenilenebilir enerji sektörümüz açısından çok olumlu bir gelişmedir. Turcas olarak enerji odaklı yatırım vizyonumuz ile şirket tarihimiz boyunca pek çok birleşme ve satın almaya imza attık. Sektördeki deneyimimiz ve profesyonel insan kaynağımız ile hayata geçirdiğimiz her projenin ülkemize ve hissedarlarımıza değer yaratması her zaman önceliğimiz oldu.”

Turcas Kuyucak Jeotermal Elektrik Santrali’nin başarısının Avrupa merkezli global bir yatırımcı tarafından tescillenmesinin gurur verici olduğunu belirten Aksoy,her daim desteklerini hissettiren hissedar, yönetim kurulu üyeleri, iş ortakları ve tüm şirket çalışanlarına teşekkür etti.

Albioma Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Frédéric Moyneise, “Turcas Kuyucak Jeotermal Enerji Santrali bize enerjide fark yaratma fırsatı verecek ”

Satışa ilişkin açıklamalarda bulunan Albioma Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Frédéric Moyneise şunları söyledi: “Albioma olarak, Turcas ekiplerine içtenlikle hoşgeldiniz diyoruz. Bu yeni operasyon, grubumuzun jeotermal enerji pazarındaki varlığını güçlendirmesine ve operasyonel kabiliyetlerini geliştirmeyi sürdürmesine olanak sağlayacak. Gümüşköy ve Turcas Kuyucak Jeotermal Enerji santralleri arasındaki sinerjiden ve yeni coğrafyalarda kullanmak üzere ekiplerimizin bilgi birikiminden faydalanacağız. Grubumuz, 2030 yılına kadar %100’e yakın yenilenebilir enerji hedefini sürdürecek” dedi.

DCIM100MEDIADJI_0033.JPG
Önceki İçerikEnerji maliyetlerindeki artış, ısı yalıtımını yeniden gündeme getirdi
Sonraki İçerikMekanik tesisat ve inşaat sektörünün dört bileşeni Four Essentials 2022’de buluşuyor