Üntes; ihracatın bir varış noktası değil, yönelim olduğuna vurgu yaptı

İSİB tarafından verilen ihracat ödüllerinde “En çok soğutma grubu ve sistemleri ihracatı yapan firma” kategorisinde birinci olan Üntes’in başarısına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Üntes İklimlendirme Sistemleri Uluslararası Satış Direktörü Serkan Uzun, “Bu başarıyı bize; başta tüm çalışanlarımızın katkısı ve son 5 yılda yapmış olduğumuz üretim yatırımlarından hedef pazar belirleme ve uluslararası satış stratejilerimize kadar tüm alanlarda verdiğimiz mücadele getirdi” dedi.

 

Üntes’in 2020 yılında ihracat alanındaki payını ne ölçüde artırdığına da değinen Serkan Uzun, 2020’yi Üntes açısından şu sözlerle değerlendirdi: “2020 yılında, ihracat pazarlarımızda satış miktarı olarak yaklaşık %30 büyüme bekliyorduk. Fakat pandemi ve gelişen ülke piyasalarındaki durağanlaşmadan ötürü bunun biraz altında bir büyüme ile tamamlayacağız. Ancak tüm olumsuz tablolara rağmen hitap ettiğimiz pazarlara yenilerini ekledik ve mevcut pazarlarımızda toplamda kayda değer artışlar yakaladık. Satış rakamlarımızdan ve hitap ettiğimiz ülke sayımızdan çok memnunuz. Bu sene de 50 ülkenin üzerine çıktık. Ancak ülkemizin ve firmamızın potansiyeli bunun çok daha ötesinde; biz de bunun farkındayız. Olumsuz koşulları olduğu gibi kabullenip elimizdeki mevcut araçları daha etkin kullanmanın yollarını arıyoruz. Çünkü tüm sektörümüz aynı durumda. İnanıyorum ki; uluslararası marketlerde önümüzdeki süreçte organizasyonel gücü daha iyi olanın daha başarılı olacağı bir gelecek bizi bekliyor.”

 

Üntes İklimlendirme Sistemleri Uluslararası Satış Direktörü Serkan Uzun: “Üretim ve satış süreçlerimizin tamamını ihracata göre yenileyip, hedefimize odaklanıyoruz”

 

Sürdürülebilirlik açısından ihracatın önemine ilişkin yorumlarda bulunan Serkan Uzun, ihracat oranlarını artırmanın hangi açılardan önemli olduğunu ise şu sözlerle vurguladı: “İhracatta büyüme şirketlerin her kademesinde sürekli ve ortak akılla mücadele etmeyi ve tüm standartları sürekli arttırmayı gerektiriyor. Ürettiğimiz ürün ve hizmet kalitesini her geçen gün arttırmamız gerekiyor; bunun farkındayız. Öte yandan artan rekabet koşullarına daha hızlı ayak uydurmak zorundayız. Bunu biliyorduk ve bunun bilinciyle değişime direnmeden bakış açımızı yenilemeye çalışıyoruz. Üretim ve satış süreçlerimizin tamamını ihracata göre yenileyip, hedefimize odaklanıyoruz. Burada üst yönetimimizin bize verdiği destek ve inanç çok önemli. Çünkü ihracat miktarını artırmak aynı zamanda dünya sınıfında üretim uygulamaları ve buna uygun yönetim zekası ile mümkün.”

 

“Amacımız; 2023 sonuna kadar ihracat hacmimizi en az 2-3 kat artırmak”

 

2021 ve devamındaki yıllarda ihracat alanında ne gibi çalışmalar yapmayı planladıklarından da söz eden Serkan Uzun, şöyle devam etti: “Biz kendimize zorlu hedefler koyduk ve amacımıza ulaşmanın yöntemlerini belirledik. Dünyanın yavaşladığı bu süreci çok iyi değerlendiriyoruz. Bir yandan da kendimizi gözden geçiriyoruz. Her geçen gün daha verimli sistemler geliştiriyoruz. Üretim, kalite ve satış sonrası kadrolarımızı ve Ar-Ge süreçlerimizi ihracat tarafında daha da etkin hale getireceğiz. Amacımız; 2023 sonuna kadar ihracat hacmimizi en az 2-3 kat artırmak. Buna inanıyoruz, başaracağız!”

 

“İhracatla beraber Türkiye’nin bu konudaki tecrübesini büyütüyor ve Türk malı algısının sorumluğunu taşıyoruz”

 

İhracatın bir varış noktası değil, bir yönelim olduğuna dikkat çeken Serkan Uzun, son olarak şu noktalara vurgu yaptı: “Ulaştığımız her pazar ve her müşteri ile birlikte Türk firmalarının güvenilir partnerler olduğu fikrini aktarıyoruz. Bunu bilerek ve bu hassasiyetle yaklaşıyoruz. Çünkü biliyoruz ki; ihracatla beraber Türkiye’nin bu konudaki tecrübesini büyütüyor ve Türk malı algısının sorumluğunu taşıyoruz. Sektörümüz bu konuda da gerçekten çok bilinçli. Ben de iklimlendirme sektörümüzdeki ödül alan veya almayan tüm firmalarımızı tebrik ediyorum. Gerçekten tüm firmalarımız zorlu ve önemli bir iş yaptıklarının farkındalar. Tüm firmalarımıza başarılar diliyor ve tüm sektörümüz için daha iyisini arzu ediyorum.”

 

Önceki İçerikRima Isı Sistemleri, 2021’de yeni ihracat pazarlarına açılmayı planlıyor
Sonraki İçerikWenta Isı Teknolojileri, en çok kazan ihracatı yapan 3. firma oldu