Alarko Carrier Pazarlama ve Destek Direktörü Volkan ARSLAN

Hafif ticari ve ticari iklimlendirmede pazardaki toparlanma biraz daha zaman alacak gibi görünüyor”

 

Türkiye’de 65 yılı geride bırakan bir marka olarak yıllardır pek çok krizi deneyimlemiş ve geride bırakmış bir kurum olmanın verdiği tecrübeyle pandemi sürecinde çok hızlı hareket ettik ve süreci en iyi bir şekilde yönetmek üzere organize olduk. Sürecin hemen başında hızlı reaksiyon aldık, öncelikle hem iç hem de dış iletişimi güçlendirdik, sürekli ve düzenli bilgilendirmelerle dinamik bir iletişim yapısı kurduk. İşleri hiç aksatmadan, gerek üretim ve yönetim birimleri gerekse bayiler ve servislerde en hijyenik koşullarda hizmet vermeye devam ediyoruz.

 

Bireysel klima açısından değerlendirdiğimizde, pazarın geçen yıla oranla biraz daha olumlu gittiğinden söz edebiliriz. Alarko Carrier olarak geçen yıla göre ürün ve dağıtım kanallarımızı çeşitlendirdiğimiz için salgının etkilerine rağmen pazardaki büyümenin biraz üzerinde bir büyüme ile yılı kapatacağımızı öngörüyoruz. Hafif ticari ve ticari iklimlendirmede ise pazardaki toparlanma biraz daha zaman alacak gibi görünüyor. Hayatın biraz daha normale dönmesiyle 3. çeyrekte bu alanda da toparlanma olacağını düşünüyoruz.

 

Avrupa’da düzenlenen yeni çevreci yönetmelikler nedeniyle sektörde daha verimli ve daha çevreci ürünlere yönelme söz konusu. Biz de Alarko Carrier olarak yatırımlarımızı bu yönde yaparak Ar-Ge çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Avrupa’da çevreci ürünlere devlet tarafından verilen desteğin Türkiye’de de sağlanmasının, sektörün daha teknolojik, daha verimli ürünlerle büyümesine katkıda bulunacağını düşünüyoruz. Tüketicilerin bilinçli seçim yaparak teknolojik ve yüksek enerji verimliliğine sahip ürünlere yönelmesi, enerji üretiminde yurtdışına bağımlı olan ülkemiz açısından önemli kazançlar getirecek. Bu doğrultuda AB yönetmeliklerine paralel hareket etmemiz çok yararlı sonuçlar veriyor ve vermeye devam edecek. Nesnelerin interneti kavramı ile yaşamın içerisindeki tüm cihazlar bir şekilde internete bağlanarak birbirleri ile haberleşir konuma geldi. Bu bağlamda gerek müşterilerimiz gerekse paydaşlarımızın beklentileri bu doğrultuda gelişiyor. Biz de bu beklentileri karşılayacak şekilde üretmekte olduğumuz cihazları daha akıllı yapmak üzere çalışmalar yürütüyoruz. Diğer taraftan paydaşlarımız ile aramızdaki iş süreçlerinin dijitalleşmesi yönündeki çalışmalarımız devam ediyor.

 

2020 yılı içerisinde 175-1150 kW aralığında yer tipi yoğuşmalı kazanlarımızı piyasaya sürerek yoğuşmalı kazan pazarındaki ürün yelpazemizi genişleteceğiz. Su Basınçlandırma Ürün grubumuzda santrifüj ve drenaj pompalarda yatay ürün çeşitlendirmesine giderek piyasaya daha yüksek basınçlı modelleri sürmeyi planlıyoruz. Klima santrali pazarının otomasyon ayağındaki teknolojik gelişimleri tam otomasyonlu klima santrallerimizi piyasaya sunarak karşılayacağız. Ticari tip vidalı kompresörlü soğutma gruplarında küresel ısınma potansiyeli 1’in altında olan R1234ZE Gazı kullanılmaya başlanmış olup, scrol kompresörlü ticari tip soğutma gruplarında ise yıl içerisinde, soğutucu gazın karbon ayak izini %80 oranında düşürecek olan R32 gazına geçiş yapılacak.

 

Koronavirüsün havayoluyla bulaşması özellikle havalandırma ve klima gibi cihazların çalışma sistemlerini ve filtrelerini gündeme getirdi. Biz de Alarko Carrier olarak bu dönemde ultra saf filtrelere sahip Yeni Toshiba SHORAI Edge klimaları pazara sunduk. Bu ürünler, PM2.5 arıtma sistemiyle atmosferik kirlenmeden kaynaklı gözle görülemeyen küçük parçacıkları dahi filtre ediyor. Toshiba SHORAI Edge klimalarda bulunan ultra saf filtreler de ortamda gözle görülemeyen 2.5 mikrondan küçük parçacıkları %94 (*) oranında filtre ederken, ısı eşanjörü üzerindeki sihirli serpantin de kirletici maddeleri sürekli olarak tahliye ederek iç mekânda daha kaliteli, sağlıklı ve ferah bir hava sağlar.

 

Enerji tasarrufu, yüksek verimliliği ve kolay kontrol edilmesi özellikleri ile Alarko Flair Isı Pompası Alarko-Carrier ürün ağına eklendi. Alarko Flair ısı pompaları düşük enerji tüketimiyle ile çevreci, kullanım kolaylığı ile ergonomik, haftalık zamanlayıcı ve ev otomasyonu protokollerine uyum sağlamasıyla da teknolojik bir ürün. İçerisinde yer alan Dc twin rotary kompresörü ile uzun ömürlü olup kısmi yüklerde yüksek verimlilik elde etmekte. Sektörde devrim yaratan Toshiba SHRM-e küresel iklim değişikliğinin tüm dünyayı etkilediği bu dönemde yüksek enerji verimliliği ile öne çıkan bir diğer ürünümüz. 3 borulu VRF sistemi olan Toshiba SHRM-e, ısıtma, soğutma ve sıcak su ihtiyacını aynı anda karşılayabiliyor. Üstelik ısıtma ve soğutma yapan iç üniteler arasında enerji transferi yapabilen sistem bu sayede üst düzey verimlilik sağlıyor.

 

Alarko Carrier olarak son yıllarda dijitalleşme konusunda çok ciddi yatırımlar yapıyoruz. Özellikle fabrika üretim sisteminde gerçekleştirdiğimiz dijitalleşme çalışmalarının olumlu sonuçlarını da gözlemliyoruz. Örneğin; satın almada siparişlerin MIF (malzeme istek fişi) kâğıt ortamdan kaldırılarak elektronik onay mekanizmasıyla yürütülmesi, planlanan imalat siparişlerinin bileşenlerinin otomatik hesaplanması, yarı mamul ambarlarına girişlerin otomatik olarak kayıt altına alınması, sipariş onay süreçler, müşteri siparişlerine göre hafta bazında üretim kapasite planlamasının yapılması, ürünlerin seri numara bazlı takibi ile birlikte kalite kontrol süreçlerinin dijital alana taşınması gibi çok farklı başlıklarda çalışmalar yapıldı. Dijitalleşme çalışmalarına, IoT cihazları ile üretim süreçlerimizi destekleyen yazılım grubumuz ile devam edeceğiz.

 

Klimanın mucidi Carrier’ın teknolojisini kullanarak yeni nesil çatı tipi klima üretimine başladık. Klima santralinde hem Türkiye’de hem de yurtdışında devam eden projelerimiz bulunuyor. Optima sirkülasyon pompalarımızda serinin tamamlanma çalışmaları sürüyor. Bu yıl onun da hem ihracat hem iç pazar için ürün gamını genişletmeyi hedefliyoruz. İhracatı arttırmak için Carrier’dan yeni ürün transfer ederek kendi tesislerimizde üretimini yapmak üzere planlamalarımız sürüyor. Hem iç piyasa hem de ihracat için fancoil üretimine başlayacağız.

Önceki İçerik“Özellikle üst segment ürünlere daha fazla talep olacağını düşünüyoruz”
Sonraki İçerikBorusan Mannesmann’dan mekanik tesisat sektörüne boru hattı uygulaması