Flam Brülör, 2020’de daha geniş bir yere taşınmaya hazırlanıyor

Türkiye’de ilk kez üretimine Selkoc olarak başladıkları premix brülörlerden, servis kalitesine verdikleri öneme kadar sorularımıza ayrıntılı yanıtlar veren Selkoc Genel Müdürü Lütvi Ayhan, şu an Türkiye’deki en aktif servis ağına sahip olduklarının altını çizdi.

Flam Brülör olarak sektördeki konumuzu anlatabilir misiniz?

Flam Brülör kalite standartlarının üstünde olan üretimi ile bugün Türkiye’deki sayılı brülör imalatçılarından biriyiz. Sektörün en deneyimli kadrolarıyla çalışan Flam Brülör, brülör dünyasında kendine has bir yere sahip. Flam Brülör’ün tüm ürünleri TSE ve CE sertifikalı. Diğer rakiplerimize göre Türkiye genelinde ciddi bir servis ağımız mevcut. Özellikle servis kalitemizle ön plana çıkıyoruz. Çok kısa bir sürede hizmet verebiliyoruz ve Türkiye’nin her yerine ulaşabiliyoruz. Devlet dairelerinin özellikle bizi seçmesindeki ana nedenlerden biri de budur. 24 saat servis hizmeti verebiliyoruz. Örneğin; Adalet Bakanlığı’nda servis çok önemlidir. Hastanelerde ısınamama gibi bir durum, ciddi anlamda sorun yaratır. Ümraniye Devlet Hastanesi ile işbirliğimiz bizim servis tecrübemizi ortaya bir kez daha koydu. İspanyada kurulan şirketimiz 1000 m2 kapalı alanı olan fabrikamıza taşındı. İstihdamımızı genişletiyoruz. Ar-Ge ve export bölümümüze yeni arkadaşlarımız katıldı.  Artık mevcut yerimiz üretim kapasitemize yetmediği için 2020 senesi içinde kapasitemizi destekleyecek daha büyük bir yere taşınmayı planlıyoruz.

Dediğiniz gibi servis çok kalitesi önemli. Artık tüketicilerde bir ürün seçerken buna dikkat ediyor. Sizin servis kalitenizle elde ettiğiniz avantajlar neler?

Tüm sektörlerde bu önemli. Buzdolabı alırken bile servis ağı en geniş olan markayı tercih ediyorsunuz. Bu sebeple servis kalitesine dikkat eden firmalar önümüzdeki dönemde marka değerini daha da yukarılara taşıyacaktır ve rakiplerinden sıyrılacaktır. Biz de bu sebeple servis kalitesine hep önem verdik, bundan sonra da önem vermeye devam edeceğiz. Bölge servisinin yetemediği noktalarda merkez servisi görevlendirip müşteri mağduriyetini önlüyoruz. Müşterilerimiz servisten memnun kalmadıkları zaman genel merkezle direk etkileşime geçebiliyorlar. Bu rahat iletişimi sürdürebilir yapmak için emek sarf ediyoruz.

Özellikle son 1 yıllık süreci değerlendirmenizi istesek, hangi konularda yenilik ve değişimler olduğunu bizimle paylaşır mısınız?

Son bir yılık süreçte yurtdışında ciddi atılımlar yaptık. Ülkemizi dünyanın en önemli ısıtma soğutma fuarı ISH Frankfurt’ta temsil ettik. Önümüzdeki yılda katılacağız. İspanya da yeni bir şirket kurduk ve İspanyol ortaklarımızla Barselona’da üretime başladık. Amacımız Latin Amerika pazarı olacak. Azerbaycan’daki fabrikamız rayına oturdu ve satışlar bizi memnun etti. Azerbaycan da şu an bir numaralı markayız. Önümüzdeki yıllarda bu ataklarımızı kökleştirip, uluslararası profilimizi sağlamlaştırmak istiyoruz.

Önümüzde girmek istediğimiz Çin ve Almanya pazarı var. Almanya’ya satış yapıyoruz ama sağlam bir servis ağı kurup kalıcı olmak istiyoruz. Çin’de bizim teknoloji olarak ayak uydurabileceğimiz bir ülke. Birçok firma yeni çıkan emisyon standartlarına ayak uyduramadı. Biz bunu kısa sürede yaptık ve Çin’e atılım yapmak için çalışmalara hız veriyoruz.

Ürün gruplarınızdan ve özelliklerinden bahseder misiniz?  Sizin sağladığınız avantajlar neler?

Bizim ana ürünümüz brülör. Gaz, motorin, fuel oil, gaz-motorin çift yakıtlı, gaz-fuel oil çift yakıtlı, kurutma, proses ve inverterlü olmak üzere toplam 8 kalem ürünümüz var. Türk Malı olarak üretim ve sürdürülebilir bir marka olmak önemli hedeflerimizden biri. Bunun yanı sıra Flam Brülör olarak Avrupa pazarında da kendini ispatlamış, Giersch gibi köklü markalarla çalışıyoruz. Brülörlerimiz yüksek performanslı. Yakıt ve enerji tasarrufu sağlıyor. Brülörlerimizin devreye alması, bakımı ve yedek parça temini kolay. Hem gaz hem de sıvı yakıt sistemlerini aynı brülörde yakma imkanı sunabilmesi kullanıcılarımıza büyük avantaj sağlıyor.100 kW/h ile 35.000 kW/h kapasitede aralığında gaz, sıvı ve çift yakıtta brülör üretebiliyoruz. 17.800 kW’ye kadar fanı kendi içinde olan monoblock brülörleri imal ediyoruz. 35.000 kW’yi ise ayrı hava gövdeleriyle elde ediyoruz. Türkiye’de bu kapasitelerde yerli üretim bir biziz. Dünyada da bir elin parmağını geçmez. Teknik bilgi konusundaki üstünlüğümüz su götürmez bir gerçek.

Flam Brülör’lerinin NOx değerleri de düşüktür ve sürdürülebilir çevre politikalarına uygun üretilirler. Yarının ihtiyaçları hesaplayan bir takımımız var. Önümüzdeki yıllarda emisyon değerleri çok ciddi bir kriter olacak ve biz şimdiden buna hazırız. Daha çevreci ve ekonomik brülör tasarımları bizim geleceğimize yaptığımız en önemli yatırımlardır.

Ar-Ge çalışmalarımız hiç hızını kesmez. Her zaman daha iyisi vardır ve biz onu bulmak konusunda hırslıyız. Son olarak yurtdışında üretilen ancak Türkiye’de bugüne kadar üretimi yapılmayan ve yoğuşmalı kazanlarda daha çok kullanılan premix brülörü üretmeye başladık. Emisyon değerleri çok düşük. Hava kirliliğine yönelik önlem almaya başlayan Çin gibi ülkelerde özellikle ultra düşük emisyonlu brülörler tercih ediliyor. Türkiye’de de önümüzdeki dönemde bu konunun gündeme geleceğini düşünüyoruz. Baca gazı emisyonlarını düşürerek artık dünya çapında ihtiyaç duyulan ultra NowNox Brülörler üretmeyi hedefliyoruz.

Flam brülör olarak ileriki hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?

Biz dinamik bir firmayız. Her gün biraz daha sağlamlaşan sürdürebilir bir büyüme hedeflediğimiz için ARGE çalışmalarımız ve servis faaliyetlerimize yoğunlaşıyoruz. Ar-Ge olarak dünyadaki yönelimleri takip edip Flam Brülörün Türkiye’yi temsil edebileceği itibarlı fuarlara katılıyoruz. Katılmadığımız fuarlara da takımdan arkadaşları yönlendirip, yeniliklerin takipçisi oluyoruz. İnovasyon için özel çaba sarf etmekteyiz. Öte yandan servislerin eğitimine odaklanıp, teknik bilgiyi pratiğe başarılı bir şekilde dökmek için uğraşıyoruz. Şuan iyi bir konuma sahibiz ama bu yetmez. Daha iyisini yapabileceğimiz için daha iyisini yapacağız. Bizler bu ülkenin cari açığını kapatma potansiyeline sahip sanayicileriz. Bu potansiyeldeki şirketlere de devletin özel olarak odaklanması gerekir. Umarız yeni sitem ile bu konuya daha çok odaklanabilirler. İhracat bakımından 2019 yılı Flam markası için başarılı geçtiğini söyleyebiliriz.

Yurtdışındaki çalışma ortaklarımız ile uyumlu bir satış politikası yürütüyoruz. Buna ek olarak tasarımda yumuşak çizgilere dayanan ve teknoloji ile bir bütün halinde yapılan tasarımların daha çok rağbet gördüğünü düşünüyoruz.  Çünkü günümüzde artık her ürün internete bağlanabilir ve birbirleri ile iletişim halinde olan akıllı cihazlar olmaya başladılar. Bizde her türlü teknolojinin ve yeniliklerin takipçisi olarak bu konulara önem veriyoruz.

Önceki İçerikBorusan EnBW Enerji’den, Kıyıköy RES için 74 milyon dolarlık finansman anlaşması
Sonraki İçerikErem Grup, 2020 yılına finansal açıdan güçlü giriyor