Emas Makina, yılı yüzde 62’lik büyümeyle kapatıyor

E.C.A., sürdürülebilir büyüme hedefi doğrultusunda operasyonlarına kesintisiz biçimde devam ediyor. Emas Makina Sanayi AŞ Genel Müdürü Mehmet Özokumuşoğlu, “2020 yılı, üretim üssü haline gelen Türkiye ısıtma-soğutma sistemleri sektöründe pazar payımızı arttırdığımız bir yıl oldu. Ana odağımız olan sürdürülebilir başarı hedefimizi 2020’de de tüm küresel zorluklara rağmen koruyarak ve istihdamımızda yüzde 5’lik bir artış sağlayarak yılı yüzde 62’lik büyümeyle kapatıyoruz. Son 5 yılda olduğu gibi 2021 yılında da büyüme hedeflerimize ulaşacağız” dedi.

Yaşadığımız Covid-19 pandemi koşulları sebebi ile 2020 yılı kendi içerisinde dört farklı çeyrek dönemle kapanıyor. Tüm sektörler ve şirketler sürecin getirdiği yeni standartlarla üretimi kesintisiz bir biçimde devam ettirmeye odaklanırken, istihdam ve güvenli üretim politikaları da daha önemli bir hal alıyor. Üretimini yüzde 36 dış pazar, yüzde 64 iç pazar payları ile sürdüren, yıllık 400.000 adet kombi üretimi ile iklimlendirme sektörünün en güçlü kuruluşlarından olan Emas, pandemi sürecinin belirsizliğine rağmen 2020 hedeflerini tutturdu.

Emas Makina Sanayi AŞ Genel Müdürü Mehmet Özokumuşoğlu, “İleri tedbirler alarak üretimimizi kesintisiz sürdürdük”

2020 yılının ilk çeyreğinin 2019 yılındaki toparlanmanın etkisiyle çok iyi başladığını ve ilk çeyreğin sonuçlarına yansıdığını söyleyen Emas Makina Sanayi AŞ Genel Müdürü Mehmet Özokumuşoğlu, mart ayının ortasından itibaren başlayan pandemi sürecinin, nisan-mayıs ve haziran aylarını kapsayan ikinci çeyrek dönemde Türkiye’de üretim ve hizmet sektörlerinde daralma yarattığını dile getirdi. Mehmet Özokumuşoğlu, iklimlendirme sektörünün daralmadan daha az etkilendiğini ve sektörel bazda ikinci çeyreğin telafi edilebilecek bir kayıpla geçirildiğini belirterek Emas olarak üretimin sürdürülebilirliği ile istihdamı korumaya odaklanmak suretiyle süreci hasarsız atlattıkları bilgisini verdi.

“İstihdamımız yüzde 5 arttı”

Özokumuşoğlu “Bu zorlu süreçte bizim için istihdamı korumak ve üretimin sürdürülebilirliği önemliydi. İki konuda da çalışmalarımız olumlu sonuçlandı. Geçen seneye göre yüzde 5’lik bir istihdam artışı söz konusu. Bu dönemde çok hızlı reaksiyon aldık. Covid-19 için Güvenli Üretim Belgesi almış ilk firmalardan biriyiz. İçeride de çok ciddi tedbirler uyguladık ve tedbirler üretimin kesintisiz devamını sağladı. Haziran ayından itibaren özellikle normalleşmenin başlaması, hükümetimizin ticaretin canlanması için vermiş olduğu destekler ve kredi hacminin artması bir ivmelenme ve büyüme getirdi. İklimlendirme sektörü olarak baktığımızda pazarın yüzde 15-20 aralığında bir büyüme yakalayacağını öngörüyoruz. Yaklaşık 5 senedir topluluk ve şirket olarak bir dönüşümün içerisindeyiz. Her geçen yıl üzerine ekleyerek ilerledik. 2020 yılı genel olarak hem pazar payımızın hem de büyüme rakamlarımızın arttığı bir yıldı ve tüm zorluklarına rağmen bir önceki yıla göre çok daha pozitif neticelerle 2020’yi kapatıyoruz” sözlerini kaydetti.

“İklimlendirme sektörü temel ihtiyaçları karşılıyor, büyüme kaçınılmaz”

 

2021 yılının da iklimlendirme sektörü açısından hareketli olacağını kaydeden Özokumuşoğlu, bu hareketin doğal gaz pazarındaki canlanmayla ilişkili olacağını bildirdi. Mehmet Özokumuşoğlu, “Türkiye’de doğal gazın geçmişi yaklaşık 25- 30 yıl aralığında. Özellikle bizim ürün grubu cihazlarımızda da belirli bir yıldan sonra -ki buna 10 yıl diyebiliriz- bir değişim periyodu gündeme geliyor. Eski gaz bölgelerinde özellikle bu değişim pazarının hareketli olması, değişim ihtiyacının sürekli hale geldiğini gösteriyor. Temel ihtiyaca yönelik cihazlar ürettiğimiz için, talebin hiç eksilmediği bir sektöre hizmet veriyoruz.  2021 yılında yeni gaz bölgelerin sayısının artmasının sektöre ve bize pozitif yansımaları olacağını öngörüyoruz. Hedefimiz sürekli gelişen büyümeyi, pazar payımızın artışını 2021 yılında da devam ettirmek olacaktır. Nitelikli insan kaynağımız, güçlü bayi kanalımız ve servis teşkilatımız mevcut ve çok geniş bir ürün gamımız var. Bu kapsamda hedeflerimize rahatlıkla ulaşabileceğimizi öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

Önceki İçerikBomaksan, hava temizleme cihazlarının Avrupa’nın da gündeminde olduğuna vurgu yaptı
Sonraki İçerikODE Yalıtım’dan 35’inci yıla özel reklam filmi