Masdaf Üniversiteler Arası Proje Yarışması’na başvurular başladı

Masdaf, geleceğin makine mühendislerinin yarışacağı ‘Şehirleşmede Atık Enerjinin Geri Kazanımı ve Pompanın Rolü’ konulu üniversiteler arası proje yarışması ile gençlere, öğrenim hayatında edindikleri mesleki bilgi birikimlerini sergileme imkanı sunarak, sürdürülebilir kalkınmaya destek olmayı hedefliyor.

Ar-Ge yatırımları sonucunda geliştirdiği inovatif pompa teknolojileri ve üniversite – sanayi işbirliği kapsamında hayata geçirdiği projelerle adından söz ettiren Masdaf, üniversiteler arası ödüllü proje yarışmasıyla da sektöründe bir ilke imza atıyor.

Üniversitelerin Makine Mühendisliği bölümü 4. sınıf ve yüksek lisans öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştirilecek Şehirleşmede Atık Enerjinin Geri Kazanımı ve Pompanın Rolü konulu yarışmaya başvurular başladı. Birincinin 15.000 TL ödül kazanacağı yarışma kapsamında öğrencilerden; ‘Sürdürülebilir kalkınmanın temelini oluşturan suyu, enerjiyi verimli kullanacak alt yapı uygulamaları ile kaynağından, şehirlere ulaştırmaları ve pompa teknolojileri vasıtasıyla ısıtma sistemlerinde kullanılması için yenilikçi bir tesisat kurulumu’ yapmaları bekleniyor. Yarışmanın yetkin öğretim görevlileri ve uzman makine mühendislerinden oluşan seçkin jürisinde ise Kocaeli Üniversitesi Makine Fakültesi Öğretim Üyesi Pof. Dr. Kadri Süleyman Yiğit ( Jüri Başkanı ), Uludağ Üniversitesi Makine Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurullah Aslanoğlu, Uludağ Üniversitesi Makine Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Alaattin Metin Kaya, Çakmanus Mühendislik Genel Müdürü Dr. İbrahim Çakmanus ve Masdaf İş Geliştirme Müdürü ve Makine Mühendisi Ahmet Yılmaz yer alıyor.

Masdaf Yönetim Kurulu Üyesi Denizhan Polatoğlu: “Sürdürülebilir kalkınma için üniversite-sanayi işbirliğini desteklemeye devam edeceğiz”

Masdaf’ın sosyal sorumluluk bilinciyle hayata geçirdiği yarışmayla gençlerin, öğrenim hayatında edindikleri mesleki bilgi birikimlerini sergileme imkanı bulacaklarını belirten Masdaf Yönetim Kurulu Üyesi Denizhan Polatoğlu, şu açıklamalarda bulundu: “Gençlerimiz bizim geleceğimiz, onları donanımlı bir şekilde yarınlara hazırlamak üniversitelerin, teşvik etmek ve sektörümüze kazandırmak ise biz sanayicilerin görevi. Masdaf olarak üniversite – sanayi işbirliği kapsamında hayata geçirilen bilimsel çalışmaların, sürdürülebilir kalkınmanın, ekonomik ve sosyal boyutları açısından büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Şehirleşmede Atık Enerjinin Geri Kazanımı ve Pompanın Rolü konulu yarışmayla da hem gençlerin kazanmasını hem de şehirlerine katkı sağlayacak projeler geliştirmelerini ve toplumsal değişime öncülük etmelerini hedefledik. Bundan sonra da sürdürülebilir kalkınma için üniversite-sanayi işbirliğini desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Yarışma kapsamında öğrencilerden; suyu, enerji kaynaklarını etkili ve verimli bir şekilde kullanan teknolojiler ile son kullanıcıya ulaştıran, yenilikçi bir tesisat kurulumu yapmalarını istediklerini belirten Polatoğlu, suya hayat veren pompa teknolojilerinin enerji sarfiyatındaki önemine şu sözlerle dikkat çekti: “Dünyadaki toplam enerji tüketiminin %20’si, endüstriyel enerjinin ise ortalama %30’u pompalar tarafından tüketiliyor. Bu kapsamda enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmak için ülkemizin mevcut enerji kaynaklarını verimli kullanan teknolojileri tercih etmeliyiz. Örneğin; pompa teknolojilerinde doğru bir sistem tasarımı ve seçimi ile tüketilen enerjinin %30’undan tasarruf edilebilmek mümkün. Bu yarışmayla da öğrencilerin, enerji verimliliği konusunda bilinçlenmesini ve etkili projeler geliştirmelerini amaçladık.”

Türkiye’nin her köşesindeki üniversitelerden öğrencilerinin katılacağı yarışmaya ön başvurular 17 Kasım’a kadar [email protected] adresi üzerinden yapılabilecek.

Yarışma Takvimi

17   Kasım     2020  Son Başvuru

01   Aralık     2020  Proje Özetinin Sunulması

15   Aralık     2020  Ön Değerlendirme Raporunun Açıklanması

29   Ocak       2021  Ara Raporun Teslimi

17   Mayıs      2021  Proje Teslimi

01   Haziran  2021  Değerlendirme Sonuçlarının Açıklanması

15   Haziran  2021  Ödül Töreni

Önceki İçerikWilo akıllı şehirler için akıllı çözümler üretiyor
Sonraki İçerikVaillant Group Türkiye’de yeni yapılanma