BVN, ihracatta yüzde 20’lik büyüme yakaladı

8 yıldır üst üste “En Çok Fan ve Fanlı Üniteler İhracatı Yapan Firma” ödülünü alan BVN’nin 30 yıllık üretim tecrübesini yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da kanıtlamış olmanın gururunu yaşadıklarını belirten BVN Yurt Dışı Satış ve Operasyon Müdürü Mustafa Şakir Marangoz, “Bu başarı, bize olduğu kadar havalandırma sektörüne de Türk markalarının global pazarlarda tanıtımı açısından katkı sağlıyor. Bize bu başarıyı getiren: yıllardır oluşturduğumuz yurt dışı satış politikalarımız. İhracatta mümkün olduğu kadar pazar çeşitliliğini artırma ve var olan pazarları derinleştirme odaklı çalışıyoruz. Her bölge için gereken kalite belgeleri ve sertifikaları pazarların el verdiği ölçüde ediniyor ve yayılımımızı genişletmeye çalışıyoruz. Hedeflediğimiz pazarlardaki ihtiyaç analizlerini çok iyi yapıyoruz ve pazarın gerektirdiği özel ürünlerde uzmanlaşma yoluna gidiyoruz. Politik ve ekonomik risk gördüğümüz bazı pazarlara alternatif yeni kanallar açmaya çalışıyoruz. Bu şekilde dikey ve yatay şekilde dünyanın birçok yerinde havalandırma sektöründe varlığımızı sürdürüyor ve ihracatımızı güçlendiriyoruz” dedi.

 

BVN Yurt Dışı Satış ve Operasyon Müdürü Mustafa Şakir Marangoz: “Tedarik zincirindeki bazı sıkıntılara rağmen sene başındaki hedefimizi tutturabildik”

2020 yılının pandemi nedeniyle tüm dünya için zorlu bir sınav olduğuna da vurgu yapan Mustafa Şakir Marangoz, şöyle devam etti: “ Yılın başında yaşadığımız ani şoku atlattıktan hemen sonra tüm stratejimizi olası senaryolara göre revize ettik. Müşterilerimiz ile sürekli ve şeffaf bir iletişim politikası belirleyerek, aldığımız önlemler ile üretim ve sevkiyatımızın devamlılığı konusunda onları ikna etmekte başarılı olduk. Bu zorlu süreçte tüm üretim tesisimiz ve operasyonel ekiplerimizle Covid önlemlerini en üst düzeyde uygulayarak kesintisiz hizmet sunabildik. Tedarik zincirindeki bazı sıkıntılara rağmen sene başındaki hedefimizi tutturabildik. İhracattaki yüzde 20’lik büyüme ile bu yılı hedeflerimizin de üzerinde kapatacağımızı öngörüyoruz.”

 

“Tedarik ve üretim zincirinin ülke içerisinde güçlenmesi, aynı zamanda rekabeti ve kaliteyi de artırıyor”

 

Türkiye gibi büyüyen ekonomilerde, ihtiyaç olan döviz girdisinin sağlanmasının ihracatı önemli kılan unsurların başında geldiğine dikkat çeken Mustafa Şakir Marangoz, “Bununla birlikte sadece ürün satmakla kalmıyorsunuz, bu ürünleri pazar beklentilerine göre geliştirirken ciddi bir know-how biriktiriyor ve teknolojiyi de bir şekilde transfer ederek üretim süreçlerinize entegre ediyorsunuz. İhracatın artırılarak ithalatın azaltılması ile katma değeri yüksek ürünleri Türkiye ekonomisine kazandırmış oluyorsunuz. Tedarik ve üretim zincirinin ülke içerisinde güçlenmesi, aynı zamanda rekabeti ve kaliteyi de artırıyor” dedi.

 

“Artık teklif taleplerine robot sayesinde çok daha hızlı ve hata toleransı sıfır şekilde yanıt vereceğiz”

 

Uluslararası sertifikasyon ve standartlara çok önem verdiklerine de değinen Mustafa Şakir Marangoz, son olarak şu noktalara değindi: “Ürünlerimizin bu standartlara uygunluğunu kanıtladığımız test süreçleri sonrası tüm dünya pazarlarında geçerlilikleri olan sertifikalar ile belgelendiriyoruz. Sektörde otorite konumunda olan organizasyon ve dernek üyeliklerine önem veriyoruz. Yıllardır var olan Eurovent üyeliğimizin yanı sıra bu yıl bir de Uluslararası Hava Hareketi ve Kontrol Birliği olan AMCA (Air Movement and Control Association)üyesi olduk. Bu organizasyonların network ve bilgi paylaşımlarından faydalanmak bizi önemli noktalara taşıyor. Olağan üstü şartlar yaşadığımız bu dönemde ve yakın gelecekte artık yüz yüze iletişim, fuar gibi olanaklar oldukça kısıtlanacak görünüyor. Bu nedenle dijital olanakları geliştirmeyi ve global pazarlarda bu şekilde bilinirliği artırmayı hedefliyoruz. 2018 yılında oluşturduğumuz BIM (Building Information Modelling) kütüphanemizi Revit’in son versiyonuna göre sürekli güncel tutuyor ve yeni ürünleri kütüphanemize ekliyoruz. Yakın dönemde uluslararası kullanıcılara sunmak için bimobject.com ve Magicad kütüphanelerinde de yer alarak daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyoruz. Ürününüzün dijital bir kopyası tüm dünyadaki mekanik ve havalandırma profesyonellerine fayda sağlayarak, bunlara kolay ulaşımı sağlıyor. Yine müşteri taleplerine daha hızlı yanıt verebilmek adına robot teknolojisini teklif süreçlerimize dahil ettik. Artık teklif taleplerine robot sayesinde çok daha hızlı ve hata toleransı sıfır şekilde yanıt vereceğiz. Tüm bu geliştirmeler ile 2021 yılında da yüksek ihracat rakamlarını hedefliyoruz.”

 

 

Önceki İçerik“Küresel ticaretteki yerimizi ihracat oranlarını artırarak koruyabiliriz”
Sonraki İçerikCantaş, ihracatta avantaj sağlayacak ürünler geliştirmeyi sürdürüyor