Emas Makina Sanayi AŞ Genel Müdürü Mehmet ÖZOKUMUŞOĞLU

 

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanıldığı ürünleri, tüm pazarlarda daha fazla görmek istiyoruz”

“Emas Makina olarak, Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları için süreçlerimizin bel kemiği diyebiliriz. Ar-Ge ve inovasyon tarafına proses, teknoloji iyileştirme ve geliştirme olarak bakıyoruz. Türkiye’nin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmış Ar-Ge merkezlerinden birisiyiz. Ürünlerimiz veya projelerimiz müşterilerimizin farklı ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda şekilleniyor. Tüm segmentlerimizde her yıl ortalama 3 farklı ürün piyasaya sürüyoruz. Geleceğimizi sürdürülebilir, yenilenebilir enerji kaynakları kullanımını artıracak faaliyetleri göz önünde bulundurarak kurguluyoruz. Bugünümüz ve geleceğimiz için üreticinin de tüketicinin de bu değişime destek vermesi gerektiğine inanıyoruz. Bu farkındalıkla güncel olarak üzerinde çalışmalar yürüttüğümüz ürünlerimizden bazıları elektrikli kombi ve ısı pompası. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanıldığı ürünleri, tüm pazarlarda daha fazla görmek ve tüketici tercihlerinin bu ürünler doğrultusunda artış göstermesini arzu ediyoruz.

Pandemi ile birlikte hız kazanan dijitalleşme kavramı süreçlerimizde önemli bir rol oynadı. E.C.A. olarak bu kapsamda “E.C.A. Mobil” uygulamasını geliştirdik. Bu uygulama ile satış sonrası hizmet kalitemizi artırmak ve tüketici ihtiyaçlarına daha hızlı çözüm sunmak adına tüketicilerimizin 7/24 müşteri temsilcisine ve kendilerine en yakın E.C.A. yetkili servisine ulaşabilmelerini, yeni ürün ve kampanyaları takip edebilmelerini hedefliyoruz. E.C.A. Mobil kullanıcıları, arıza durumlarında hasar tespitlerini video ve fotoğraf yoluyla rahatlıkla aplikasyona yükleyebiliyor ve teknik ekibe çok hızlı ulaşım sağlayabiliyorlar. Konuyla ilgili kendilerine en yakın yetkili servise yönlendirilme ya da sorunun çözümünün ne olacağıyla ilgili bilgiye çok daha kısa sürede erişebiliyorlar. Üstelik E.C.A. Mobil’e üye olmak için sadece E.C.A. hizmeti almış oldukları telefon bilgisi ile giriş yapmaları yeterli.

Yukarıda da bahsettiğim gibi tüketicimizin ihtiyacı ve beklentileri ışığında, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımıyla geleceğimizi korumaya yönelik çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Elbette bu bir ekip işi ve bizler de Manisa’da bulunan 1.168 metrekarelik Ar-Ge merkezimizde yaklaşık 30 mühendisimizle tüketicilerimize sürdürülebilir, güvenilir ve tasarruflu çözümler sunma noktasında çalışmalar sürdürüyoruz. Temiz enerji kullanımını, yenilenebilir kaynak tüketimini çok önemsiyoruz ve yenilenebilir ürünler ile ilgili çalışmalarımızı hızlandırmış durumdayız. Ürünlerimizin müşteri koşullarını simüle edilerek 4 ayrı noktada çalıştırıyor ve tüm fonksiyonları Avrupa standartlarına göre test ediyoruz. Bilgisayar destekli test süreçlerimizdeki gelişmişlik, Ar-Ge’de bizi rakiplerimizden ayıran en temel unsur. Gururla belirtmek isterim ki, dünyada sadece 7 tane, Türkiye’de ise bizimle birlikte sadece TSE tarafından kullanılan ısı ve kapasite deneyi laboratuvarına sahibiz.

 

Herkes için zorlu geçen 2020 yılında bizim için istihdamı korumak ve üretimin sürdürülebilirliği önemliydi. Çabalarımız ve doğru stratejilerimiz olumlu olarak bu iki konuya yansıdı. Geçen seneye göre yüzde 5’lik bir istihdam artışı oldu. Ayrıca Covid-19 için Güvenli Üretim Belgesi almış ilk firmalardan biri olduk. Bir başka deyişle, çok ciddi tedbirler uyguladık ve tedbirler üretimin kesintisiz devamını sağladı. Yaklaşık 5 senedir topluluk ve şirket olarak bir dönüşümün içerisindeyiz. Her geçen yıl üzerine ekleyerek ilerledik. 2020 yılı genel olarak hem pazar payımızın hem de büyüme rakamlarımızın arttığı bir yıldı ve tüm zorluklarına rağmen bir önceki yıla göre çok daha pozitif neticelerle yılı kapattık. Fakat pandemi hala sürüyor ve sürecin başka bir boyutunu yaşıyoruz. Zorlukları geride bıraktık diyemesek bile zorluklarla mücadele noktasında daha deneyim sahibi olduk. Emas Makina olarak 2021 yılında iç ve dış pazarda büyümeye devam edeceğiz. İhracata verdiğimiz önem doğrultusunda, dış pazardaki satış faaliyetlerimizin arttırılarak sürdürülmesi, her yıl olduğu gibi 2021’de de hedeflerimiz arasında olacak. Öte yandan 2021 yılında yeni gaz hattı verilen bölgelerin sayısının artmasının sektöre ve bize pozitif yansımaları olacağını öngörüyoruz. Nitelikli insan kaynağımız, güçlü bayi kanalımız ve servis teşkilatımız ile mevcut ve geniş bir ürün gamımız var. Bu kapsamda hedeflerimize rahatlıkla ulaşabileceğimizi öngörüyoruz.

Yatırım yapmak ve istihdamı arttırmak her zaman üzerinde durduğumuz konular olduğu için yeni yatırım ve çalışmalar sürekli gündemimizde. Özellikle yurtdışından temin ettiğimiz ana komponentlerin yerleştirilmesi ve kendi bünyemizde üretilmesiyle alakalı çalışmalarımız var. Orta ve uzun vadede bu yatırımlar hayata geçmeye başlayacak. Kısacası çalışanlarımızın sağlığını ön plana alarak üretimi sürdürülebilir kılmak, Ar-Ge ve teknolojiye daha fazla ağırlık vererek yerli ve milli bir marka olarak yurt içi ve yurt dışındaki gücümüzü arttırmak her sene olduğu gibi bu yıl da hedeflerimiz arasında yer alıyor.”

Önceki İçerik“İklimlendirme alanında 360 derece kapsayıcı ve yenilikçi ürünlerle kullanıcılarımızın hayatını kolaylaştırmayı hedefliyoruz”
Sonraki İçerik“2020 yılı içerisinde Systemair HSK’da 8 milyon TL’nin üzerinde Ar-Ge harcaması yaptık”