Vaillant Group Türkiye, 2020 yılını yüzde 30 büyüme ile kapatmayı hedefliyor

2020’nin ilk 7 aylık sürecini yüzde 44’lük bir büyüme ile kapattıklarını dile getiren Vaillant Group Türkiye CEO’su Alper Avdel, yoğuşmalı ürün gamına yaptıkları yatırımlarla müşterilerine en geniş yoğuşmalı ürün alternatifleri sunan markalardan biri olduklarını dile getirdi. Tüketicilerin daha kaliteli, memnuniyet odaklı, kullanıcı deneyimi sunan, güven duyulan marka ve ürünleri seçmeye yöneldiğini de sözlerine ekleyen Avdel, “Biz, markamızın bu trendden olumlu etkilendiğini ve önümüzdeki dönemde de aynı trendin devam edeceğini düşünüyoruz. Olağanüstü bir durum olmadığı takdirde geçen yıla oranla yüzde 30’a yakın bir büyüme hedefliyoruz” dedi.

Geçtiğimiz günlerde düzenlediğiniz basın buluşmasında sektörün haziran ayı itibarıyla hareketlenebileceğini söylemiştiniz. Sizce geçtiğimiz 3 ay nasıl geçti?

Covid-19 pandemisi nedeniyle tüm dünya olağanüstü bir dönemden geçti, geçmeye de devam ediyor. Oldukça başarılı bir ilk çeyrek ve çok zorlu bir ikinci çeyreği geride bıraktık. Mayıs ayından itibaren vaka sayılarındaki azalma ve haziran ayındaki normale dönüş adımları ile pazarda hareketlenme başladı. İnşaat sektörü haziran ayında hızlı bir geri dönüş yaparak temmuzda da talep artışıyla toparlanma sürecini devam ettirdi. TÜİK verilerine göre; temmuzda inşaat sektöründe mevcut işler seviyesi 21.5 puan daha yükseldi. İklimlendirme sektörü de yine bu üç aylık süreçte ivmesini pozitife döndürdü. Haziran ve temmuz ayları sektörümüz için bir toparlanmayı beraberinde getirirken yılı pozitif yönde kapatacağımızın sinyallerini de verdi.

Vaillant Türkiye olarak bu dönemde görev ve sorumluluklarımızın bilinciyle hareket ediyor, müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştırmaya devam ediyoruz. Bu bakış açısıyla çalışmalarımıza hız kesmeden devam ederek koronavirüsün etkilerine rağmen ilk yedi aylık dönemi yüzde 44’lük bir büyüme elde etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu süreçten itibarımızı kuvvetlendirerek çıkacağımıza inanıyoruz. Salgın dönemi ve salgın sonrası dönemde de her zaman olduğu gibi hedeflerimiz doğrultusunda çalışmaya ve tüketicilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

En üst segment kombiniz olan Green IQ ailesinin yeni üyesi PeecGreen IQ, fiyat kategorisi anlamında da üst segmente hitap ediyor. Sizce bundan sonraki süreçte Türkiye şartlarında bu kadar yüksek fiyatlı ürünlerin tercih edilme oranı nasıl olur? Green IQ ailesinin diğer ürünleriyle ilgili geri bildirimler ve satış adetleri beklediğiniz seyirde mi ilerliyor?

Vaillant olarak doğayı koruma anlayışımız ile yüksek tasarruflu ürün geliştirmeye önem veriyor ve bu alandaki yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Seçili ürünlerde başlattığımız Green IQ felsefesi ile üretilen ürünler hem enerji kullanımındaki üstün verimlilik özellikleri, geri dönüştürülebilir malzemeden üretilmeleri ile hem tüketicilerin enerji tüketiminde tasarruf sağlıyor hem de doğanın korunmasına fayda sağlıyor. Green IQ felsefesi ile üretilen yoğuşmalı ürünlerimiz hem teknolojik üstünlükleri hem de verimlilik anlamında premium segmentin üzerinde yer alıyor.

Yoğuşmalı ürün gamına yaptığımız yatırımlarla müşterilerimize en geniş yoğuşmalı ürün alternatiflerini sunan markalardan biriyiz. Tüketicilerdeki çevreyi korumaya ve tasarrufa yönelik artan bilinç de bu tarz ürünlere olan ilgiyi artırdı. Pandemi sürecinde evlerde geçirilen zamanın artması ile temel ihtiyaçlar, ev ve kişisel hijyen odaklı ihtiyaçlar daha da önem kazandı. Bunun yanı sıra evlere, evlerde kullanılan ürünlere ve bu ürünlerin kalitesine, verimliliğine daha fazla değer verilmeye başlandı. Evde kullanılan ürünlerin ve hizmetlerin satın alınma sürecinde üzerinde daha çok düşünüleceğini ve kalite, güven, kolay kullanım, fiyat-performans dengesi, garanti süreleri gibi uzun ve konforlu kullanım ile ilgili kriterlerin daha çok önem kazandığını gördük.

Türkiye ekonomisinin ilk çeyreğinde yaşanan yüzde 4,5 oranındaki büyümenin bizim sektörümüze de olumlu yansımaları oldu. 2020’nin ilk 6 ayında ilk çeyrekteki büyümenin getirdiği olumlu yöndeki ivme ile ısıtmada geçen yıla yakın rakamlara ulaşıldı. Bu trendin bundan sonraki süreçte de devam edeceğini, tüketicilerin gerçekten ihtiyaçları olan, değer yaratan ürünlere artan ilgilerinin süreceğini düşünüyoruz. Tüketiciler, daha kaliteli, memnuniyet odaklı, kullanıcı deneyimi sunan, güven duyulan marka ve ürünleri seçmeye yöneliyorlar. Biz, markamızın bu trendden olumlu etkilendiğini ve önümüzdeki dönemde de aynı trendin devam edeceğini düşünüyoruz.

Siz aynı zamanda dünyadaki ekonomik tabloları da oldukça iyi yorumlayabilen bir yöneticisiniz. Sizce salgınla mücadele ve sonrasındaki süreçte Türkiye kombi sektörü nasıl etkilenir? Mevcut öngörüleriniz doğrultusunda aldığınız önlem ve aksiyonlar var mı?

2020 yılında en önemli gündemimiz sağlık oldu. İçerisinde bulunduğumuz pandemi sürecinde tüm dünya ekonomilerinin önemli sorunlarla karşı karşıya kaldığını gördük. Sadece sektörlerin değil ülke ekonomilerinde de tahminlerin altında rakamlarla karşılaşıyoruz.

Haziran ayında başlayan normalleşme süreciyle birlikte ekonomilerde ivme olumlu yöne yavaş da olsa dönmeye başladı. Temmuz ayında faaliyetlere dönüşün tamamlanmasıyla da hızlı bir toparlanma dönemine girildi. Sektörümüz için önemli bir belirleyici olan inşaat alanında da temmuz ayındaki toparlanmadan biz de olumlu yönde etkilendik. Konut satışlarındaki artış ile inşaat sektöründeki olumlu hareketliliğin, bizim sektörümüze pozitif etkisinin devam edeceğine inanıyoruz. İçinden geçtiğimiz bu belirsiz süreçten dolayı bu ilerlemenin çok hızlı olmasını beklemiyoruz. İMSAD tarafından yapılan açıklamalar inşaat sektörünün tam bir hareketlenme kazanmasının 2021’in ikinci çeyreğine kadar sürebileceğini ortaya koyuyor. Biz de sürecin her aşamasını yakından takip ederek ekiplerimizle sürekli iletişim halinde olarak aksiyonlarımızı belirliyoruz. İkinci bir dalga olmaması durumunda yılın ilk altı ayından daha pozitif bir ikinci altı aylık periyot geçirebileceğimizi düşünüyoruz.

Vaillant’ın çok daha önceki dönemlerde dijitalize olarak iş süreçlerini dijital formlara aktarmaya başladığını biliyoruz. Dijital transformasyon konusundaki mevcut çalışmalarınız veya yakın gelecek için planladığınız çalışmalarınız neler?

Başta cihazlarımızda olmak üzere tüm hizmetlerimizde müşterilerimizin evlerinde konfor yaratmaya odaklanıyor, dijitalleşmenin buradaki öneminin farkındalığı ile bu alana yatırımı artırıyoruz. İşimizin doğası gereği müşterilerimize gerçek anlamda 7/24 hizmet vermek durumundayız. Hem ürünlerimizde hem sunduğumuz satış ve satış sonrası hizmetlerde dijitalleşme alanındaki girişimlerimizi sürdürdük.

Müşterilerimize bize rahatlıkla ulaşmaları için telefon dışındaki alternatifleri de sunduk. Bu strateji kapsamında Türkiye’de sektörümüzde WhatsApp Business’ı ilk kullanan firma olduk. Bugün; kurumsal çağrı merkezi numaramız 0 850 222 2 888 üzerinden hizmet veriyoruz ve IT sistemlerimizin tam entegrasyonu sayesinde 150’yi aşkın çağrı merkezi müşteri temsilcimiz hem telefon çağrılarını hem de WhatsApp ve benzeri platformlardan gelen çağrıları aynı şekilde yanıtlıyorlar. Bu dönem dijitalleşme yolunda attığımız adımların ve yaptığımız yatırımların sonuçlarını aldığımız verimli bir süreç oldu. Bunu müşteri memnuniyetinde kaydettiğimiz başarılı sonuçlarda da görüyoruz. Çağrı merkezimizin yanı sıra pandemi döneminde teması en aza indirmenin önemini de göz önünde bulundurarak “Görüntülü Ücretsiz Keşif” projesini hayata geçirdik. Bu proje ile satın alma sürecinde keşif ve montaj için olmak üzere iki kez yapılan ev ziyaretini bire düşürdük. Görüntülü olarak gerçekleştirdiğimiz keşif görüşmeleriyle müşterilerimizin, en uygun kombiyi seçmelerinde yardımcı oluyoruz. Bu süreçte gelen keşif taleplerinin yüzde 20’sini ‘Görüntülü Ücretsiz Keşif’ uygulaması ile gerçekleştirdik. Pilot olarak başlattığımız uygulamamızı önümüzdeki dönemde daha da yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz.

Bu süreçte mutlaka Vaillant bayilerine yönelik rahatlatıcı ve motive edici bir takım eylemlerde bulunmuşsunuzdur. Bayi tarafındaki saha psikolojisini nasıl yorumluyorsunuz? Bayi psikolojisini güçlü tutabilmek adına neler yapıyorsunuz?

Vaillant Türkiye olarak yetkili satıcılarımız ile sürdürülebilir, uzun süreli ilişkiler kurmaya her zaman önem verdik. Tüm iş alanlarında olduğu gibi sürecin ilk başında biz de önceliği sağlığımıza ve bu süreci en az zararla atlatmaya verdik. Vaillant’ın gücü ve uzun bir geçmişe dayanan deneyimi sayesinde sunduğu güven paydaşlarını da ayakta tutan en önemli etken oldu.

Dönemsel olarak gerçekleştirdiğimiz yetkili satıcı ziyaretlerimizi pandemi sürecinde aldığımız önlemler kapsamında fiziksel olarak gerçekleştiremesek de, beklentilerini yönetmek, güncel bilgileri paylaşmak için yetkili satıcılarımızla sürekli olarak iletişimimizi sürdürdük. İletişim kampanyalarımızı hız kesmeden devam ettirdik. Attığımız normalleşme adımları çerçevesinde yaz aylarında yetkili satıcılarımız ile kontrollü bir şekilde tekrar bir araya gelmeye başladık. Süreci hem yetkili satıcılarımızın gözünden hem bizlerin yorumları ile bir arada değerlendirip, gelecek dönem için alacağımız aksiyonları planlamaya devam ediyoruz.

Çağrı merkeziniz ve yetkili servisleriniz için de bu süreçte birtakım önlemler aldığınızı biliyoruz. Bu önlemler iş planlarının aksamadan devam edebilmesi için yeterli oldu mu? Şu an ki durum ne?

Vaillant Türkiye olarak bu dönemde görev ve sorumluluklarımızın bilinciyle hareket ediyoruz. Başta cihazlarımızda olmak üzere tüm hizmetlerimizde müşterilerimizin evlerinde konfor yaratmaya odaklanıyor, bu alana yatırımı artırıyoruz. Ülkemizde ilk vakaların duyulmaya başlamasıyla birlikte yerelde ve globalde, gereken tüm önlemleri hızlı bir şekilde aldık ve bu süreci en az zararla atlatmak adına aksiyonlarımızı belirledik. Pandemi döneminde iş süreçlerimizde hiçbir aksama yaşamadan online çalışma sürecine hızlı bir şekilde geçiş yapabildik. Çağrı merkezi çalışanlarımız da alınan önlemler kapsamında evden çalışma düzenine geçti. Müşteri temsilcilerimizin evlerine ekipmanları kuruldu ve internet altyapısı sağlandı. Tüm bu önlemlerle her bir kanallardan 7/24 kesintisiz çağrı merkezi hizmeti vermeye devam ettik.

Ülkemizdeki ilk koronavirüs vakasının açıklanmasından sonraki ilk 15 günde Vaillant Türkiye yetkili satıcılarımızın yüzde 70’i operasyonlarını sürdürdü. Nisan ayının başından itibaren ise satış sonrası servis operasyonumuz tekrar yüzde 100 kapasite ile 7/24 tüm tüketicilerimize hizmet vermeye devam etti. Kesintisiz hizmetin ön plana çıktığı bu süreçte cihazların performansının yanı sıra satış sonrası hizmetlerde yenilikler yaptık. Pandemi sürecinin başında hızlı bir şekilde hayata geçirdiğimiz özel uygulamalarımız doğrultusunda Satış Sonrası Hizmetler tarafında yetkili servis çalışanlarımızı Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı 14 kural çerçevesinde bilgilendirdik. Acil olmayan bakım randevularını durdurduk. Devreye alma ve arıza gibi öncelikli işlerde müşterilerimize destek vermeye devam ettik. Hijyen önlemlerini en üst seviyeye çıkardık. Bu alanlarda hizmet veren Vaillant servis çalışanlarımız bu süreçte maske, gözlük, eldiven ve özel tulumları ile müşterilerimize destek olmaya başladı.

Vaillant markasının sahip olduğu bu benzersiz “kesintisiz hizmet” anlayışı, 200’ün üzerindeki kadrolu tekniker ağı sayesinde pandemi sürecinde de tüm tüketicilerimizin servis anlamında beklentilerinin eksiksiz şekilde karşılanmasını sağladı.

Vaillant Türkiye, tüketici ile bir araya geleceği interaktif ortamlara önem vermiştir. Bu süreçte tüketicilerle aranızdaki bağı sağlam tutabilmek adına neler yaptınız?

Vaillant Türkiye olarak cihaz ve hizmet satan bir firma olmanın ötesinde bir anlayışla çalışıyoruz. Müşterilerimizi ısınma ve sıcak su ihtiyacını karşılamanın yanında onlarla kurduğumuz bağa büyük önem veriyoruz. Bu bağı güçlendirmek için sürekli yeni projeler hayata geçiriyor, iletişimimizi güçlü kılmak için çalışıyoruz. Klasik medya kanallarının yanı sıra tüketicilerimizle daha yakın ilişki kurabildiğimiz bir mecra olarak gördüğümüz sosyal medya ve dijital medyayı daha etkin şekilde kullanmaya önem gösteriyoruz. Hayata geçirdiğimiz projelerle her alanda onların yanında olmaya gayret gösteriyoruz. Satın alma sürecinde önceden keşif ve montaj için olmak üzere iki kez yapılan ev ziyaretini bire düşürdüğümüz “Görüntülü Ücretsiz Keşif” projemiz ve müşterilerimizle iletişim kurduğumuz alanları genişletmek adına hayata geçirdiğimiz “WhatsApp Vaillant” uygulamamızın yanı sıra bu süreçte, sosyal medya üzerinden marka dilimize uygun pozitif içerikler vermeye çalıştık. Bu içeriklerden biri de takipçilerimizin origami, yani kağıt yapma sanatı, yapmasını sağlayacak içerik serimizdi. Amacımız Vaillant olarak tüketicilerin evde oldukları süreyi daha eğlenceli ve renkli hale getirmek ve aileleri ile birlikte yapabilecekleri yaratıcı aktivitelere yönlendirmekti. Pandemi sürecinde başlattığımız bir diğer proje olan “Vaillant ile Kafa Rahatlatan Sohbetler” başlıklı podcast serimizde halkımızın, içinden geçtiğimiz bu sıra dışı dönemi iç huzuru ile atlatmasına katkıda bulunmayı amaçladık. Alanında uzman ve ünlü isimlerle kafalara takılan sorulara, rahatlatıcı cevaplar aradığımız sohbetleri, Vaillant Türkiye’nin Spotify, Apple Podcast ve Google Podcast kanalları üzerinden dinleyicilerimize ulaştırıyoruz.

2020 yılını nasıl kapatmayı planlıyorsunuz? Bu konuyla ilgili mevcut büyüme planınızdan biraz söz eder misiniz?

Vaillant Türkiye olarak ilk yedi aylık döneminde hedeflerimize paralel sonuçlar elde ettik. Bu sonuçlar ve yeniden normalleşmeyle birlikte yılsonu için hedefimiz bu süreci en az zararla atlatmak. Ekonomideki normale dönüş sinyalleri ile birlikte ikinci bir dalga olmadığı takdirde geçen yıla oranla yüzde 30’a yakın bir büyüme hedefliyoruz.

 

Önceki İçerikKombi Klima Shop, geçen yıla göre yüzde 26 daha fazla kombi sattı
Sonraki İçerikWarmhaus, dijitalleşmeye yönelik yatırımlarına devam edecek