Wilo Türkiye Satış Direktörü Fatih ÖNER

 

Hem kendi sektörümüzde hem de inşaat sektöründe teknoloji anlamında önemli bir dönüşüm yaşanıyor”

 

“Wilo olarak, 10 bine yakın ürün gamımız ile binalarda, endüstride ve altyapı uygulamalarında enerji kaynaklarının akıllı ve verimli kullanıldığı bir dünya için çözümler sunuyoruz. Tüketiciler günümüzde her alanda olduğu gibi inşaat sektörünün bileşenlerinden de hayatı kolaylaştırmasını bekliyor. Hem kendi sektörümüzde hem de inşaat sektöründe teknoloji anlamında önemli bir dönüşüm yaşanıyor. Bu dönüşüm sürecinde şehirler artık yeni nesil teknolojilerin hayatın farklı alanlarını birbirine bağladığı akıllı ve dijital şehirler haline geliyor ve her şey insan hayatını kolaylaştırmak üzerine tasarlanıyor. Dijitalleşen dünyada, pompa sektörünün de değişen ihtiyaçlara yönelik çözümler sunması gerekiyor. Sektörümüzde de trendlerin dijitalleşme ve doğa dostu ürünlere doğru hızla ilerlediğini söyleyebiliriz. Biz de bu süreçte ürünlerimizle insanların hayatını kolaylaştıracak, doğa ve teknolojiyle daha uyumlu, huzurlu ve mutlu yaşayacağımız akıllı şehirlerin alt yapısını oluşturmak üzere Ar-Ge çalışmalarımıza devam ediyoruz. Dijital yatırımlara ağırlık veriyoruz ve bu alanındaki çalışmalarımızla günümüzde de ilklere imza atmaya devam ediyoruz.

 

Teknolojinin gelişmesiyle insanların son teknolojik ürünlere ve dijitalleşmeye olan ilgisi de arttı çünkü teknoloji son kullanıcının da hayatını kolaylaştırıyor. Wilo Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan şirketlerin başında geliyor. Bu doğrultuda her yıl şirket gelirimizin yüzde 3,5’ini Ar-Ge çalışmalarına ayırıyoruz. Dünyanın ilk akıllı pompası olma özelliğine sahip, sistem verimliliğini en üst seviyelere taşıyan, ödüllü Wilo-Stratos MAXO ve Nexos yapay zeka teknolojisine sahip, yeni nesil özellikle donatılmış Wilo-Rexa SOLID-Q gibi dikkatleri üzerine çeken teknolojik ürünlerimiz bulunuyor.

 

Sezgisel özellikleriyle ömür boyu öğrenebilen akıllı ürünümüz Wilo-Stratos MAXO, sadece pompa verimliliğini değil sistem verimliliğini de en üst seviyelere ulaştırıyor. Bağlı bulunduğu sistemi her 24 saatte bir analiz ediyor ve veri girişine gerek kalmadan en verimli çalışma noktasını kendi belirleyerek ona uygun çalışmaya devam ediyor. Günün her anı bulunduğu sistemde ölçümler yaparak öğrendiklerini ertesi güne aktarıyor. Uzaktan erişim özelliği ile istediğiniz her an tüm verilere anlık olarak ulaşım sağlarken, pompa açma-kapama gibi işlemlerin yapılmasını da mümkün kılıyor. Bu ürünümüzü akıllı bir pompa haline getiren en önemli özelliklerden bir diğeri de “Wilo Net” teknolojisi. Bu teknoloji sayesinde Stratos MAXO, sistemdeki diğer Wilo ürünleriyle etkileşim kurabiliyor. Nexos yapay zeka teknolojisine sahip Wilo-Rexa SOLID-Q ürünümüz ise yüksek işletim güvenilirliği, düşük bakım ihtiyacı, enerji tasarrufu, ihtiyaca göre dizayn edilebilme ve sahip olduğu yazılım sayesinde tıkanmaya sebep olan maddeleri tespit ederek kendi kendini temizleme gibi yeni nesil özellikleri bünyesinde barındırıyor. Akıllı ara yüzü sayesinde mobil cihazlarla da etkileşime geçebiliyor. Böylece istenilen her an sisteme ulaşmak mümkün hale gelirken zamandan tasarruf edilmesi noktasında da avantaj sağlanıyor.

 

Ürünlerimizin yanı sıra insanların hayatını kolaylaştırmanın bir diğer yolunun da satış sonrası hizmetlerden geçtiğini biliyor ve servis hizmetlerimizde dijitalleşmeyi tamamen müşteri memnuniyeti odaklı kullanıyoruz. Mobil ve dijital çözümümüz olan servis hizmetimiz Wilo-Live Assistant ile müşterilerimizin, pompa ve pompa sistemleri hakkında tüm soru ve sorunları için bulundukları noktadan canlı ve gerçek zamanlı video iletimi ile destek sağlıyoruz.

 

Wilo olarak Ar-Ge çalışmalarına önemli bir kaynak ayırıyoruz ve tüketicilerin ihtiyaçlarına doğru çözümler sunmak için ürün gamımızı genişletmeye devam ediyoruz. Bu sene ürün gamımıza katılan ürünlerimiz şu şekilde; Norm tipi kuru rotorlu santrifüj pompamız Atmos Giga, atık su pompalarımız Rexa Supra, Padus Pro, Rexa Mini, genleşme tankı LRS Fix, derin kuyu dalgıç pompalarımız Actun First, TWI5, Xtreme kontrol panosu ve küçük kapasitelerde sirkülasyon pompalarımız Atmos Pico2.0, Varios Pico STG.

 

Wilo olarak son yıllardaki en büyük yatırım hamlemizin, Endüstri 4.0’ın çıkış noktası olan Almanya’nın Dortmund şehrindeki üretim merkezimizi ‘Akıllı Fabrika’ kimliği ile yeniden şekillendirmemiz olduğunu söyleyebiliriz. Sürdürülebilir kalkınma için, sektörümüze dijitalleşme ve yeni nesil teknolojiler açısından öncülük yapacak olan ve Wilo Park ismi verilen bu akıllı fabrikayı 300 milyon Euro’luk bir yatırımla ileri teknoloji robotik sistemlerin kullanıldığı dijital bir üretim tesisi olarak hayata geçirdik. Markamızın tarihindeki en büyük yatırım olarak dikkat çeken Dortmund fabrikamız Wilo Park bu yıl içerisinde faaliyetlerine etap etap başlıyor. Bize ayrı bir güç katacak ‘Akıllı Fabrika’mız sayesinde geleceğin ekonomisine kendimizi bugünden hazırlıyoruz.

 

Wilo olarak, 2020 yılı vizyonumuzu “Çözüm Odaklı Teknoloji Şirketi” olarak planladık. Buna göre uzun vadeli stratejimizin bir parçası olarak önümüzdeki yıllarda insanların hayatlarını derinden etkileyecek altı küresel mega trend tanımladık. Globalleşme, akıllı şehirler, enerji sorunu, iklim değişikliği, kuraklık ve dijital dönüşüm olarak belirlediğimiz mega trendlere karşı nasıl bir çözüm geliştirebileceği üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Dortmund’daki fabrika yatırımımız da dahil olmak üzere tüm yatırımlarımızı dünyaya hızla yön verecek bu mega trendler ışığında gerçekleştiriyoruz.”

Önceki İçerik“AB’nin altıncı tedarikçisi konumunda olan Türkiye’nin üretim, pazarlama ve satış gücüyle gelecek dönemde AB pazarında şansı daha çok artabilir”
Sonraki İçerik“Pompa-vana sektörü iklimlendirme sektörü içerisinde kritik bir öneme sahip”