Bomaksan, bulaşı riskini azaltmak için temiz hava dolabı geliştirdi

Endüstriyel tesislerin toz, gaz ve duman problemlerine yönelik çözümler geliştiren Bomaksan, yaşadığımız pandemi koşullarına Ar-Ge çalışmalarıyla geliştirerek ürettiği ‘Temiz Hava Dolabı’ ile katkı sağlamayı amaçlıyor. Kapalı ortamların hava kalitesini yükselterek, virüsün yayılmasını engellemeye yardımcı yeni nesil filtrasyon sistemine sahip olan Temiz Hava Dolabı, pek çok ülkeden de talep alıyor.

 

Hava temizleme alanında 34 yıllık deneyimini Ar-Ge çalışmalarına aktaran Bomaksan,  kapalı ortamların hava kalitesini yükseltmek ve virüsün yayılmasını engellemeye yardımcı olmak için BOA AIR markasıyla Temiz Hava Dolabı’nı geliştirdi. Pandemi döneminde de devam eden Ar-Ge çalışmaları sonucunda hayata geçirilen Temiz Hava Dolabı, H14 sınıfı HEPA Filtreleri ve yüksek kapasiteli ve verimli EC Fanları sayesinde geniş ve kalabalık iç mekanların havasını efektif bir şekilde temizleyerek, virüs, bakteri ve nano partikülleri yüzde 99,9 oranında etkisiz hale getiriyor. Portatif olması ve iki ebatı ile başta hastaneler, AVM’ler olmak üzere tüm kapalı alanların hava kalitesi artarak, bulaşı riski azalıyor.

 

Ar-Ge ‘ye ayırdığı pay 4 kat arttı

 

Toplum için en önemli sağlık riskinin hepimizin ortak soluduğu havanın kalitesi olduğu gerçeğinden yola çıktıklarını söyleyen Bomaksan Genel Müdürü R. Bora Boysan, “COVID-19 pandemi süreci öncesinde, endüstriyel ortamlar için geliştirdiğimiz hava temizleme kulelerinin Ar&Ge çalışmaları devam etmekteydi. Bu süreçte pandemi ülkemizde de başlayınca, Bomaksan olarak hava kulelerinde edindiğimiz bilgi ve deneyimi, iç ortam hava kalitesini yükseltmek ve enfeksiyonun yayılmasını engellemeye yardımcı olmak adına kullanabileceğimizi düşündük. Bu fikirleri çok hızlı bir şekilde ürünleştirebildik ve Temiz Hava Dolabı’nı geliştirdik. Ar-Ge’nin ciromuzdan aldığı pay 2. çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 4 kat arttı” dedi.

 

Doğal havalandırma ile temiz havanın eşit dağılımı imkansız

 

Merkezi havalandırma sistemi bulunan ya da bulunmayan tüm kapalı ortamlarda doğal havalandırma yapılsa bile taze ve temiz havanın homojen olarak dağılımının mümkün olmadığını söyleyen Boysan, “Doğal havalandırma olsa bile iç kısımlara doğru ilerlendikçe hava kalitesi düşer. Temiz ve sağlıklı havaya sahip olmak isteyen işletmeler, portatif temiz hava dolapları ile temiz ve sağlıklı havaya kavuşabilirler. BOA AIR markası ile geliştirdiğimiz portatif temiz hava dolapları, içerisinde bulunan sınıfının en yoğun aktif karbon filtresi ile VOC’leri ve kötü kokuları filtrelerken, sınıfının en yükseği olan H14 sınıfı HEPA Filtreler ile virüs, bakteri gibi mikroorganizmalar ile PM2.5 partikülleri yüzde 99,9 oranında içerisinde hapsederek sürekli olarak temiz hava sağlamasıyla öne çıkıyor. Temiz Hava Dolabı ile başta Almanya ve İngiltere olmak üzere bir çok ülkeden yoğun talep alıyoruz. Hatta ilk sevkiyatımızı Libya’da hastanelerin pandemi servislerine yaptık” dedi.

Önceki İçerikBahçeşehir kolejlerinin tercihi yine Aldağ oldu
Sonraki İçerikDanfoss’un güncellenmiş, sürdürülebilir bulut platformu mağaza verimliliğini arttıracak