Ayvaz Vietnam, Asya-Pasifik Bölgesi’ne çözümler sunmaya hazırlanıyor

Dış ticarette ‘dünyanın her yerinde yerel bir firma olma’ stratejisiyle yol alan Ayvaz, uluslararası atılımlarına devam ediyor. Şirket, Asya-Pasifik Bölgesi’nde faaliyete başlattığı ‘Ayvaz Vietnam’ ile bölgede söz sahibi olmayı hedefliyor.

Yüksek kaliteli ürün ve çözümleriyle 100’den fazla ülkeye imzasını atan, dünya çapındaki üretim ve satış organizasyonuyla örnek bir porte çizen Ayvaz, son dönemde Asya-Pasifik Bölgesi’ne odaklanıyor. Şirket, Vietnam’da kurduğu ofis yapılanması ile Asya-Pasifik Bölgesi’de daha aktif bir rol almaya hazırlanıyor. Konuyla ilgili bilgi veren Ayvaz Dış Satış Müdürü Yeşim Saraç, bu bölgede uzun süredir var olduklarını fakat bundan sonra yerel bir firma gibi yer almak istediklerini söyledi. Saraç: “Bu bölgedeki ülkelere gerek İstanbul’daki merkez fabrikamızdan gerekse Bulgaristan, Polonya ve Çin’deki fabrikalarımızdan satışlarımız zaten vardı. Ancak ‘globally local’ olarak adlandırdığımız ‘her bölgede yerel bir firma’ olarak yer alma stratejimiz gereği, o bölgede kalıcı olarak da yer almalıydık. Önce bir ofisimiz, sonrasında ise bir depomuz olmalıydı. Bu sürece start verdik. İlerleyen zamanlarda bu bölgede üretim yapmak bile gündemimize gelebilir” dedi.

Vietnam bölgesinin Ayvaz için neden önemli olduğu konusunda da bilgi veren Saraç, “Bu bölgeyi uzun süredir takip ettik ve geçen yıl ekim ayında faaliyetlerimize başladık. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; Vietnam o bölgede son 5 yıldır büyüyen ve yatırıma en açık ülke. Gelecek 15 yıl içinde de büyüme ve yabancı yatırım anlamında olumlu sinyaller veriyor. Ayrıca Endonezya, Malezya, Avustralya ve diğer Asya ülkelerine gümrük ve lojistik olarak ticaret serbestisinin ve kolaylığının olması açısından da önemli” dedi.

Ayvaz Dış Satış Müdürü Yeşim Saraç: “Ayvaz Vietnam, Asya Pasifik Bölgesi’nin merkezi olacak”

Müşteriyle direkt iletişim imkanı sunacak müşteri ilişkileri faaliyetleri ve bölgede fiziken var olmanın getirdiği hızlı servis avantajlarıyla Vietnam’a Ayvaz imzasını atmayı hedeflediklerini dile getiren Saraç, özellikle endüstriyel ve enerji uygulamalarına yönelik ürünlerinin büyük talep görmesini beklediklerini söyledi. Vietnam’daki yapılanmanın Asya-Pasifik Bölgesi’ndeki Ayvaz varlığının merkezi olacağının altını çizen Saraç, bu ülke sonrasında Endonezya ve Malezya içinde de yapılanma planları olduğunu sözlerine ekledi.

Ayvaz, Kazakistan’da büyümeye devam ediyor

‘Küresel çapta yerel’ bir firma olma yolunda adımlar atan Ayvaz’ın Asya’daki bir diğer stratejik lokasyonu ise Kazakistan. Temmuz 2018’de faaliyete başlayan ve bugün itibarıyla 10 kişilik uzman bir ekibin çalıştığı Ayvaz Kazakistan, hem Kazakistan’ın kendi içindeki potansiyeli hem de serbest ticaret anlaşması olduğu için Rusya, Özbekistan ve Türkmenistan gibi komşu ülkeleri açısından kritik önem taşıyor. Temmuz 2018’de satış ofisi olarak faaliyete başlayan Ayvaz Kazakistan yapılanması; 1 yıl gibi kısa bir süre içinde gerek genişleyen ofis ve ekibi, gerekse peşpeşe açtığı iki depo ile yoluna devam ediyor.

“Pandemi sürecinde müşteri ilişkilerimizi geliştirdik”

Şirketin yeni dış ticaret atılımlarının yanı sıra hepimizi etkileyen pandemi sürecini nasıl geçirdiklerini de aktaran Saraç, Ayvaz’ın bu süreçte aktif ve yüz yüze satış faaliyetlerini sağlık nedeniyle yavaşlattığını söyledi. Saraç, “Dünya çapındaki tüm yapılanmalarımızda bu süreci fırsata çevirerek dijital pazarlama ve online seminer çalışmalarımıza ağırlık verdik. Online ortamın tüm avantajlarını kullanarak düzenlediğimiz webinar’larla hem yeni ürünlerimizi tanıtma hem de mevcut ürünlerimizle ilgili eğitimler verme şansımız oldu. Bu süreçte mevcut müşterilerimizle ilişkilerimizi güçlendirmenin yanı sıra çok sayıda yeni müşteri de kazandık” diyerek sözlerini noktaladı.

Önceki İçerikAlarko Carrier’ın ihracat başarısı ödüllendirildi
Sonraki İçerikBaymak’a TSE Onaylı Güvenli Üretim Belgesi