Friterm AŞ Yurtdışı İş Geliştirme Müdürü Serdar TÜMEN

 

Önümüzdeki yıllarda pandemi etkisiyle artık daha çevreci, daha sağlık regülasyonlarını göz önüne alan ürünlere rağbet olacağını düşünüyoruz”

 

“İhracat çalışmalarımız 2000’li yıllardan beri devam ediyor. Yurt dışı fuar katılımları, sektörel dergilere reklam verilmesi, hedef ülke pazarlarına yönelik fiili ziyaretler ve B2B görüşmelerine katılım, pandemi sürecinde yapılan online görüşmelere katılım ve yıllık olarak hedef pazarların belirlenmesi ve bu pazarların ihtiyaçlarının sistematik olarak analiz edilmesi Friterm’in ihracat pazarlarına yönelik yaptığı çalışmaların sadece bir kısmını teşkil etmektedir. Hedef pazarlarda distribütörlük oluşturulması ilk bakış açımızı oluşturur. İhracat, hem Friterm olarak bizlerin hem de ülkenin ekonomik gelişimine katkı sunmak için çok önem verdiğimiz bir süreçtir. Her yıl düzenli olarak ihracat pazarlarına yönelik çalışmalar hem Friterm yurt dışı ekibi hem de sektör dernekleri tarafından sistematik olarak çalışılmakta ve yön verilmektedir. Gelişen teknolojilerle ihracat süreçleri daha kısalmış, uzaklar yakınlaşmış oldu. Artık günümüzde yapay zeka, SEO, Google gibi teknolojiler ve bir çok istihbarat siteleri ihracatın çok kısa zaman içerisinde yapılmasına olanak sağlıyor. Friterm olarak biz de bu teknolojileri ihracat pazarlarımızda bize uygun olduğu kadar uygulamaya ve ihracatımızı arttırmaya çalışıyoruz.

İhracatı arttırmak sadece mal satmakla olmuyor tabii. Yurt dışında yapılaşmanız, orada servis hizmeti sağlamanız, müşteriye hızlı dönüş ve projelerde vereceğiniz çözüm önerileriniz bunda en büyük etken olarak ortaya çıkıyor. Biz, Friterm olarak bunu sağlam adımlarla dikkatli planlayarak ve yabancı ortaklarımızla anlaşmalar yaparak sağlıyoruz. 2021 yılı içerisinde de satışlarımızda ihracatın önemini tekrar artan satış hacmimiz ve rakamlarımızla gördük ve 2020 yılına kıyasla %20 civarında ihracat rakamımızda bir artış gördük. Global piyasalarda ABD ve Çin gibi ülkelerin ekonomik savaşları sonucu AB üyesi firmaların ülkemizden taleplerinin arttığını siparişe dönüşen teklif talepleri ile teyit etmiş olduk. Tabii ülkemizin politik hamleleri de bazen olumsuz olarak ihracatta tüm üreticileri etkilese de, devlet teşviklerinin de hakkını teslim etmemiz gerekir.

 

İhracat daralan pazarlar için önem arz etmektedir. Bu sebeple, ülkenin üretim gücüne katkısı, ekonomiyi desteklemesi, ülkeye döviz girişinin sağlanması, ülke istihdamına katkı sağlaması, ülkenin tanıtımına katkı sağlaması, firmaların kendilerini geliştirebilmesi ve daha rekabetçi ve yenilikçi ürünlerle (doğaya dost) pazarda yer alması ve bu sayede firmanın hayatına devam edeceği daha yüksek hizmet kapasitesi sağlaması ve daha birçok sayabileceğimiz sebeplerle ülkelerin ve firmaların önem vermesi gereken bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır. Sanıyorum sürdürebilirlik için ihracat dışında yol çok az olsa gerek. Oynak ekonomilerde, ihracat firmaların güvenli limanı olarak ortaya çıkar.

 

2021 yılında dünya dış ticaret hacminin minimum %8-10 büyümüş olduğu tahmin ediliyor. Sektörümüz için ihracatta birinci sırada yer alan Avrupa Birliği ülkeleri ve diğer Avrupa ülkelerinde pazar payımızı daha da artırmak ve sağlamlaştırmak istiyoruz. Son dönemde deniz yolu taşımacılığında yaşanan aşırı fiyat artışı sonrasında özellikle uzak doğu menşeili ürünlerin lojistik maliyeti artışlarından kaynaklı süreçler kısa sürede çözülmez ise sektör olarak özellikle Avrupa ülkelerine yönelik rekabet gücümüzün artacaktır.

 

Ayrıca, hedef pazarlarımızı tekrar inceleyerek bu bağlamda amaç dışında kalanları ya da yeni hedef pazarlarımızı güncelleyeceğiz. Firma olarak pandemi ile beraber ticaretin yön değiştirdiği ülkelerdeki fırsatları doğru analiz ederek önümüzdeki yılları planlıyoruz. Sektörü oluşturan ihracatçı birliği, sektör meclisi ve dernekleri ile birlik, beraberlik ve uyum içerisinde hareket ediyoruz. 2022 yılı ve sonraki yıllar için fiziki olarak uluslararası ticari aktivitelerin olacağını öngörerek 2022 yılında gerçekleşecek fuarlara ve dijital heyet organizasyonlarına katılım yapacağız. Müşteri ziyaretlerimiz ve alım heyeti davetlerimizi devam ettireceğiz. Tanıtımlarımız ve yeni partner anlaşmalarımız da hedef pazarlarda ihracatımızı arttırmak için yapacağımız çalışmaların başında geliyor. Önümüzdeki yıllarda pandemi etkisiyle artık daha çevreci, daha sağlık regülasyonlarını göz önüne alan ürünlere rağbet artacağını düşünüyoruz. Bu bağlamda müşterilerimize sunabileceğimiz çevreci gazları kullanan, insan sağlığına zararsız ve mümkün olduğunca “freeenergy” diye tabir edilen ürünlerimizle ihracat piyasalarında boy göstereceğiz. Bu anlamda R&D departmanımız sürekli olarak inovatif ürünler üzerinde çalışmakta ve rekabetçi ürünler tasarlayarak ihracat pazarlarında satış ekibimizi desteklemektedir.”

Önceki İçerikBatman Sağlam İklimlendirme, Üntes bayisi oldu
Sonraki İçerikBosch Termoteknoloji, Condens 2200i W modeli ile tasarruf yapmak çok kolay