Baymak, yılın ürününde liderliğe koşuyor

 

Giderek büyüyen ısı pompası pazarında Baymak ısı pompası satışlarıyla 2020 yılının yükselen markası oldu. Çevreci ve yüksek verimli teknolojisi ile öne çıkan Baymak ısı pompası ailesi ve şirketin satış sonrası hizmetlerde sunduğu müşteri odaklı yaklaşım Baymak’ı pazarda emin adımlarla liderliğe taşıyor.

 

Küresel iklim değişikliğinin etkilerine yönelik bilinç tüm dünyada giderek artarken, ısı pompası teknolojisi en etkin iklimlendirme çözümü olarak öne çıkıyor. Geleceğin iklimlendirme teknolojisi olarak kabul edilen ısı pompası pazarı hızla büyümeye devam ediyor. Baymak, iklimlendirme sektörünün diğer segmentlerinde olduğu gibi ısı pompası teknolojisi alanında da sektörüne öncülük ediyor.

 

Baymak, ilk olarak 2017 yılında yenilenebilir ürünler ve ısı pompası teknolojisine yönelik pazar hedeflerini İzmir’de büyük bir lansmanla kamuoyuna duyurmuştu. Şirket 2017 yılında duyurduğu hedeflere hızla ulaşarak öngördüğü rakamları da aşan başarılı sonuçlar elde etti. Baymak, 2020’de 1.000’i aşkın ısı pompasını müşterileriyle buluşturarak 2017’den bu yana ısı pompası ürünlerinin satışlarını adet bazında 3,5 kat artırdı.

 

Baymak’ın ısı pompası teknolojisine yatırım yapan ilk iklimlendirme şirketlerinden biri olduğunu vurgulayan Baymak CEO’su Ender Çolak, bu sayede genel pazar yılda %10 düzeyinde büyürken Baymak’ın her yıl katlanarak artan büyüme rakamlarına ulaştığına dikkat çekerek ekledi: “Müşterilerimizin satın aldığı üründen maksimum fayda sağlamasını ve ürünlerini en etkin şekilde kullanmasını sağlamak amacıyla sunduğumuz teknik desteği her geçen gün bir üst aşamaya taşıyoruz.”

Baymak CEO’su Ender Çolak, “Herkes bu teknolojiye hazırlanmalı”

Türkiye’nin gayrimenkul stoğunu hızla yenilediğine dikkat çeken Çolak, yapılmakta olan ve yapılacak yeni yapılarda enerji verimliliği yüksek ürünlerin kullanılması halinde 500 milyon doların üzerinde tasarruf etmenin mümkün olduğunu söyledi. İklimlendirme pazarının tüm dünyada büyük bir değişim içinde olduğunun altını çizen Çolak, “Bireyler, aileler, şirketler ve kamu kurumları bu değişime hazırlanmalı” dedi. Çolak, “Bu değişimin en açık şekilde görüldüğü yerlerin başında Avrupa geliyor. Avrupa Birliği, EU Green Deal (Avrupa Yeşil Mutabakatı) kapsamında 2050 yılında emisyon oranını %0’a düşürmeyi planlıyor. Bu planın önündeki ciddi engellerden biri ise enerji verimliliği düşük milyonlarca bina. EU Green Deal Komisyonu’na göre şu an Avrupa’daki yapıların %75’i enerji verimliliği anlamında düşük değerlere sahip. Ayrıca bu evlerin %85-%95’i de 2050 yılına kadar hala kullanılır halde olacak. AB, bu gereksiz enerji tüketen yapıları dönüştürmeden %0 emisyon hedefine ulaşamayacağının farkında. Enerji tasarrufu odaklı yeniden yapılanma dönemiyle Avrupa’yı büyük bir yeşil dönüşüm dalgası bekliyor. “Greenwave” adıyla anılan bu değişim hamlesi sayesinde binalarda enerji verimliliği ve temiz enerji kullanımı sağlanırken; mimaride insanı öne çıkaran sürdürülebilir bir yaşam anlayışı yerleşecek” şeklinde eklemede bulundu.

 

“Yüksek verimli bir çözüm”

Pandemi ile çevreci iklimlendirme çözümlerine olan ilgi artmaya devam ediyor. Baymak CEO’su Ender Çolak, Baymak’ın enerji tasarrufu sağlayan, yüksek verimli yenilenebilir enerji çözümü ısı pompalarına yönelik eğitimler düzenleyerek çevreci teknolojinin ülkemizde kullanımının yaygınlaştırılması için kamuoyu oluşturmaya çalıştıklarını da belirtti. Avrupa ısı pompası pazarının hızla büyüyerek 2024’te bugünkü düzeyinin iki katına, 10 yıl sonra ise dört katına ulaşmasının beklendiğini söyleyen Çolak, “Avrupa’da gazdan elektriğe dönüşüm adım adım yayılırken, kombi ve kazan pazarında daralma yaşanıyor. EHPA (European Heat Pump Association) verilerine göre Avrupa ısı pompası pazarı yıllık ortalama %10 seviyesinde büyümeye devam edecek” dedi.

Önceki İçerikWilo, Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi aldı
Sonraki İçerik“İhracat, firmalarımız için önemli bir motivasyon ve güzel bir gelişim fırsatı sunmaktadır”