Bosch Termoteknik Türkiye, Orta Doğu ve Kafkasya Genel Müdürü Kıvanç ARMAN

İklimlendirme alanında 360 derece kapsayıcı ve yenilikçi ürünlerle kullanıcılarımızın hayatını kolaylaştırmayı hedefliyoruz”

“İnovasyonun; bizim en güçlü yanlarımızdan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Günümüzde ağ bağlantılı teknolojiler, yaşam konforunu artırırken, sağladıkları tasarrufla da ön plana çıkıyor. Nesnelerin interneti için Bosch’un ciddi şekilde odaklandığı bir konu diyebiliriz. Bosch Global’in özellikle yazılım alt yapısı çok güçlü. Bu doğrultuda bizim de ilerleyen dönemlerde piyasaya çıkacak olan bütün cihazlarımız da bu alt yapıya uygun olacak. Bağlanabilir cihazlar globalde, Bosch’un dünyasına girmiş durumda. Yakında ülkemizde de oldukça yaygın bir kullanımı olacağını öngörüyoruz. Örneğin; kombinizin bakım zamanı geldiğinde, servise kendisi haber verecek ya da eskiyen bir parçanın bilgilendirmesini kendisi yapacak. Bunlar; şu anda zaten var olan ancak trendin biraz daha ilerlemesiyle kullanım alanları yaygınlaşacak özellikler. Bizim de 2019 yılında satışa sunduğumuz Easy Control akıllı oda kumandamız, evde olmadığınız zamanlarda da akıllı telefonunuza indireceğiniz mobil uygulaması aracılığıyla kombinizi rahatlıkla kumanda etmenize olanak sağlıyor. Evin farklı bölümlerini farklı sıcaklıklara ayarlayabilme özelliği ev konforunu yükseltirken, varlık algılama ve kendiliğinden öğrenme özellikleri ile kullanıcıların günlük ısınma rutinini öğrenerek %26’ya kadar enerji tasarrufu sağlıyor. Aynı zamanda geo-fencing özelliği ile evin konumunu belirleyen akıllı oda kumandası, evin ısıtma derecesini ayarlarken kullanıcının evdeki varlığını da gözetiyor. Bununla birlikte; Bosch Termoteknoloji endüstriyel kazan sistemleri için kontrol sistemine entegre akıllı izleme ve optimizasyon aracı olan MEC Optimize ‘Dijital Verimlilik Asistanı’nı geliştirdi. Kazan sisteminden ve bağlantılı sistem bileşenlerinden tüm verileri toplayarak en doğru şekilde analiz gerçekleştiren Dijital Verimlilik Asistanı, ilgili analizleri sistem ömrü boyunca saklayabiliyor. Aynı zamanda enerji tüketiminde meydana gelen artışları belirleyerek buna göre kazanların işletim modunu da değerlendiriyor. Böylece sistem verimi sürekli takip edilmiş oluyor. Bu yıl servis merkezimize önemli bir yeniliği adapte ettik ve uzmanlarımızın uzaktan bağlantı ile hizmet verdiği ‘Akıllı Gözlük’ sistemini hayata geçirdik. Arttırılmış gerçeklik teknolojisine sahip akıllı gözlüklerle, başta Ortadoğu ve Kafkaslar gibi uzak lokasyonlardaki ve Türkiye’de bulunan iş ortaklarımızın bir tık uzağındayız, kendilerine rahatlıkla hizmet veriyoruz.

Bosch Termoteknik olarak 2010 tarihinde kurduğumuz Ar-Ge merkezimiz bizim gurur duyduğumuz bir yatırımımız. 70 kişilik genç ve dinamik kadrosu ile iklimlendirme sektöründe hizmet veren Ar-Ge merkezimiz, kombi ve hidrolik modülü tasarım ve geliştirmesi gerçekleştirmektedir. Gelişim ve yeniliği her daim odağımıza alarak çalışan Bosch Termoteknik Manisa Ar-Ge merkezimizle 2012 – 2016 yılları arasında üst üste beş kere kendi sektörümüzdeki en başarılı Ar-Ge merkezi seçildik. Ayrıca Ar-Ge’de yaptığımız atılımlarla 2014-2018 yılları arasında Manisa’da En Fazla Patent Başvurusu Yapan 3. şirket olduk. Bosch Termoteknik Manisa Ar-Ge merkezi, Türkiye’de ilk “plakalı eşanjör” tasarlayan, geliştiren ve üreten Ar-Ge merkezi olma unvanına sahiptir.  Bu sayede %100 ithal ettiğimiz bir komponentin ihracatçısı konumuna geçmiştir. Bu sayede üstün teknolojili kombiler üretiyoruz ve kullanıcılarımıza konforu sunuyoruz. Ar-Ge ve tasarım çalışmalarının daha sistematik olarak yapılabilmesi, sürdürülebilirlik anlamında firmalara sürekli öğrenme, var olan yetkinliklerini geliştirme, daha fazla katma değerli ürün ortaya koyma ve nitelikli istihdamın kalıcılığı gibi pek çok alanda desteklerken, bilgi birikiminin arttırılmasına ve firmaların sürekli olarak kendilerini  geliştirebilmelerine de olanak sağlar.

Zor bir yılı hep birlikte geride bıraktık, bu süreçte değişen duruma ayak uydurabilen çevik yapılar, daha hızlı uyumlanarak bu süreci daha kolay geçirdi diyebiliriz. Biz de çevik yapımızla tüm departmanlarımızın özverili çalışmaları ve dijitalleşmesini büyük ölçüde tamamlamış bir şirket olarak var olan koşullara ayak uydurabildik. 2021 yılında da her türlü yeni duruma hızla uyumlanabilecek yapımızla devam edeceğiz.  Büyüme planımız çerçevesinde Türkiye ve sorumluluk alanımızdaki diğer ülkelerde daha da güçlenerek; yeni ürünler, yeni projeler, yeni müşteriler ve yenilikçi satış dağıtım kanalları ile yaygınlığımızı artırmayı ve bunu yaparken müşteri deneyimini her alanda mükemmelleştirmeyi hedefliyoruz.

Her yıl ürün çeşitliliğimizi artırarak, yeni ürünlerimizi piyasaya sunmayı önemsiyoruz. 2021 yılında da müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda ısıtma, soğutma ve havalandırma alanında yeni ürünlerimizi piyasaya süreceğiz. Her zaman bu alandaki hedefimiz; İklimlendirme alanında 360 derece kapsayıcı ve yenilikçi ürünlerle kullanıcılarımızın hayatını kolaylaştırmak.

2021 yılında da ısıtma ürün gamımıza elektrikli konvektör ürünümüz de dahil olacak. Tak çalıştır olarak tanımladığımız bu ürünümüz ile kullanıcılarımız her nerede olurlarsa olsunlar tek bir priz uzaklığında ısınma imkânı bulacaklar. Aynı zamanda ürünümüzü tek bir aksesuar ile dilerlerse ayaklı olarak dilerlerse duvara montajını yaparak konforla kullanabilecekler. Online satış kanallarından kolaylıkla temin edebilecekleri bu ürünümüzü IP24 koruma sınıfı sayesinde banyo gibi nemli ortamlarda kullanabilme, devrilme emniyeti ve otomatik kapatma ve çocuk kilidi sayesinde güvenlikle kullanabilecekler. Bununla birlikte, soğutma ürün gamımızı da eklenecek iki yeni model split klima ile 2021 yılında genişletiyoruz ve bu alandaki iddiamızı da sürdürüyoruz.”

Önceki İçerik“Türkiye’deki fabrika ve Ar-Ge merkezi için toplam 11 milyon euroluk, 3 ayrı yatırım gerçekleştiriyoruz”
Sonraki İçerik“Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanıldığı ürünleri, tüm pazarlarda daha fazla görmek istiyoruz”