Wilo akıllı şehirlere yönelik teknolojilerini tanıttı

 

Dünya kaynaklarını koruyan yeni nesil ürün, sistem, hizmet ve çözümler geliştiren Wilo, 8 Ekim 2020 tarihinde online olarak gerçekleşen Kamu Bilgi ve İletişim Teknolojileri Konferansı’nda dijital standıyla yer alarak ziyaretçileri ile buluştu.

 

Suya ve geleceğe yön verme hedefiyle yol alan Wilo, Bilişim Vadisi organizatörlüğünde 8 Ekim 2020 tarihinde online olarak gerçekleşen Kamu Bilgi ve İletişim Teknolojileri Konferansı’ndaki dijital standında ziyaretçilerini ağırladı. Etkinliğin 4. oturumu olan “5G, IoT, AAI ve CoT Hizmetleri Altyapısı ile Akıllı Şehir Çözümleri” panelinde konuşma yaparak katılımcılarla bir araya gelen Wilo Türkiye Altyapı ve Endüstri Satış Müdürü Şanver Demirata, Wilo’nun akıllı şehir çözümlerinin yanı sıra akıllı şehirlerde öne çıkan teknolojileri ve dünyada teknolojinin geleceğini anlattı.

 

Wilo Türkiye Altyapı ve Endüstri Satış Müdürü Şanver Demirata: “Wilo olaraksuyun etkin ve verimli dağıtımı için çalışıyoruz”

 

Konuşmasında geleceğin akıllı şehirlerinde tasarımların odak noktasında teknolojinin olacağını vurgulayan Demirata, “İnsanların yaşam kalitesini arttıracak akıllı şehirler, teknolojinin yardımıyla sürdürülebilir kentsel gelişimi sağlayacak. Şu anda 3 buçuk milyar insan şehirlerde yaşıyor ve öngörü bu sayının 2050 yılında 7 milyara ulaşacağı yönünde. Bu nedenle geleceğin şehirlerini inşa ve dizayn etmek için insan merkezli yapılar tasarlamak artık zorunluluk haline geldi. Tasarımların odak noktasında sadece teknoloji olacak. Gelecekte tüm akıllı şehirler internete bağlı nesneler ile donatılacak. Bu sebeple gelecekteki şehirlerin odak noktasında, şehrin neye ihtiyacı olduğunu kısa sürede tespit eden teknolojiler olacağını düşünüyoruz. Akıllı şehirlerdeki5G alt yapısı ve ileri teknoloji sensörler düşünüldüğünde kesintisiz ve hızlı bir internet alt yapısı büyük önem taşıyor. Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisinden bahsedebilmek için hızlı bir internet alt yapısına ihtiyacımız var. Çünkü gelecekte çok fazla bilgi alışverişi ve bilgi yoğunluğu olacak. Çok fazla nesne internete bağlanacak. Yeni teknolojiler ve kullandığımız yeni ekipmanlar birbiri ile haberleşecek. Bu nedenle internet alt yapısını geliştirecek projeler ileride daha da fazla konuşulacak. Ek olarak, kuracağımız akıllı şehirlerde sahip olduğumuz kaynakları optimize etmemiz gerekiyor. Örneğin; şu anda şehirlerimizde kullandığımız suyu verimli olarak tedarik edip etmediğimiz öncelikli olarak düşünmemiz gereken konulardan biri. Akıllı şehirlerde de su temini konusu yine öncelikli gündem maddelerinden biri olacak” açıklamasında bulundu.

 

Akıllı şehirler Wilo’nun küresel mega trendleri arasında yer alıyor

 

Wilo’nun2020 yılı vizyonunu “Çözüm Odaklı Teknoloji Şirketi” olarak planladığını ve akıllı şehirler için farklı yatırımları olduğunu belirten Demirata,“Uzun vadeli stratejimizin bir parçası olarak önümüzdeki yıllarda insanların hayatlarını derinden etkileyecek altı küresel mega trend tanımladık. Globalleşme, akıllı şehirler, enerji sorunu, iklim değişikliği, kuraklık ve dijital dönüşüm olarak belirlenen bu mega trendlerle bağlantılı çözümler üreterek değişime, suya ve geleceğe yön vermeyi hedefliyoruz. Markamızın mega trendleri arasında yer alan akıllı şehirleri nesnelerin interneti ve internet alt yapısının daha da gelişmesi ile birlikte ilerleyen süreçlerde daha da çok konuşacağız. Wilo olarak biz de bu doğrultuda suyun etkin ve verimli dağıtımı için yüksek teknolojili ürünler geliştiriyoruz. Bu anlamda dünyanın ilk akıllı pompası olma özelliğine sahip ödüllü Wilo-Stratos MAXO ve Nexos yapay zeka teknolojisine sahip Wilo-Rexa SOLID-Q gibi inovatif ürünlerimiz bulunuyor” şeklinde konuştu.

IoT teknololojisi ile gelecekte birçok ekipman birbiri ile etkileşimli olacak

 

IoT teknolojisinin yakın gelecekte herkesin hayatını derinden etkileyeceğini belirten Şanver Demirata, gelecekte kullanılacak birçok ekipmanın birbiri ile haberleşen, yorumlayabilen, çözüm getirebilen sistemlere dönüşeceğinin altını çizerek sözlerine şöyle tamamladı: “IoT teknolojisi ile ilk etapta akıllı ev sistemlerinde tüm bu dönüşümleri göreceğiz. Şu an bile cep telefonlarımızdan rahatlıkla evimizdeki güvenlik, aydınlatma, ısıtma-soğutma gibi birçok sistemi uzaktan yönetebiliyoruz. Bu sistemler hayatımıza kısmen girdi. Gelecekte ise bu etkileşimi tüm evlerde ve hayatımızın birçok alanında göreceğiz. IoT tarım sektörü için de oldukça önemli. İlerleyen dönemlerde tarım tarafında verimlilik ve su kaynaklarının etkin kullanımı daha da önem kazanacak. Tarımda kullanılan sensörler bize doğru datayı sağladığı için doğru su temini ve kullanımı için güzel katkılar da sağlayacak.”

 

Akıllı çözümler için dijitalleşme odaklı çalışıyor

Gerçekleştirdiği çalışmalarla kendini dünya çapında daha iyi yaşam standartlarına ulaşmaya ve iklim değişikliği karşısında su yönetim sistemlerinin verimliliğini artırmaya adayan Wilo, Birleşmiş Milletler ve Bloomberg’in “50 Sürdürülebilirlik ve İklim Lideri” adlı küresel sürdürülebilirlik ve iklim koruma girişimine katılmak üzere seçildi.10 bine yakın ürün gamı ile enerji kaynaklarının akıllı ve verimli kullanıldığı bir dünya için çözümler sunan Wilo, insanlar, ürünler, hizmetler, fabrikalar ve makineler arasında akıllı ağ bağlantıları oluşturarak akıllı çözümleri hayata geçirmek için dijitalleşmeden etkin şekilde yararlanarak hayatı daha kolay hale getirmeyi hedefliyor.

Önceki İçerikWarmhaus’a German Design Award’dan Mükemmel Ürün Tasarım Ödülü
Sonraki İçerikKüreselleşme 2.0’a hazırlanan Wilo yeni dönem stratejilerini masaya yatırdı