Ayvaz İcra Kurulu Başkanı/CEO’su Serhan ALPAGUT

“Pompa-vana sektörü iklimlendirme sektörü içerisinde kritik bir öneme sahip”

“Tüm dünyada artan nüfusa, teknolojideki gelişmelere ve tabii ki konfor arayışına bağlı olarak iklimlendirme sektörü gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Pompa-vana sektörü de iklimlendirme sektörü içerisinde kritik bir öneme sahip. Bu sektöre sunulan çözümlerde; uzun yıllar aynı performansta hizmet verebilecek, minimum bakım gerektiren ve yüksek kaliteli ürünler öne çıkıyor. Ve tabii ki bu ürünlerin arkasında durabilecek güçlü markaların tercih edilmesi gerekiyor.

Biz Ayvaz olarak iklimlendirme sektörüne çok uzun yıllardır çözümler sunuyoruz. Bu alanda muazzam bir iş ve üretim tecrübemiz var. Sektöre en iyi ürünleri en uygun şartlarda sunabilmek için yerli ve milli üretim hedefiyle çalışıyoruz. İklimlendirme sektörü, inşaat sektörünün gelişme hızıyla doğru orantı gösteren bir sektör. Pandemi sürecinde hemen her sektör gibi iklimlendirme sektörü de sıkıntılar yaşadı fakat devletimizin bu alandaki teşvikleri ve destekleri sayesinde yeniden toparlanma yoluna girdi. Gelecek yıl işlerin daha da rayına oturacağını düşünüyorum. Biz Ayvaz olarak pandemi döneminde üretimde ve yatırımda hiç hız kesmedik. Uluslararası deneyimlerimiz sayesinde, sektöre örnek olacak bir hızda kendimizi yeni normale adapte ettik. Ar-Ge çalışmalarımıza yoğunlaşarak ürün gamımızdaki stratejik ürünleri “yerlileştirme” çalışmaları yaptık.

Son tüketici her zaman yeniliği arar. Markette gezerken bir deterjan bile alacak olsanız “yenilenmiş formül” ibaresi sizi çeker. İlgili ürün belki her sene etiket değiştirir. İklimlendirme sektöründen gelen yenilik talebi de bu kadar yoğun; fakat çözümlerini üretmek, bir deterjanın etiketini değiştirmek kadar kolay değil… Yani işimiz zor fakat çözümün ne olduğunu çok iyi biliyoruz: Sürekli gelişme ve iyileştirme. Biz Ayvaz olarak merkez fabrikamızda 400 m2 alan üzerine kurulu bir Ar-Ge merkezine sahibiz. Bu merkez, sektörümüzün ilk ve tek resmi onaylı Ar-Ge merkezi. 24 kişilik bir ekibin çalıştığı Ar-Ge merkezimizde katma değeri yüksek ürünler ve prosesler geliştirme hedefiyle yol alıyoruz. İthal ürünlere alternatif olabilecek, üstün özelliklere sahip “milli” muadiller üzerinde çalışıyoruz. Ürünlerimiz üzerinde sürekli iyileştirmeler ve geliştirmeler yapıyoruz. Son kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap verebilecek yeni çözümlere imza atmak için, 72 yıllık bilgi birikimimizi inovasyona dönüştürüyoruz. Ayvaz olarak ürün gamımızı sürekli geliştiriyoruz. Ar-Ge ve Ür-Ge faaliyetlerimiz sayesinde mevcut ürünlerimizi iyileştiriyoruz. Ayrıca bugüne kadar ancak ithal edilen ürünleri yerlileştiriyoruz ve sektörden gelen taleplere göre yeni ürünleri de ürün gamımıza ekliyoruz.

Son dönemde yangın alanında büyük bir atak yaptık. Ayvaz gazlı söndürme sistemleri ve pano içi söndürme sistemlerimizle önemli projelerde yer aldık. Türkiye’nin ilk ve tek FM ve UL onaylı gazlı yangın söndürme dolum istasyonuna sahibiz. Ürün gamımızda mevcut olan HFC-125 ve HFC-227 gazlarına alternatif ve çevreci özelliklere sahip FK-5-1-12 gazının da dolum ve satışına başladık. Alarm Basınç Anahtarı, Akış Anahtarı, OS&Y ve NRS Gate Vana İzleme Anahtarları ürünlerini “Ayvaz markalı” olarak sektöre sunmaya başladık.

Yüksek basınç ve sıcaklık vanaları grubunda da yepyeni ürünleri sektöre sunmaya başladık. Bunlar gate vanalar, glob vanalar, çekvalfler, pislik tutucular, küresel ve kelebek vanalardan oluşuyor. Avrupa menşeli partner firmalarla iş birliği yaparak sektöre Ayvaz güvencesiyle yüksek kaliteli, güvenilir ürünler sunmaya başladık. İklimlendirme sektörü özelinde ise kombine balans vanası ve fark basınç vanalarını ürün gamımıza yeni ekledik.

Bu yıl içerisinde İç Satış departmanımızı otonom hale getirdik ve merkez fabrikamızın yakınında yeni bir binada çalışma sistemi başlattık. İmalat alanımızı %40, depo ve lojistik alanımızı ise %50 büyüttük. Hadımköy’de yeni bir fabrika projemiz var; bu kapsamda ilk yıl 100, üç yıl içinde ise 200 kişilik istihdam sağlayacak bir üretim tesisi kuruyoruz. Gazlı yangın söndürme dolum istasyonumuzu geliştirmeye devam ediyoruz. Bunlar ilk aklıma gelenler ama burada sayamayacağım kadar çok projemizin olduğunu söylemeliyim.

Ayvaz’ın dış ticaretteki sloganı “globally local”, yani “küresel yerel”. Dünyanın dört bir tarafında “yerel” bir şirket gibi varlığımızı sürdürme ve büyüme hedefiyle hareket ediyoruz. Türkiye’nin yanı sıra Rusya, Bulgaristan, Polonya ve Çin’de üretim tesislerimiz var. İtalya, Rusya, Ukrayna, Azerbaycan, BAE, Kazakistan, Sırbistan ve Vietnam gibi stratejik ülkelerde bölge ofisleri ve farklı ülkelerdeki 252 distribütörümüzle satış organizasyonumuzu gerçekleştiriyoruz. Ayvaz olarak 100’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu sayı 2021 yılında daha da artacak.”

Önceki İçerik“Hem kendi sektörümüzde hem de inşaat sektöründe teknoloji anlamında önemli bir dönüşüm yaşanıyor”
Sonraki İçerik“Bu süreçte teknolojinin önemini daha fazla kavradığımızı düşünüyorum”