Enerya, 2021’de 1.673 kilometrelik yeni doğal gaz hattı inşa etti ve 169 bin bağlantı anlaşması imzaladı

Enerya’nın son 1 yılda gerçekleştirdiği faaliyetlerden genel hatlarıyla bahseden Enerya Genel Müdürü Kasım Kahraman, 2021’de doğal gaz dağıtım ağını genişlettiklerini belirterek, “2021’de 1.673 kilometrelik yeni doğal gaz hattı inşa ettik ve 169 bin bağlantı anlaşması imzaladık. Bugün, 1 milyon 600 binden fazla abonesini temiz ve verimli bir enerji olan doğal gaz ile buluşturmaya devam eden Enerya olarak, 2021’de Konya’da 50 bin, Antalya’da 30 bin, Denizli’de 25 bin ve Aydın’da 21 bin yeni aboneyi doğal gazın konforuyla buluşturduk. Operasyonlarımıza başladığımız günden beri; Konya’da toplam 545 bin, Antalya’da 177 bin, Denizli’de 300 bin, Aydın’da ise 129 bin aboneye ulaştık. 2022’de de doğal gaz dağıtım ağımızı büyütmeye devam edeceğiz” dedi.

Enerya’nın koronavirüs ile mücadele sürecinde aldığı önlemlerden ve bu önlemlerin sağladığı faydalardan genel hatlarıyla söz eder misiniz?

Geçtiğimiz dönemde korona virüs ile mücadele kapsamında müşteri ve çalışanlarımız için birçok önlem aldık. Bu önlemlerden genel hatlarıyla bahsetmek gerekirse; internet sitemizde yer alan online işlemler üzerinden veya çağrı merkezimiz aracılığıyla abonelerimizin evlerinin konforunda gerekli işlemlerini yapabilmesini sağlayacak bir sistem kurduk. Ayrıca web sitemizde yer alan web chat üzerinden talep, öneri ve şikayetlerin iletilmesine de imkan sağladık. Online Randevu Sistemi ile abonelerimizin Müşteri Hizmetleri Ofisleri’ne gitmeden randevu alıp işlemlerini evlerinden kolaylıkla yapmalarına olanak veren sistemi hayata geçirdik. WhatsApp İletişim Hattı uygulamamız ile de abonelerimize doğal gaz işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için çözümler sunduk.

Müşteri hizmetleri ofislerimizden hizmet almak isteyen abonelerimiz için bu noktalardaki hijyen ve dezenfeksiyon uygulamalarının sıklığını artırdık. Oturma alanlarında sosyal mesafeyi koruyacak şekilde bir oturma düzeni oluşturduk. Tüm çalışanlarımız korona virüsün belirtileri ve virüsten korunmak için alınması gereken tedbirler hakkında online eğitimlerle sürekli olarak bilinçlendirildi. Çalışma alanlarındaki hijyen ve dezenfeksiyon uygulamalarının sıklığını artırdık. Genel merkez, müşteri hizmetleri ofisleri, saha operasyonu ve çağrı merkezleri gibi çalışanlarımızın bir arada bulunduğu alanlara el dezenfektanları yerleştirdik. Ayrıca tüm ofislerimiz ve acil araçlarımızda da düzenli olarak dezenfeksiyon çalışmaları yapmayı sürdürüyoruz. Yukarıda belirttiğimiz önlemleri bugün de son derece disiplinli bir şekilde uygulamaya özen gösteriyoruz.

Şirketinizin son 1 yılı nasıl geçti?

Türkiye’nin en yaygın 2’inci özel dağıtım şirketi olan Enerya Enerji olarak 2021’de de doğal gaz dağıtım ağımızı genişlettik. Ahlatcı Holding bünyesinde faaliyet gösteren kurumumuz, yıllık sağladığı 4 milyar metreküp doğal gaz hacmi ve 16.000 kilometre şebeke uzunluğu ile faaliyetlerini sürdürüyor.

2021’de 1.673 kilometrelik yeni doğal gaz hattı inşa ettik ve 169 bin bağlantı anlaşması imzaladık. Antalya ilinde Korkuteli ilçesini, Aydın ilinde Kuyucak ilçesini, Erzincan ilinde Kemah ilçesini, Nevşehir ilinde Göreme ilçesini doğal gazın konforuyla buluşturduk.

Bugün, 1 milyon 600 binden fazla abonesini temiz ve verimli bir enerji olan doğal gaz ile buluşturmaya devam eden Enerya olarak, 2021’de Konya’da 50 bin, Antalya’da 30 bin, Denizli’de 25 bin ve Aydın’da 21 bin yeni aboneyi doğal gazın konforuyla buluşturduk. Operasyonlarımıza başladığımız günden beri; Konya’da toplam 545 bin, Antalya’da 177 bin, Denizli’de 300 bin, Aydın’da ise 129 bin aboneye ulaştık. 2022’de de doğal gaz dağıtım ağımızı büyütmeye devam edeceğiz.

Doğal gaz kullanımının artmasına paralel olarak hava kirliliğindeki azalma konusunda neler söylemek istersiniz? Sizin bu konudaki çalışmalarınız neler?

Hava kirliliğine sebep olan etkenlerin başında sanayi tesisleri ve evsel ısınma amaçlı kömür kullanımı geliyor. Çevre dostu doğal gaz, yandığı zaman atık bırakmaması ve verimli kullanım sağlaması sebebiyle tüm dünyada hem en güvenli yakıt hem de en sağlıklı ısınma sistemi olarak kabul ediliyor. Doğal gaz temiz bir enerji kaynağı, verimli bir yakıt olması sebebiyle de alternatif ısınma yöntemlerine göre tasarruf sağlıyor. Gelişmiş ülkeler ürettiği enerjinin kalitesi bakımından büyük bir hızla doğal gaza geçtiler.

Bizler de ülkemizde doğal gazın kullanımının yaygınlaştırılmasını milli bir görev olarak görüyoruz. Ülkemizin coğrafi konumu milletimiz için büyük bir avantaj ve bu avantajın iyi kullanılması her şeyden önce milli bir görev. Enerji kaynakları ve üretim kabiliyetiyle kendine yeten bir ülke olmak oldukça önemli.  Önümüzdeki dönemde de daha çok kişiye ulaşarak, abonelerimizi doğal gaz konforu ile tanıştırmayı sürdüreceğiz.

Müşteri memnuniyetinin sizler için büyük önem taşıdığını biliyoruz. Bu süreci nasıl yönetiyorsunuz?

İş süreçlerimizi müşterilerimizin memnuniyetini merkeze alarak yönetiyoruz. Doğal gaza geçişi kolaylaştırmak için birbirinden özel fırsatlar sunmayı sürdürüyoruz. Geçtiğimiz dönemde hayata geçirdiğimiz; bağlantı bedeline 10 taksit, kombi çekilişi, zincir marketlerde geçerli hediye çeki kampanyası gibi farklı uygulamalarla faaliyet gösterdiğimiz illerdeki abonelerimizi doğal gaz konforuyla buluşturduk. ‘Çalınmadık Kapı Kalmayacak’ projesi ile de 185 bin kapı çaldık. Ayrıca, hayata geçirdiğimiz dijital uygulamalar ile de müşteri memnuniyetini %80’in üzerine çıkardığımızı da belirtebilirim.

Sizce en sağlıklı ısınma yöntemi nedir?

Çevreyi en çok kirleten faktörler; kükürt oksitler, is, uçan kül parçacıkları ve yanmamış gazlardır. Bu maddelerin hiç biri doğal gaz dumanında bulunmamaktadır. Doğal gaz yandığında kurum ve duman gibi atıklar ortaya çıkmaz. Doğal gaz, bu sayede tüm dünyada çevre dostu bir yakıt olarak kabul ediliyor ve en çok tercih edilen ısınma sistemleri arasında yer alıyor.  Temiz olması ve içerisinde kükürt bulunmaması sayesinde sanayi sektöründe doğrudan kullanılabilmesi, hem sistem veriminin hem de ürünün kalitesinin artmasını sağlıyor. Bu sebeple en sağlıklı ısınma sistemi doğal gaz diyebiliriz.

Dijitalizasyon artık tüm şirketler için çok önemli bir noktada. Enerya’nın son dönemlerde attığı dijital adımları ve bu adımların müşterilere olan faydasını anlatır mısınız?

Dijital uygulamalarımızla abonelerimize ev konforunda işlem yapma fırsatı sunuyoruz. Hayata geçirdiğimiz ‘Online Randevu Sistemi’ ile aboneler, Müşteri Hizmetleri Ofisleri’ne gitmeden randevu alıp işlemlerini kolaylıkla, sıra beklemeden yapabiliyor. Enerya aboneleri, web sitemiz üzerinden hızlı bir şekilde işlemlerini gerçekleştiriyor. Abonelik, fatura, fesih ve talep sorgulama işlemlerini online olarak yapmak mümkün.

WhatsApp İletişim Hattı uygulaması üzerinden de abonelerimize doğal gaz işlemleri için çözümler sunmaya devam ediyoruz. Ayrıca, abonelerimiz; öneri, istek ve şikâyetlerini web chat uygulamamız üzerinden de bizlere iletebiliyorlar. Deneyimli ve profesyonel personellerimizle gelen bu talepleri hızlı bir şekilde çözümleyip en kısa sürede abonelerin doğal gaz kullanımına geçişini sağlamaktayız. Yeni dönemde de çeşitli uygulamalarla doğal gaza geçişi kolaylaştırmaya devam edeceğiz.

Enerya’nın sosyal sorumluluk projelerinde de yer aldığını biliyoruz. Bunlardan da genel hatlarıyla söz eder misiniz?

Geçtiğimiz dönemde çeşitli sivil toplum örgütleri, vakıflar ve üniversitelerle birlikte birçok sosyal sorumluluk projesi içinde yer aldık. Bu projelerden genel hatlarıyla bahsetmek gerekirse: İnsan kaynakları departmanımız öncülüğünde üniversitelerde ortak eğitim programları gerçekleştirdik. E-atıkların geri dönüşümlerinin önemine dikkat çekerek bu geri dönüşümden elde edilen gelirin eğitim vakıflarına bağışlanmasını sağladık ve öğrencilerin bir yıllık eğitim masrafını karşıladık. “Yeni Nesil Enerji Yönetimi” sertifika programını başlatarak “Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü” öğrencilerine doğal gaz dağıtım sektörüne ilişkin derinlemesine bilgi verdik. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında şiddete maruz kalan kadınları korumayı amaçlayan vakıflara destek olduk. Belediyelerle gerçekleştirdiğimiz işbirlikleriyle çeşitli ilçelerdeki okulları kırtasiye yardımıyla destekledik. Kök hücre bağışının önemine dikkat çekmek için kan bağışı ve kök hücre bağışında bulunduk. “Kuşları Yuvalandırma” projemizle Ekşisu Kuş Cenneti’nde çalışanlarımız ve çocuklarıyla birlikte ağaçlara kuş yuvaları ve yemlikleri astık. Önümüzdeki dönemde de toplumsal fayda yaratacak projeler içerisinde bulunmaya devam edeceğiz.

2022 yılı ve devamındaki yıllarda Enerya’nın hayata geçirmeyi planladığı projelerden bahseder misiniz? Eklemek istediğiniz mesajlar nelerdir?

Faaliyet gösterdiğimiz sektörde geçmiş dönemde hayata geçirilen strateji ve yatırımlarla birlikte sektörel anlamda ciddi bir gelişim sağlandı. Doğal gazın ülke çapında yaygınlaşmaya devam etmesi kurumumuzun ana hedefleri arasında yer alıyor. Bu paralelde; mevcut yatırımlarımızın devamlılığını sağlarken yeni yatırımlarla da doğal gazı daha çok kişiye ulaştırmak için çalışmalarımıza devam ediyor, tüm stratejik ve teknik planlamalarımızı uzun vadeli bir şekilde oluşturuyoruz.

2022 yılı içerisinde yaklaşık 1.453 kilometrelik yeni doğal gaz hattı inşa ederek 16 yeni ilçe ve 5 yeni beldeyi doğal gazla buluşturmayı planlıyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi doğal gazın kullanımının yaygınlaştırılmasını milli bir görev olarak görüyor, bu bakış açısıyla yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki sene de “Doğal gazsız ev kalmayacak” vizyonumuzla Enerya’nın hizmet verdiği tüm illerdeki abonelerimizi doğal gaz konforu ile tanıştırmayı sürdüreceğiz. Enerya olarak gelen talepleri hızlı bir şekilde çözümleyip en kısa sürede abonelerin doğal gaz kullanımına geçişini sağlamaktayız. Halkımıza hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz.

Önceki İçerikİzmir Doğalgaz Genel Müdürü Ahmet Yetik’in genç meslektaşlarına örnek olacak yaşam hikayesi
Sonraki İçerikMitsubishi Electric Türkiye, çevreye saygı duyan bir üretim anlayışı benimsiyor